O.S.T.R - teksty piosenek
Ostry, właśc. Adam Ostrowski (ur. 15 maja 1980 roku w Łodzi) – polski raper i producent. Od urodzenia związany z dzielnicą Bałuty, gdzie mieszka i pracuje. Znany z umiejętności freestyle'owych.
Ukończył klasę skrzypiec na Łódzkiej Akademii Muzycznej.

O.S.T.R. pierwsze własne próby z hip-hopem rozpoczął w 1993 r. - wtedy jeszcze przy pomocy domowego radiomagnetofonu "Kasprzak". Nie był to jednak jego pierwszy kontakt z muzyką - od dziecka jego hobby to gra na skrzypcach. Jego fascynacja hip-hopem rozpoczęła się przez przypadek, kiedy to zamiast kasety jazzowej, otrzymał od wujka kasetę hiphopową. Aktualnie jest absolwentem Akademii Muzycznej w Łodzi i laureatem kilku renomowanych konkursów. Poważniejsze nagrywki zaczęły się w 1995 r. w ramach grupy BDC, która w 1998 r. przeformowała się w LWC (O.S.T.R., Ahmed, Mussi, Celo, Kasina), by w następnym roku zawiesić działalność w wyniku działania tak zwanych sił wyższych. O.S.T.R. działał potem w ramach projektu Obóz TA – wraz z członkami Thinkadelic, by rozpocząć solową karierę.

Swoją debiutancką płytę Masz To Jak W Banku (2001) wydał w wytwórni Asfalt Records. Osiągnęła ona nakład 2,5 tysięcy egzemplarzy. W kwietniu 2002 roku w nakładzie tysiąca sztuk zostaje wydany mixtape freestyle'owy "Ostrego 30 minut z życia", nagrany dwa lata wcześniej w warunkach domowych. Jeszcze w tym samym roku raper wydał kolejną płytę – Tabasko, z gościnnym udziałem wielu zaproszonych do współpracy przez Ostrego przedstawicieli warszawskiego środowiska hiphopowego. Album przekroczył nakład 4 tys. egzemplarzy, między innymi dzięki patriotycznej piosence "Kochana Polsko". Teleexpress odmówił emisji klipu argumentując, że jest nakręcony zbyt amatorsko. Piosenka ukazała się także na 12" winylu.

Pod koniec 2003 roku, po powrocie z Anglii, O.S.T.R. wydał dwupłytowy album Jazz W Wolnych Chwilach. Na płycie pojawia się sporo elementów jazzu, soulu i funku. Album zostaje poprzedzony dwoma teledyskami do piosenek "Początek" oraz "Rap po godzinach". Blisko rok później O.S.T.R. wydaje płytę Jazzurekcja także poprzedzając ją dwoma teledyskami: "Odzyskamy Hip-Hop" oraz "Komix". Mimo że krytycy zarzucali mu niespójne teksty, branża nominowała O.S.T.R. do nagrody Fryderyka. Kolejny album Ostrego, stworzony wspólnie z Emade i wydany pod szyldem P.O.E. (Projekt Ostry Emade) został zatytułowany Szum Rodzi Hałas. Tradycyjnie i tę płytę poprzedzały dwa teledyski: "Wiele Dróg" oraz "Nie potrafię gwizdać/Kochaj żyć". W 2006 roku wydał płytę "7". Znajdują się na niej 22 utwory. Gościnnie udzielają sie na niej: Zeus, Hryta, Kochan, Skill Mega. Powstały dwa klipy ("O robieniu bitów" i "Więcej decybeli by zagłuszyć"). Kawałek nagrany z Kochanem ("Rugby") można usłyszeć na stadionie przy ulicy Górniczej, przed meczami Budowlanych Łódź.

23 lutego 2007 roku ukazała się płyta pod tytułem Hollyłódź. O.S.T.R. promował ten album wraz z formacją Sofa.
Z tą płytą wiąże się sformułowanie "powrót do przeszłości". Jako producent operował jednak nie tylko wychuchanym samplem z lat 70., ale i inwencją natury klawiszowo-padowej. Można powiedzieć, że to doskonały album producencki Ostrego, gdzie oprócz samego mistrza ceremonii usłyszymy także jego gości: Dan Fresh (Skill Mega), Dirty Diggers, Afront, Kochan, Zeus, Modry, Zorak (beatbox). Utworem promującym album jest "Brother On The Run", z gościnnym udziałem amerykańskiego rapera Craiga G, do którego wydany został klip animowany. Singiel można usłyszeć na oficjalnej stronie wytwórni Asfalt Records. Płyta w kilka tygodni po premierze uzyskała status złotej.

22 lutego 2008 roku ukazał się dziewiąty album pt: "Ja tu tylko sprzątam". Album ten został wydany w edycji zwykłej (1 CD) oraz specjalnej (2 CD), gdzie druga płyta zawiera instrumentale. Płyta w pierwszym tygodniu sprzedaży osiągnęła 1 miejsce na liście OLiS. Album zawiera 22 funkowo-jazzowe tracki. Płytę promował singiel "1980", który wyszedł także w postaci winylowej (12''). Jak się można domyślić 1980 to rok, w którym urodził się Adam.

27 lutego 2009 roku pojawił się jubileuszowy, dziesiąty już album rapera pod tytułem O.C.B., na którym wystąpiła m.in. legenda hip-hopu, Keith Murray. Album ten promowany jest przez singiel "Po drodze do nieba" wydany 9 stycznia 2009 roku. Pięć dni po premierze album uzyskał status złotej płyty.


Nagrody i wyróżnienia:

- Występ na Hip Hop Kempie 2006

- Adam Ostrowski jest laureatem czterech Ślizgerów:

* 2003: za płytę "Jazz w wolnych chwilach" i Osobowość Roku
* 2005: za płytę "Jazzurekcja" oraz dla Wykonawcy Roku.

- W roku 2002 i 2004 został nominowany do Fryderyka w kategorii "album roku hip-hop" (za płytę "Tabasko"), a 2 lata później za "Jazzurekcję".

- W lutym 2006 r. O.S.T.R. otrzymał (przyznawaną po raz pierwszy) nagrodę BIS Polskiego Radia (tzw. Biser) w kategorii "najlepsza energia na koncercie".

- W 2008 roku zdobył Fryderyka w kategorii "Album Roku HIP-HOP/R & B".


Albumy:

• Saturator (demo/nielegal) (1997)
• Ile Jestem W Stanie Dać (singiel) (2001)
Masz To Jak W Banku (album) (2001)
• 30 Minut Z Życia - Sto Procent Freestyle (album) (2002)
• Kochana Polsko (singiel) (2002)
Tabasko (album) (2002)
• Kochana Polsko (winyl) (2002)
Jazz W Wolnych Chwilach (album) (2003)
Jazzurekcja (album) (2004)
POE - Szum Rodzi Hałas (album) (2005)
'7' (album) (2006),
• 'Ostatnia Szansa Tego Rapu' (album, featuringi Adama zebrane na jednej płycie) (2006)
HollyŁódź (album) (2007)
• 1980 (singiel) (2008)
Ja tu tylko sprzątam (album) (2008)
• Jak Nie Ty, To Kto? (singiel) (2008)
O.C.B. (album) (2009)
• Po drodze do nieba (singiel) (2009)
• Galerianki (album) (2009)
• Śpij spokojnie (singiel) (2010).


User-contributed text is available under the Creative Commons By-SA License and may also be available under the GNU FDL.
rozwiń opis

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość


lub tradycyjnie
login lub email
hasło