20 lat Wywroty
Paweł Orkisz - (ur. 1955, pochodzi z Andrychowa w Małopolsce) jest autorem popularnych piosenek studenckich i nastrojowych ballad (m.in. harcersko-żeglarskiego hitu "Przechyły"). Od 30 lat śpiewa na studenckich i klubowych estradach ballady autorskie, pieśni pogodne i polskie tłumaczenia - głównie własne - ballad największych bardów XX wieku. Uznawany za jednego z najlepszych w Polsce wykonawców utworów Okudżawy i Wysockiego.

Jest autorem wszechstronnym - znany w wielu kręgach piosenki: studenckiej, turystycznej, poetyckiej. Napisał przepiękne ballady kolędowe i mądre pieśni patriotyczne. Związany ze środowiskiem krakowskiej "Beczki", w czasie stanu wojennego koncertował dla środowisk opozycyjnych w całej Polsce.

W latach 70. redagował popularne w całej Polsce śpiewniki studenckie - stąd jego bardzo szeroki repertuar. Najchętniej przy pomocy słów i dźwięków, w starannej oprawie muzycznej, maluje nastroje, opowiada o miłości i nadziei.

W latach 1978-84 otrzymał wiele nagród i wyróżnień na festiwalach i przeglądach piosenek, m.in.
główne nagrody Bazuny, YAPY, Giełdy w Szklarskiej Porębie,
nagrody na Studenckim Festiwalu Piosenki w Krakowie i OPPA w Warszawie
główną nagrodę i nagrodę nowohuckiej "Solidarności" na festiwalu Sacrosong w Krakowie-Mistrzejowicach w 1984 r.
Członek Związku Polskich Autorów i Kompozytorów ZAKR od 1985 r. Występował solowo lub z zespołami HOBO, PAW oraz PASS. Współpracował (lub współpracuje) z wieloma znanymi muzykami, takimi jak: Stefan Błaszczyński, Wojtek Czemplik, Jacek Wolski, Lucjan Wesołowski, Jacek Ronkiewicz, Wiesław Wódkiewicz, Adam Przybyłowski, Robert Klepacz, Janusz Witko, Andrzej Nowak, Tomasz Kupiec, Andrzej Popiel i inni.

W latach 1974-1984 studiował (na Politechnice Krakowskiej, wydz. mechaniczny), mieszkał i pracował w Krakowie, gdzie powstały jego pierwsze piosenki.

W 1985 roku przeniósł się do Gdańska (ma żonę gdańszczankę), prowadził wieczory balladowe w "Rudym Kocie", przez 4 lata był liderem Kapeli Salonowej "BARON" w sopockim GRAND Hotelu (1989-1993). Koncertował sam i z zespołem "Baron" poza granicami kraju (USA, Szwecja, Dania, Niemcy, Rosja), nagrywał w Radio Gdańsk. Przez 2 sezony (1987-1989) śpiewał w gdańskim Teatrze WYBRZEŻE koncert "Ja i tak zabiorę Cię stąd" - pieśni Wł. Wysockiego we własnym tłumaczeniu.

W roku 1994 wrócił do Krakowa, by pracować w Domu Maklerskim Penetrator. Przez 11 lat był redaktorem naczelnym dwóch poważnych pism ekonomicznych ("nasz Rynek Kapitałowy" oraz "Rynek Terminowy"), w tym okresie praktycznie nie koncertował, zaczął jednak nagrywać swoje utwory (głównie w Amadeusz Studio w Sułkowicach).

W roku 2005 wrócił do koncertowania, założył w Krakowie Cafe Metafora ? rodzaj objazdowego teatru balladowego, kabaretu. Pracuje nad zorganizowaniem I Europejskiego Festiwalu Ballady w Niepołomicach, we wrześniu 2006 r. Read more on Last.fm. User-contributed text is available under the Creative Commons By-SA License; additional terms may apply.
rozwiń opis

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość


lub tradycyjnie
login lub email
hasło