20 lat Wywroty
Pokahontaz

Bezkompromisowi, pewni swojej wizji i umiejętności. Artyści, którzy od samego początku swojej muzycznej drogi poszukiwali nowych środków wyrazu i ekspresji. Osobowości, które czy to solo, czy w duecie, czy jako trio swoim magnetyzmem przyciągają publiczność już od pierwszych swoich nagrań blisko dekadę temu. Zespół, który jest wypadkową doświadczeń, stylów i dążeń jego członków, dla których Hip-Hop jest otwartą formą przekazu i którzy zawsze podążają poza jego sztucznie kreowane granice.

Rahim i Fokus wspomagani przez DJ Bambusa to skład grupy, która w ostatnich tygodniach, po wydaniu pierwszego longplaya, zrobiła spore zamieszanie i stała się jedną z najpopularniejszych ekip na polskiej scenie. Choć oficjalnie "Receptura" jest debiutem Pokahontaz to wcześniejsze osiągnięcia Rahima i Fokusa są niepodważalne i w pewien sposób wymuszają wysokie oczekiwania wobec ich nowych nagrań. Wszyscy zatem spodziewaliśmy się po "Recepturze" kolejnej przemyślanej produkcji zawierającej materiał na wysokim poziomie. Jednak droga do obecnego stanu świadomości składu była długa i zawiła. Usłana popularnością wśród słuchaczy i szacunkiem na scenie, ale miejscami również niezrozumieniem i krytyką. Naznaczona triumfem sukcesów i łzami tragedii. Członkowie Pokahontaz przeżywali te chwile realizując wcześniejsze projekty, które tworzyli zarówno wspólnie, jak i na własny rachunek. Wszystko zaczęło się w drugiej połowie lat dziewięćdziesiątych za sprawą Magika, wówczas członka Kalibra 44, który to skupił wokół siebie obecny rapowy skład Pokahontaz. Ale po kolei.

Ulotne chwile
Rahim rozpoczął swoją muzyczną działalność w mikołowskim składzie 3-X-Klan. Zespół powstał w listopadzie 1994 r. Założycielem i liderem grupy był właśnie Rah. Oprócz niego ekipę tworzyli Radamez, Bak i DJ Bambus oraz grafik Mephiston. Nazwa 3x wywodzi się od nazwy osiedla Trzydziestolecia, na którym mieszkają członkowie zespołu. Nazwę tę zapisywano jako 3 X lecia, a klan znaczy po prostu grupa. Zespół zadebiutował na pierwszej płycie Kalibra w kawałku "Psychodela". Kolejnym krokiem był singiel "Łza wyobraźni" promujący zapowiadany debiutancki album. Grupa zabrała się do pracy i już w 1997 r. światło dzienne ujrzała jej pierwsza długogrająca płyta "Dom pełen drzwi" wydana przez SP Records. Materiał zgromadzony na płycie był niebezpiecznie bliski ówczesnym dokonaniom Kalibra i można było go zaszufladkować jako psycho rap. Ogólnie płyta była mroczna, pełna niepokoju z ostrymi tekstami. Drugim singlem był klip do kawałka "Pozytywka", który uzyskał podobną popularność co poprzednie nagranie. W między czasie ekipa dorzuciła kilka swoich kawałków na składanki m.in. "Wspólna scena" i "Hiphopla". Poza 3-X-Klan Rahim współuczestniczył w projektach MZD i eRKa, z którymi nagrał kilka utworów, które znaleźć można m.in. na kompilacji "Hiphopla". Fokus natomiast swoją przygodę z rapem rozpoczął od fascynacji krążkiem "Księga tajemnicza. Prolog". To właśnie po jego przesłuchaniu zajarał się rapem. Początki były trudne, pierwsze teksty nie zyskały aprobaty kolegów. Fokus jednak niezrażony szlifował swój warsztat. Wraz z kolegami z osiedla założył Kwadrat Squad. Należał też do ekipy Ft2Beatz, która zajmowała się robieniem podkładów. Za zaoszczędzone pieniądze wyprodukował składankę zatytułowaną "Usta miasta kast" skupiającą katowickie składy, na której znalazły się również jego kawałki.

