Ozzy Osbourne

82 teksty piosenek
Ozzy Osbourne (właśc. John Michael Osbourne, urodzony 3 grudnia 1948 w Birmingham) – wokalista heavy metalowy, wieloletni członek zespołu Black Sabbath, od 1980 znany z kariery solowej. Ozzy Osbourne posiada charakterystyczną głębię i tembr głosu, a dzięki swym zdolnościom interpretacyjnym i scenicznej charyzmie stał się jednym z najbardziej znanych i wpływowych wokalistów rockowych.

Osbourne pochodził z ubogiej rodziny. Zanim zainteresował się muzyką, pędził życie ulicznika. Już jako nastolatek wszedł w konflikt z prawem, gdy w wyniku drobnej kradzieży dostał się do aresztu, tam zrobił sobie słynny tatuaż O Z Z Y umieszczony na knykciach lewej dłoni. Jego ulubionym zespołem muzycznym był "The Beatles" , kiedy pierwszy raz ich usłyszał, jego największym marzeniem było być wokalistą równie sławnego zespołu , tak młody muzyk założył swój pierwszy zespół "The Black Panthers", który niedługo potem się rozpadł . W szkole nie interesował się nauką i nie za bardzo lubił się z Tonym Iommim z którym później przyjdzie mu założyć "Black Sabbath". Ozzy wszedł do zespołu dzięki ogłoszeniu które umieścił na jednym ze sklepów, a dodatkowym plusem miały być mikrofon ze wzmacniaczem, które kupił mu ojciec. Razem z Ozzym do zespołu dołączyli: Bill Ward, oraz Tonny "Geezer" Butler, który zostanie autorem większości tekstów grupy. 13 lutego 1970 roku nakładem wytwórni Sony ukazuje się pierwsza płyta Heavy Metalowa a zarazem pierwsza płyta zespołu o nazwie "Black Sabbath", a utwór tytułowy przeszedł do klasyki rocka. Ale największą sławę przyniosła zespołowi płyta wydana w tym samym roku ochrzczona "Paranoid", na której znajdowały się takie przeboje jak: "Paranoid", "War Pigs" oraz "Iron Man". W 1978 wydana została płyta "Never say die", która kończyła "klasyczny" okres w działalności grupy, gdy w 1978 koledzy wyrzucili Ozzy'ego z zespołu. "Książę ciemności" postanowił rozpocząć karierę solową. Okazała się ona bardzo udanym przedsięwzięciem. Z czasem Osbourne stał się wiodącą i kultową postacią muzyki heavy metal w jego czarnej odmianie. Stał się także często naśladowanym artystą. Tacy ekstrawaganccy muzycy jak Alice Cooper i Marilyn Manson otwarcie przyznają się do czerpania inspiracji z muzyki Osbourne'a. On sam zaś chętnie przyjął na siebie rolę „ojca chrzestnego” tego ruchu we współczesnej pop kulturze. Użyczył także swego imienia serii festiwali rockowych - Ozzfest, których on sam był największa gwiazdą. W 1998 roku Osbourne wrócił do Black Sabbath, czego efektem była wspólna trasa koncertowa, którą udokumentowała płyta Reunion.

Wokół osoby Osborne'a narosło wiele mitów i nieporozumień. Jego religijne obsesje, niewyparzony język, ekstrawaganckie zachowania oraz otaczająca go atmosfera skandalu obyczajowego, skłaniały wielu by uznać go za szaleńca, satanistę lub nawet psychopatę. Sam Ozzy rzadko dementował tego typu plotki, jednak według czasopisma The New York Times, jest on członkiem Kościoła Anglii - najstarszego odłamu anglikanizmu i ma w zwyczaju modlić się przed koncertami. Dla pewnego rozjaśnienia tej ciemnej postaci i pokazania jej bardziej ludzkiej twarzy, przyczynił się reality show prezentowany przez stację MTV The Osbournes, w którym kamera rejestrowała codzienne życie rodziny Osbourne'ów.

Obecny skład zespołu Osbourne'a:

Ozzy Osbourne (ex-Black Sabbath) - wokal (1980-)
Gus G (Gus G, Firewind) - gitara (2009-)
Adam Wakeman (Adam Wakeman, Black Sabbath) - gitara, klawisze (2004-)
Rob "Blasko Nicholson (ex-Rob Zombie) - bas (2003-)
Tommy Clufetos (John 5, ex-Alice Cooper, Rob Zombie, Ted Nugent) - perkusja (2010-)


Dyskografia:

Blizzard of Ozz (20.09.1980)
Diary of a Madman (7.11.1981)
Bark at the Moon (10.12.1983)
The Ultimate Sin (22.02.1986)
No Rest for the Wicked (22.10.1988)
No More Tears (17.09.1991)
Ozzmosis (23.10.1995)
Down to Earth (16.10.2001)
Black Rain (22.05.2007)
Scream (11.06.2010)

User-contributed text is available under the Creative Commons By-SA License and may also be available under the GNU FDL.
rozwiń opis

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość


lub tradycyjnie
login lub email
hasło