Paresłów tworzą dwie raperki, Dore i Fala. Ich wspólna pasja ma swoje źródła w długoletniej przyjaźni i wspólnym dorastaniu. Dziewczyny poznały się 10 lat temu w liceum, gdzie trafiły do tej samej klasy. Dore już wtedy interesowała się hip-hopem amerykańskim i kiełkującą sceną polską. W podstawówce "Pod Skocznią" na warszawskim Mokotowie poznała osoby, które zapoczątkowały fascynację tym rodzajem muzyki na polskich podwórkach, m.in. Numera Raz - rapera ze znanego warszawskiego składu 3H Warszafski Deszcz, obecnie wykonawcą solowym a także z wieloma innymi. W tym czasie uznany guru hip-hopu warszawskiego - dj Volt rozpoczął promocję tej muzyki cyklicznymi imprezami, początkowo w klubie "Alfa", a zaraz potem w "Hybrydach", gdzie narodziła się warszawska subkultura hiphopowa. Obie raperki spotykały się na tych imprezach, poznawały nowych ludzi, współtworząc tym samym to nowe, hiphopowe środowisko.

O wspólnym graniu zaczęły jednak myśleć dopiero po skończeniu szkoły średniej, kiedy zdały sobie sprawę, że mężczyźni monopolizujący hiphopowy rynek muzyczny w Polsce wspierają je i chcą pomóc. Mając taką motywacę oraz rosnący entuzjazm zaczęły nagrywać pierwsze utwory w trzyosobowym wówczas składzie Rebelia, korzystając z domowego sprzętu. Początkowo była to tylko zabawa, ale z czasem, gdy umiejętności składania rymów osiągnęły pewien poziom, współpracę zaoferował dj Volt, znany ze swoich kompilacji promujących nowe zespoły. Po pierwszej publikacji na łamach miesięcznika "Klan" (utwór "Takie są układy") oraz po drugiej, na składance "Hiphopowy raport z osiedla" ("Środek wyrazu") nastąpił rozłam w zespole i tak oto powstał duet Paresłów.

Szukając producenta muzycznego dla swoich kolejnych produkcji dziewczyny przypadkowo poznały WuBe, rapera i muzyka z zespołu Stare Miasto i współtwórcę legendarnego składu TJK. Współpraca zaczęła się od nagrywania na średniej jakości sprzęcie w domu, ale z czasem WuBe skompletował wyposażenie i założył własne studio 4'14. Współpraca na tyle spodobała się obu stronom, że trwa do dziś. Owocem tego jest debiutancki studyjny album "Galaktao" (marzec 2001) oraz "Ironia" - drugi album, którego premiera przewidziana jest na 27.08.2003. "Galaktao" to zbiór utworów nagranych w większości przed podpisaniem kontraktu z wytwórnią Pomaton EMI. Muzycznie dominują na niej podkłady oparte na typowym w hip-hopie samplingu i szybkich, mocnych rytmach.

Najnowszy album "Ironia" pełen jest zarówno elektroniki, jak i żywych instrumentów. W nagraniach wzięło udział kilku młodych, utalentowanych muzyków, których obecność w studiu i klimat zarejestrowanych utworów stał się motorem pomysłu by na koncertach występować z "żywym" składem. Obecnie Paresłów koncertuje z zespołem złożonym z perkusisty (WB, producent muzyczny), gitarzysty, basisty, klawiszowca i dj'a.

Album "Ironia" jest dużym krokiem w muzycznym rozwoju Paresłów. Jest on bardziej dojrzały i głęboki zarówno w warstwie muzycznej, aranżacyjnej, jak i przede wszystkim lirycznej. "Ironia" to opowieść o wchodzeniu w dorosłość i o zderzeniu wartości, jakie niesie ze sobą dojrzewanie. Tytuł podkreśla fakt, że większość tekstów krytycznych napisana została w pierwszej osobie, co nie jest w hip-hopie, stawiającym na prosty przekaz, popularne. To inne podejście do liryki w połączeniu z kobiecą wrażliwością i niecodziennymi, w tym gatunku muzycznym, damskimi głosami składa się na wyjątkowość Paresłów na polskiej scenie hiphopowej. Read more on Last.fm. User-contributed text is available under the Creative Commons By-SA License; additional terms may apply.
rozwiń opis

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość


lub tradycyjnie
login lub email
hasło