Nine Inch Nails

59 tekstów piosenek
Nine Inch Nails - amerykański zespół muzyczny grający rocka industrialnego, założony przez Trenta Reznora w 1988 w Cleveland.
W latach 90. grupa działała w Los Angeles (tam zostały nagrane Broken EP z 1992 i album The Downward Spiral z 1994), w drugiej połowie lat 90. Na pewien czas przeniosła się do Nowego Orleanu (gdzie została nagrana płyta The Fragile z 1999), jednak w 2005 powróciła do Los Angeles.

Utwór "Dead Souls", w wykonaniu Nine Inch Nails, z repertuaru grupy Joy Division znalazł się na soundtracku filmu "Kruk" ("The Crow"). Z kolei utwór pod tytułem "Just Like You Imagined" z płyty "The Fragile" został umieszczony w limitowanej edycji ścieżki dźwiękowej filmu "300".
Na ścieżce dźwiękowej do filmu Davida Lyncha "Zagubiona autostrada" ("Lost highway") z 1997 zostały wykorzystane 3 utwory: Videodrones; Questions i Driver Down Trenta Reznora i The Perfect Drug - Nine Inch Nails.

Grupa zadebiutowała krążkiem "Pretty Hate Machine" wydanym w 1989 roku przez wytwórnię TVT Records. Trent Reznor pracował w Right Track Studio jako sprzątacz i poza pracą korzystał z dobrodziejstw studia, grając na klawiszach, perkusjach, gitarach i tworząc sample. Dzięki menadżerowi Johnowi A. Malmowi Jr. wysłał swoje demo do różnych wytwórni i wybrał właśnie TVT. Początkowo projekt nazywał się "The Industrial Nation", jednak nie przypadł do gustu szefostwu. Reznor przerobił więc piosenki i wędrując po różnych studiach na całym świecie - ponownie sam, bez pomocy nikogo oprócz perkusisty - nagrał "Pretty Hate Machine", które wydane zostało 20 października 1989 roku. Szybko zrobił furorę, a oprócz singli "Down in It", "Head Like a Hole" i "Sin", w radiu puszczano również "Terrible Lie" oraz "Something I Can Never Have".

Kolejnym z ważnych wydawnictw była EP-ka "Broken" z 1992 roku. Po sukcesie "PHM" wytwórnia TVT Records wymagała od Reznora albumu w stylu debiutanckiej płyty, grożąc wręcz, że niczego innego nie wydadzą. Trent żądał zerwania kontraktu i przez kilka lat tworzył utowory w ukryciu, bo chciał, aby drugi album był dużo cięższy od pierwszego. Wreszcie w 1992 roku pokazał materiał szefostwu i mimo sceptycznego podejścia "ludzi z góry", udało się wydać płytę. Pierwszy singiel "Happiness in Slavery" nie okazał się hitem, a teledysk do piosenki nie został puszczany w MTV ze względu na zawarte w nim obrazy. "Wish" natomiast okazał się hitem za który NIN dostał nagrodę Grammy w kategorii "Najlepszy utwór metalowy". Konflikt z wytwórnią się powiększał, jednak dyrektor wytwórnii nie miał zamiaru wypuszczać z rąk kury znoszącej złote jajka, mimo bardzo głośnej krytyki ze strony Reznora.

Do nagrania trzeciego albumu, "The Downward Spiral", Trent Reznor wynajął dom należacy niegdyś do Sharon Tate, Amerykanki zamordowanej przez Charliego Mansona w 1969 roku. Reznor zaprzeczał, że jest zafascynowany historią zabójstwa, mówiąc, że "przeglądając domy do wynajęcia cena tego była najbardziej do przyjęcia". W grudniu 1993 roku opuścił jednak rezydencję, tłumacząc, że "w domu tym było zbyt wiele historii do ogarnięcia". W wywiadzie udzielonym w 1997 roku gazecie "Rolling Stone" Reznor opowiedział o spotkaniu z siostrą zamordowanej, po którym Trent zmienił stosunek do morderstwa, Charliego Mansona i ogólnie swojego światopoglądu dostrzegając, że każdy kij ma dwa końce. Album został wydany 8 marca 1994 roku przez wytwórnię Nothing Records (odłam Interscope), a singlami zostały 4 wielkie przeboje: "March of the Pigs", "Closer", "Piggy" oraz "Hurt". W 2004 roku, na dziesięciolecie płyty, Nine Inch Nails wydali ją w wersji deluxe, zawierającej DVD z piosenkami z dźwiękiem 5.1 Surround.

21 sierpnia 1999 roku wydany zostaje podwójny album "The Fragile", który Reznor określa jako historię "historię rozpadania się wszystkiego". Wytwórnia Interscope nie dała jednak pieniędzy na promocję płyty, a Trent musiał ze swojej kieszeni wykładać pieniądze na organizację koncertów. Na albumie usłyszeć można wiele eksperymentów z dźwiękami, ale Reznor zapewnia, że większość z tych "dziwactw" to melodie grane na zwykłej gitarze. Singlami z płyty były "The Day the World Went Away", "We're In This Together", "Starfuckers, Inc." oraz "Into the Void". Żaden z nich nie okazał się jednak hitem takim jak "Closer" czy "Hurt".

Na kolejny studyjny album fani NIN musieli czekać do 27 kwietnia 2005 roku, kiedy to wydany został "With Teeth". Po wydaniu "The Fragile" Reznor miał problemy z uzależnieniami. "To ścieżka którą wybrałem. Chciałem się z tego sam uwolnić pijąc i biorąc narkotyki. Po tournee koncertowym wróciłem do Nowego Orleanu i straciłem tam swoją duszę" - powiedział lider NIN. Po tym, jak Reznor zdecydował się na odwyk, rozpoczął prace nad nowym albumem. Płyta została wydana zarówno w wersji zwykłej, jak i z dźwiękiem surround. Singlami zostały "The Hand That Feeds", "Only" oraz "Every Day is Exactly the Same" - wszystkie odniosły wielkie sukcesy.

