paul anka - teksty piosenek
Paul Anka (ur. 30 lipca 1941 w Ottawie, Kanada) - piosenkarz pop i twórca piosenek.

Już jako dziecko śpiewał m.in. w chórze kościoła St Elijah Syriac Orthodox Church w rodzinnej dzielnicy. Od samego początku wiedział, że chce być piosenkarzem. Legenda głosi, że chodził na każdy koncert jaki odbywał się w Ottawie. Chłonął muzykę, podpatrywał zachowanie piosenkarzy, uczył się jak kontrolować publikę. W szkole Fisher Park High School występował w trio Bobbysoxers, które sam założył. Miał wówczas 13 lat. Występowali w barach, zarabiając 15 dolarów za występ. Będąc na wakacjach w Hollywood w 1956, nagrał swoją pierwszą piosenkę - "Blau Wile Deveest Fontaine" dla wytwórni RPM. Singiel całkiem nieźle radził sobie w niektórych częściach Kanady, jednak nie zdołał się przebić do rozgłośni radiowych. Załamany Paul wrócił do Ottawy. W roku 1957 za zgodą rodziców wyjechał do Nowego Jorku szukać szczęścia w show-businessie. Grupa z Kanady "The Rover Boys" pomogła mu dostać się na nagranie do nowootwartej wytwórni ABC Paramount. Don Costa, szef muzyczny ABC, był pod wrażeniem głosu i entuzjazmu młodego wykonawcy. Podziwiał też jego talent do pisania chwytliwych melodii i słów, które mówiły o problemach nastolatków. Pierwszą piosenką jaką nagrał dla ABC, była "Diana", opowiadająca o nieszczęśliwej miłości do starszej dziewczyny. Paul napisał ją jeszcze w Ottawie, z myślą o swojej starszej o 3 lata opiekunce Dianie Ayoub. Singiel stał się hitem - doszedł do #1 w USA latem 1957 roku.

Paul poszedł za ciosem i w 1958/1959 umieszcza kolejne 4 piosenki w TOP 20 tygodnika Billboard. W 1958 wystapił u boku Mamie Van Doren w swoim pierwszym filmie muzycznym - "Let's Rock". Latem 1959 singel "Lonely Boy" z jego drugiego filmu "Girls Town" zajmuje pozycje #1 w USA. Kolejny nr. #1 to "Put Your Head On My Shoulder" z tego samego roku. Staje się jednym z najpopularniejszych wykonawców młodzieżowych w USA. Wyrusza na tournee po Wielkiej Brytanii, a później, razem z Buddy'm Holly'm, po Australii. W 1960, wiedząc że popularność wśród nastolatków nie będzie wieczna, zaczyna występować w kasynach Las Vegas. Dzięki temu pozyskuje sobie aprobatę dorosłej publiczności. W 1961 przenosi się do wytwórni RCA. ABC zatrzymuje jednak prawa do dawnych piosenek, więc Paul Anka musi je nagrać od nowa dla RCA. W 1962 występuje w dramacie wojennym "The Longest Day". Piosenka pod tym samym tytułem staje się kolejnym hitem. Występuje też na Broadwayu w sztuce "What Makes Sammy Run". Dalej koncertuje w Las Vegas, tracąc kontakt z nowymi trendami. Po ponad 10 letniej przerwie bez hitu, Paul Anka powrócił w 1974 singlem "You're Having My Baby", żaśpiewanym z Odie Coates - nr. #1 w USA. W 1975 napisał motyw przewodni do serialu "Kojak" - pt. "The Times of Your Life". Melodia stała się tak popularna, że wkrótce nagrał całą piosenkę, która stałą się hitem.

Paul Anka nadal koncertuje (głównie w Las Vegas) i wydaje płyty. W 1990 został naturalizowanym Amerykaninem. Wrócił do Ottawy, aby wykupić udziały w drużynie hokeja Ottawa Senators. Ostatni jego album ukazał się w 2005 - "Rock Swings". Jest to zbiór przeróbek znanych piosenek rocka na utwory swingowe. Album zajął pozycję nr. #9 w Anglii.

User-contributed text is available under the Creative Commons By-SA License and may also be available under the GNU FDL.
rozwiń opis

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość


lub tradycyjnie
login lub email
hasło