Morbid Angel

58 tekstów piosenek
Morbid Angel - amerykański zespół grający death metal. Powstał na Florydzie w 1983 roku, lecz ogromną popularność zdobył sobie na przełomie lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych, nagrywając płyty Altars of Madness oraz Blessed Are The Sick, uważane dziś za prekursorskie dzieła, które wpłynęły na rozwój death metalu.

Zespół tworzyli nastoletni muzycy: Sterling von Scarborough (śpiew, gitara basowa), Trey Azagthoth (gitara), Richard David Brunelle (gitara) oraz Pedro „Pete” Sandoval (perkusja). W roku 1989 von Scarborough zastąpiony został przez Davida Alana Vincenta. W tym składzie zespół nagrał swój pierwszy longplay Altars of Madness. Zawierał on skomplikowane gitarowe riffy i partie perkusji.Rok 1991 przyniósł wydanie przez Morbid Angel dwóch pozycji. Płyta Abominations of Desolation była de facto wznowieniem utworów nagranych w roku 1986. Blessed are the Sick prezentowała świeże dokonania zespołu, oparte na bardziej zróżnicowanej i melodyjnej muzyce niż ta zawarta na debiucie. Co ciekawe, zespół wypuscił limitowaną wersję Blessed…, zawierającą dodatkowy utwór — „Pandemonium” — stanowiącą do dziś dużą gratkę dla kolekcjonerów. Do tytułowego utworu powstał teledysk będący pierwszym video w historii grupy.

Następny longplay — „Covenant” — powstały pod kierunkiem producenta Fleminga Rassmusena (producent Metalliki), zawierał nieco wolniejszą i cięższą, lecz o dużym spektrum dźwiękowym, muzykę. Zespół przy okazji jego promocji nagrał trzy teledyski do utworów: „Rapture”, „Blood on My Hands” oraz „God of Emptiness”. Wydawnictwo to ostatecznie utwierdziło pozycję Morbid Angel na death metalowej scenie jako jednego z dominujących zespołów. Płyta zawierała, wcześniej wspomniany, utwór „God of Emptiness”, który stanowił swoisty eksperyment — był dużo bardziej stonowany od pozostałych utworów. Został skomponowany przez Treya Azagtotha oraz grupę Laibach. Nota bene ukazał się on niebawem na mini albumie Laibach — Laibach Remixes.

W 1995 roku zespół wydał płytę Domination. Cechowało ją nadal mocne, death metalowe i jednocześnie czyste i wyraźne brzmienie — wszystko dzięki bardzo starannej produkcji. Album ten, choć okazał się dużym sukcesem, doprowadził w efekcie do różnicy zdań co do celów muzycznych wśród muzyków Morbid Angel. Z grupą rozstał się, jak zapowiadał — definitywnie, wokalista David Vincent. Początkowo, podczas trasy promującej album zastąpił go James Stackwell, ostatecznie zaś Steve Tucker z grupy Ceremony. Z grupą rozstał się również obecny już podczas tras koncertowych albumu Covenant, gitarzysta Eric Rutan, który skupił się na działalności swojego zespołu Hate Eternal. Morbid Angel w składzie: Azagthoth, Sandoval, Tucker, nagrał w 1997 roku album Formulas Fatal to the Flesh wydany 27 lutego 1998 roku nakładem Earache Records na płycie CD oraz w limitowanej do 1500 egzemplarzy edycji na płycie winylowej. Tytuł albumu nawiązuje do biblijnej symboliki litery "F" będącej szóstą w alfabecie, powtórzoną trzy krotnie w tytule oznacza Liczbę Bestii 666.

W 2000 ukazał sie kolejny album grupy zatytułowany Gateways to Annihilation. W nagraniu uczestniczył sesyjnie uczestniczył Erik Rutan. Wkrótce potem z zespołu odszedł Steve Tucker, którego zastąpił Jared Anderson z Hate Eternal. W 2003 do zespołu powrócił Tucker z którym w składzie we wrześniu powstał album Heretic. Rok później do zespołu dołączył były wieloletni basista i wokalista David Vincent z którym grupa przystąpiła do prac nad nowym albumem planowanym na rok 2011. Na trasie w latach 2008-2009 zespół grał utwór pt.: "Nevermore", który ma się znaleźć na nowej płycie.

User-contributed text is available under the Creative Commons By-SA License and may also be available under the GNU FDL.
rozwiń opis

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość


lub tradycyjnie
login lub email
hasło