PAUL MCCARTNEY - teksty piosenek
Sir Paul McCartney (właściwie Sir James Paul McCartney) - kawaler Orderu Imperium Brytyjskiego. Urodził się 18 czerwca 1942 roku w Liverpoolu w Anglii. Jedna z najbardziej rozpoznawalnych i najbarwniejszych postaci XX wieku. Jest angielskim kompozytorem, multiinstrumentalistą i piosenkarzem. Znany głównie jako współzałożyciel legendarnej grupy The Beatles. Był członkiem spółki kompozytorskiej Lennon/McCartney, która odniosła największy sukces w historii muzyki i miała ogromny wpływ na innych twórców[1]. Po rozpadzie "bajecznej czwórki" wraz z żoną założył zespół Wings. Po jego rozwiązaniu z powodzeniem kontynuował karierę solową. Paul jest zdobywcą wielu prestiżowych nagród.

McCartney także jest kompozytorem muzyki filmowej, poważnej oraz elektronicznej. Katalog jego piosenek jest bardzo obszerny. Znany jest także z częstych udziałów w projektach charytatywnych. Jest wpisany w Księdze Rekordów Guinnessa jako muzyk i kompozytor, który osiągnął dzięki ponad 60 złotym płytom i setką milionów sprzedanych płyt największy sukces w historii[2]. Piosenka "Yesterday" jest najczęściej graną przez innych artystów piosenką w historii. Jest to także najczęściej grana piosenka w amerykańskich mediach – ponad 7 milionów razy[3]. Piosenka "Mull of Kintyre", którą napisał w 1977 roku będąc w zespole Wings, była pierwszym singlem sprzedanym w ponad 2 milionowym nakładzie w Wielkiej Brytanii. Pozostał on najlepiej sprzedającym się singlem aż do 1984 roku.

Firma MPL Communications, której właścicielem jest Paul posiada prawa autorskie do ponad 3 tysięcy piosenek. W katalogu znajdują się m.in: wszystkie piosenki napisane przez Buddiego Holliego oraz musicale Guys and Dolls, Grease, A Chorus Line.

Paul jest także malarzem, obrońcą praw zwierząt, wegetarianinem, nauczycielem muzyki, aktywistą w kampaniach przeciw minom lądowym, wybijaniu fok i długu trzeciego świata.

McCartney otrzymał odznaczenie (MBE) w 1965 roku i był pasowany w 1997 roku.

James Paul McCarney urodził się w szpitalu "Walton General Hospital" w Liverpoolu, gdzie wcześniej pracowała jako pielęgniarka na oddziale położniczym jego matka Mary. Ma brata Michaela urodzonego 7 stycznia 1944 roku. McCartney został ochrzczony w obrządku rzymskokatolickim aczkolwiek wychowany był bezwyznaniowo ze względu na fakt, iż matka była katoliczką a ojciec (James 'Jim' McCartney) protestantem skierowanym agnostycznie. Podobnie jak wielu mieszkańców Liverpoolu McCartney ma korzenie irlandzkie.Jego dziadek ze strony matki- Owen Mohin/Mohan urodził się w Tullynamalrow w hrabstwie Monaghan w Irlandii i poślubił Mary Theresa Danher z Toxteth, Liverpool w 1905.

Piętnastoletni McCartney spotkał Lennona i the Quarrymen w Woolton na festynie dobroczynnym 6 lipca 1957.[7] W początkach ich przyjaźni, ciotka Lennona, Mimi Smith nie akceptowała McCartneya ponieważ był, jak to określiła, "klasą robotniczą" i nazywała go "małym przyjacielem Johna".[8] Ojciec McCartneya powiedział synowi, że Lennon "wpakuje go w kłopoty", jednak w późniejszym czasie pozwolił The Quarrymen odbywać próby w swoim salonie przy 20 Forthlin Road.[9][10]

McCartney z Lennonem współpracowali ściśle i wspólnie stworzyli wiele piosenek. To on przekonał Lennona, żeby pozwolił Harrisonowi przyłaczyć się do the Quarrymen mimo początkowej niechęci Lennona (ze względu na młody wiek Harrisona) kiedy Lennon usłyszał jak Harrison gra na próbie w marcu 1958. Harrison dołączył do grupy jako gitarzysta prowadzący, w następnej kolejności dołączył kolega Lennona ze szkoły plastycznej, Stuart Sutcliffe, na basie, z którym McCartney później sprzeczał się o jego umiejętności muzyczne. Do maja 1960 wypróbowali kilka nazw, w tym the Silver Beetles (i zagrali trasę z Johnny Gentle, w Szkocji). The Beatles zmienili nazwę grupy na występie w Hamburgu, w sierpniu 1960.User-contributed text is available under the Creative Commons By-SA License and may also be available under the GNU FDL.
rozwiń opis

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość


lub tradycyjnie
login lub email
hasło