Polska grupa tworząca muzykę rap. Zespół wywodzi się z warszawskiego Ursynowa, tworzyły go niegdyś 3 osoby: Pezet, Onar oraz Deus. Obecnie przez Pezeta oraz Onara. Onar wraz z WuBe oraz Kretem tworzyli grupę TJK. Ich pierwsze kawałki poznała szersza publiczność dzięki audycji Bogny Świątkowskiej w Radiu Kolor. W 1997 zaprezentowali swoje umiejętności na imprezie Rap Day. Rok później, pod nieobecność Onara, pozostali członkowie nagrali kilka nowych kawałków. Po powrocie Onar dowiedział się o zakończeniu współpracy. Niedługo po tym wydarzeniu Onar wraz z kolegą ze szkoły - Pezetem postanowili założyć nowy zespół. Po wielu pomysłach na nazwę grupy, m.in. Płomień Młodzieży, nazwą ostateczną zespołu pozostał Płomień 81 (od numeru pobliskiej szkoły). Pierwszym oficjalnym utworem Płomienia był "Ursynów" z gościnnym udziałem Lady K na składance "Enigma: 0-22 vol. 2" wydanej przez Tytusa. Dalsza współpraca z Tytusem zaowocowała podpisaniem kontraktu z Asfalt Records. W 1999 roku na półki trafiła "EPka Asfalt Wiosna '99", na której to znalazły się 2 utwory: "Muzyka" oraz "Miłe słowa". W tym samym roku zostaje wydana płyta "Na zawsze będzie płonął". Materiał na niej został wyprodukowany przez Ośkę. Album zyskał spore uznanie. Wkrótce na składance "Hip-hop'owy raport z osiedla" znalazł się kawałek "Pytasz kim jestem". Po dobrym debiucie Płomień 81 został zaproszony do współpracy z DJ 600V nad płytą producencką "Szejsetkilovolt". Znalazł się na niej kawałek Płomienia "Mieszkam w mieście" oraz utwór innego wykonawcy - Deusa, który wkrótce po tym wstąpił do Płomienia 81. Ostatnie 2-3 lata XX wieku to okres rozwoju niezależnej wytwórni hip-hopowej - RRX. Skupiała czołowych wykonawców sceny polskiej. Także Płomień, niezadowolony z promocji przez Asfalt zdecydował się na przejście. W 2000 roku nakładem RRX wydana zostaje 2ga płyta - "Nasze dni". Obfitowała w większą ilość gości aniżeli pierwsza. Lecz album, niestety, nie uzyskał takiego uznania jak "Na zawsze będzie płonął". Zespół stanął w miejscu - jedynym postępem było lepsze flow Pezeta. Zespół nagrał jeszcze kawałek "Projekt jest w drodze" na "Wkurwione bity" Volta. Następnie wykonawcy zdecydowali o samodzielnej pracy.

Onar nawiązał współpracę z Ośką. W 2001 roku wydali album "Superelaks". W 2002 roku natomiast ukazał się album "Muzyka klasyczna" duetu Pezet/Noon. Płyta odniosła wielki sukces, prezentuje wysoki poziom, kreatywność oraz talent. Kolejną produkcją było "Wszystko co mogę mieć" ponownie Onara i Ośki. Zostało na niej użyte wiele elektronicznych dźwięków. Pezet z Noonem oczywiście nie próżnowali. Wydali drugi album - "Muzyka poważna" [Embargo]. Pezet wyraźnie wydoroślał, jego teksty są refleksyjne. Ostatnim wydawnictwem przed reaktywacją Płomienia było "Osobiście" Onara, na której również wziął udział Pezet. Obaj byli zapraszani "solo" na wiele znanych produkcji. Nareszcie pod koniec 2005 roku zostaje wydana pierwsza płyta reaktywowanego Płomienia 81 - "Historie z sąsiedztwa" wydana w nowopowstałym labelu Dobre Ziomy, którego twórcami są Pezet oraz Onar. Album cieszył się dużym zainteresowaniem. Przy jej tworzeniu nie wziął udziału Deus.

User-contributed text is available under the Creative Commons By-SA License and may also be available under the GNU FDL.
rozwiń opis

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość


lub tradycyjnie
login lub email
hasło