Kolejną ważną płytą z dorobku NIN jest "Year Zero", wydane 16 kwietnia 2007 roku. Album jest swoistym buntem Reznora przeciwko polityce rządu Stanów Zjednoczonych i prezentuje antyutopijny obraz świata w 2022 roku. Album był ostatnim wydanym przez jakąkolwiek wytwórnię (Interscope). Po nim Reznor postanowił nagrywać materiał niezależnie. Już "Year Zero" Reznor nagrał głównie na swoim laptopie podczas tournee po płycie "With Teeth" i w swoim domowym studiu. Podczas koncertów przed wydaniem albumu w niektórych halach można było znaleźć pendrive'y z piosenkami z nadchodzącej płyty w wysokiej jakości. Reznor zaprzeczył, że miał to być marketingowy chwyt, mówiąc, że "płyta CD jest przestarzałym środkiem i jest już nieistotna". 10 kwietnia Reznor udostępnił wszystkie piosenki z niewydanej jeszcze płyty na swoim profilu na MySpace. Single był dwa - "Survivalism" oraz "Capital G".

2 marca 2008 roku NIN wydał czteropłytowy album "Ghosts I-IV", który jest zbiorem instrumentalnych utworów. Początkowo miała to być 5-piosenkowa EP-ka. Zasady były proste: "10 tygodni, żadnego określonego porządku, żadnego przemyśliwania, wszystkim mają kierować impulsy. Cokolwiek zostanie stworzone, zostanie wydane". Reznor powiedział, że chciał wydać coś tego typu "od lat", jednak wcześniej tego typu przedsięwzięcie nie miałoby sensu. Na każdej z 4 płyt znajduje się 9 piosenek. Pierwsza została wrzucona za darmo na oficjalną stronę internetową NIN bez wcześniejszego reklamowania czy nawet jakiejś informacji. Płyta została wydana w wielu wersjach, od bezpłatnej (tylko 1 cd), przez wirtualną (pliki FLAC, mp3) po fizyczne (2 płyty po 16 piosenek). Piosenki na płytach nie mają tytułów.

Ostatnim wydawnictwem NIN jest album "The Slip", wydany w tym samym roku co jego poprzednik, tyle, że po ponad dwu miesięcznym okresie przerwy - 5 maja, zupełnie za darmo na oficjalnej stronie NIN. Podobnie jak "Ghosts" bez żadnej zapowiedzi. Płyta została nagrana w 3 tygodnie w domowym studiu Reznora. Wierząc słowom Trenta, liryka i tracklista była gotowa 1 maja, ostateczne mixowanie i dźwięki z syntezatorów 3 maja, wygląd 4, a wszystko wydane zostało 5 ze słowami "Dziękuję za kontunuowane i lojalne wsparcie przez wszystkie lata - to na mój koszt".

Oficjalnie w skład Nine Inch Nails wchodzi jedynie Trent Reznor, który sam pisze teksty, komponuje i jako multi-instrumentalista sam nagrywa cały materiał w studio, zaś pozostali członkowie występują jedynie podczas tras koncertowych.
Czasem jednak Reznor zaprasza do współpracy podczas sesji nagraniowych innych muzyków - czy to wchodzących w szeroki skład Nine Inch Nails (jak np. Danny Lohner, Charlie Clouser, Chris Vrenna, którzy również współkomponowali kilka utworów zespołu) czy też spoza zespołu (np. Dave Grohl, Richard James).

Trent Reznor, kierując Nine Inch Nails, wywarł duży wpływ na współczesnych wykonawców muzyki alternatywnej. Jako artysta cieszący się dużym autorytetem i uznaniem, pomógł m.in. w wypromowaniu grupy Marilyn Manson.
Nine Inch Nails wraz z Ministry przyczynili się do popularyzacji muzyki industrialnej, nadając jej metalowy charakter.

DYSKOGRAFIA:

* Down in It (1989, singiel, Halo 1)
* Pretty Hate Machine (1989, Halo 2)
* Head Like A Hole (1990, singiel, Halo 3)
* Sin (1990, singiel, Halo 4)
* Broken (1992, EP, Halo 5)
* Fixed (1992, EP, Halo 6)
* March Of The Pigs (1994, singiel, Halo 7)
* The Downward Spiral (1994, Halo 8)
* Closer To God (1994, singiel, Halo 9)
* Further Down The Spiral (1995, EP, Halo 10)
* The Perfect Drug (1997, singiel, Halo 11)
* Closure (1997, koncert, Halo 12)
* The Day the World Went Away (1999, singiel, Halo 13)
* The Fragile (1999, Halo 14)
* We're in This Together (1999, singiel, Halo 15)
* Things Falling Apart (2000, EP, Halo 16)
* And All That Could Have Been (2002, koncert, Halo 17)
* The Hand That Feeds (2005, singiel, Halo 18)
* With Teeth (2005, Halo 19)
* Only (2005, singiel, Halo 20)
* Every Day Is Exactly The Same (2006, singiel, Halo 21)
* Beside You In Time (2007, koncert, Halo 22)
* Survivalism (2007, singiel, Halo 23)
* Year Zero (2007, Halo 24)
* Y34RZ3R0R3M1X3D (2007, remiksy, Halo 25)
* Ghosts I-IV (2008, Halo 26)
* The Slip (2008, Halo 27)

User-contributed text is available under the Creative Commons By-SA License and may also be available under the GNU FDL.
rozwiń opis

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość


lub tradycyjnie
login lub email
hasło