Duże Pe, znany także jako Pan Duże Pe (właśc. Marcin Matuszewski) – polski raper i MC pochodzący z warszawskiego Bemowa.

Działalność hip-hopową rozpoczął w 1996 r., tworząc wraz z grupą przyjaciół z liceum undergroundowy zespół TOA Skład. Po raz pierwszy wystąpił przed większą publicznością solowo w 2000 r., podczas "wolnego mikrofonu" (hip-hopowej imprezie, na której każdy może zaprezentować swoje umiejętności rapowe) w jednym z warszawskich klubów. Podczas występu poznał także jednego z późniejszych współpracowników, DJ-a Spoxa. Muzycy wspólnie założyli zespół "Cisza&Spokój" w tym samym roku.

Wzrost popularności muzyka w tym okresie w środowisku hip-hopowym zaowocował dużą ilością solowych koncertów, głównie w Warszawie i okolicach. Jednocześnie, od maja 2001, Duże Pe występował wraz z zespołem Cisza&Spokój, z którym zagrał około 50 koncertów na terenie całego kraju, oraz poza jego granicami, m.in. w Berlinie i w Pradze.

W 2002 r. ukazał się debiutancki singiel grupy "Cisza&Spokój", zatytułowany Para z zielonej herbaty, wydany przez ToSieWytnie Records. Pełny album Pe i Spoxa ukazał sie pod koniec 2006 r. i muzycznie nawiązuje do produkcji z czasów tzw. złotej ery hip-hopu.

Rok 2004 był obfity w jego projekty - ukazała się debiutancka płyta nagrana z producentem IGS oraz DJ-em Spoxem, zatytułowana "Sinus". Płyta ukazała się nakładem UMC Records. Pojawiła się też w sklepach niebawem kolejna - P.I.Ę.Ć.G.I.E. Panama innego projektu Dużego Pe, Cinq G – prezentującego stylistykę ragga/dancehall. Płyta ukazała się nakładem wytwórni Funky dub production. Również w 2004 roku wydany został "Long play"- pierwsza płyta kolektywu Masala, gdzie wystąpił z DJ-em Spoxem i Mista Pita, w kawałku promującym "Od Tarnobrzegu po Bangladesz". Wkrótce potem zadomowił się w podstawowym składzie zespołu.

W 2005 r. ukazała się płyta krótkotrwałego projektu muzyka zwanego Banda Tre. Płyta jest dostępna w internecie na stronie wydawcy afterbeat.org.

Pod koniec 2005 r. dochodzi do konfliktu z PiHem którego wynik jest do dziś kontrowersyjny.

Pod koniec 2006 r. oprócz "Ciszy i Spokoju" wydał w ramach Cinq G EP-kę "Fogga Ragga" prezentującą utwory Mieczysława Fogga w stylu gatunków jamajskich – reggae, ragga, dancehall itp.

Duże Pe i DJ Spox brali też udział w wielu wydarzeniach zderzających hip-hop z innymi dziedzinami sztuki oraz gatunkami muzyki. Jako część Orkiestry TransTechnologicznej muzyka jazzowego, Wojciecha Konikiewicza, wziął udział w koncercie upamiętniającym rocznicę wybuchu stanu wojennego. Podczas jednej z edycji organizowanego przez Centrum Twórczości Narodowej festiwalu Karuzela Kultury, ich twórczość została skonfrontowana z wierszami poety, Adama Zagajewskiego. Podczas kolejnej, zostali "zderzeni" z Grzegorzem Turnauem, co niespodziewanie zaowocowało wspólnym, improwizowanym występem.

Muzyk znany jest z widowiskowych występów niezależnie od tego, z którym zespołem występuje. Szanowany za umiejętności freestylowe np. w 2004 r. wygrał Wielką bitwę warszawską, zaś w 2005 r. zajął w niej miejsce 3/4.

Pseudonim artystyczny muzyka ma wyrażać pewną sprzeczność – z jednej strony Duże Pe to "Playa" – Nie stroniący od zabawy gracz, wierny jednak esencji hip-hopu, jaką jest freestyle, bitewne rymy czy Braggadocio. Z drugiej – Duże Pe to "Poeta" – przytłoczony przez otaczającą go szarość i pęd dzisiejszych czasów, szukający w słowach ucieczki od zimna betonowej dżungli.

Jest członkiem kolektywu Masala Sound System gdzie jest autorem wszystkich tekstów i wokalistą – 23 lutego 2007 r. ukazała się jego najnowsza EP-ka "Obywatele IV Świata".

Był gościem (razem z Danielem Olbrychskim i Lilu) 4. odcinka programu "MC2 Maszyna czasu Manna i Materny". Niedawno poprowadził w Gdańsku koncert "18 lat to nie grzech", gdzie także wystąpił z Masalą i Cisza & Spokój. Ma też ma swoim koncie występ z Masalą na tegorocznym 13. Przystanku Woodstock.

17 września ujrzała światło dzienne nowa płyta Cinq G zatytułowana "Juma".

3 października 2008 pojawiła się kolejna płyta nagraną z Masalą, pt. "Cały ten świat". Read more on Last.fm. User-contributed text is available under the Creative Commons By-SA License; additional terms may apply.
rozwiń opis

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość


lub tradycyjnie
login lub email
hasło