Norah Jones (właśc. Geetali Norah Jones Shankar, zmieniła imię w wieku 16 lat) (urodzona 30 marca 1979) jest popularną piosenkarką i pianistką, jej debiutancki album Come Away With Me nagrany w jazzującym stylu z mieszanką soulu i folku zdobył 8 nagród Grammy i sprzedał się w liczbie ponad 18 milionów egzemplarzy na całym świecie.

Jones urodziła się w Nowym Jorku, jest córką indyjskiego muzyka Ravi Shankara, ale dzieciństwo spędziła ze swoją matką, Sue Jones, w Dallas w Teksasie. Uczęszczała do szkoły muzycznej na Uniwersytecie Północnego Teksasu w klasie fortepianu jazzowego, ale po dwóch latach przeniosła się do Nowego Jorku gdzie zaczęła występować z grupą Wax Poetic.

Często występuje z gitarzystą Charlie Hunterem, jej muzyka jest często porównywana z dokonaniami Billie Holiday i Niny Simone.

W 2003 roku, jej pierwszy album Come Away With Me wygrał 8 nagród Grammy, włącznie z wyróżnieniem "Najlepszy Nowy Artysta". Jej drugi album, Feels Like Home, został wydany 9 lutego 2004 roku, stylistycznie był podobny do jej pierwszego osiągnięcia, ale muzyka na nim zawarta jest w większym stopniu inspirowana muzyką bluegrass. Feels Like Home został sprzedany w liczbie ponad 1 miliona egzemplarzy w ciągu zaledwie jednego tygodnia. W tym samym roku, tygodnik "Time" umieścił Jones na swojej liście "najbardziej wpływowych osób w 2004 roku".

W 2007 roku wystąpiła na koncercie galowym rozpoczynającym Sopot Festival, jako gwiazda specjalna. Również w roku 2007 Norah Jones zadebiutowała jako aktorka. Zagrała jedną z głównych ról, w filmie My Blueberry Nights (Jagodowa Miłość), w towarzystwie Natalie Portman i Jude Law.

Dyskografia:

* First Sessions (EP) (2001)
* Come Away With Me (2002)
* Feels Like Home (2004)
* Not Too Late (2007)
* The Fall (2009)

Filmografia:

* 2007: Jagodowa miłość jako ElizabethUser-contributed text is available under the Creative Commons By-SA License and may also be available under the GNU FDL.
rozwiń opis

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość


lub tradycyjnie
login lub email
hasło