Na mocy paktu
Magik i Rahim poznali się w 1995 r., niedługo później nagrali razem kawałek "Psychodela". Trzy lata później podczas jednej z imprez zaczęli snuć plany o wspólnym projekcie. Fokus natomiast poznał Magika w technikum, do którego razem uczęszczali. To właśnie członek K44 zaszczepił w nim Hip-Hop. Na początku 1998 r., kiedy to Mag i Rah pertraktowali o nowym zespole, podszedł do nich Fokus i zaprezentował swoje "Powierzchnie tnące" i zaproponował, że dołączy do składu. Tak też się stało. Tego dnia powstał jeden z najciekawszych zespołów na polskiej scenie - Paktofonika. Nazwa zespołu pochodzi od słów Pakt i Fonika, czyli paktu zawartego przy dźwiękach z głośnika. Raperzy porzucili swoje macierzyste składy by w pełni poświęcić się nowemu projektowi. Niedługo później powstały pierwsze kawałki zespołu "Priorytety", "Ja to ja" i "Gdyby", które nagrane zostały w Music Projekt Studio. Grupa rosła w siłę, a do jej składu dołączył DJ Bambus oraz bitbox'er Sot. Paktofonika została członkiem organizacji HaiHaiR, z której na skutek nieporozumień, po pewnym czasie, została wykluczona. Wiosną 2000 r. panowie podpisali kontrakt z Gigant Rekords. Latem tego samego roku Paktofonika wizytująca niemiecki Witten nagrała kawałek "2 kilo" z reprezentantami tamtejszej sceny. Wtedy też przystąpiła do międzynarodowej organizacji P.R.O.D. Entertaiment. Dnia 18 grudnia 2000 r. do sklepów trafiła pierwsza płyta zatytułowana "Kinematografia", którą Fokus, Rahim i Magik nagrywali przez dwa lata. Niestety radość nie trwała długo. Osiem dni po premierze nadeszła wiadomość o samobójczej śmierci Magika. Pozostali członkowie postanowili, że nie będą dalej nagrywać pod szyldem Paktofoniki. Gdy minął szok, Fokus i Rah zaczęli grać koncerty. Zwrotki Magika grane były z taśmy i skandowane przez publiczność. W między czasie powstał konflikt z wydawcą, który bez zgody zespołu użyczył fragment jednego z ich utworów do reklamy lodów. W czerwcu 2001 r. wyszła epka pt. "Jestem bogiem". Singiel ten, jak i sam album, zyskały wielką rzeszę zwolenników. Materiał zaskakiwał świeżością i oryginalnością. Pomysłowy i nowatorski, oparty na świetnych tekstach. Drugi singiel "Chwile ulotne" spotęgował tylko popularność zespołu. Album doceniła też kapituła Polskiej Akademii Fonograficznej, która uhonorowała zespół, w kwietniu 2002 r., Fryderykiem w kategorii najlepszy album hip-hop'owy. Paktofonika dostała także nagrodę As Empiku za największy wkład w kulturę polską w kategorii "muzyka". Pod koniec roku w hołdzie twórczości i osoby Magika, pozostali członkowie wydali "Archiwum Kinematografii", drugi i ostatni album z archiwalnymi utworami z sesji nagraniowej na "Kinematografię". Pierwszego dnia wiosny 2003 r. zespół zagrał pożegnalny koncert, który został zarejestrowany i wydany na DVD i VHS.

Więcej tlenu
Każda z produkcji muzyków, z pod znaku Paktofoniki, niesie ze sobą pragnienie rozwoju i odważne podejście do tworzenia muzyki. I właśnie nowatorstwo, eksperymenty i naginanie dźwięków do zaskakujących brzmień znajdziemy w projekcie nazwanym Pijani Powietrzem, którego współzałożycielem jest Fokus. PP to współpraca członów dwóch składów, które tworzą specyficzną odmianę Hip-Hop'u zwaną "future hip-hop" (co jest również nazwą wytwórni, która wydała tę płytę). Fundamentem Pijanych jest właśnie Fokusmok oraz druga część duetu Śliwka Tuitam z ekipy Ego. W kwietniu 2002 r. w sklepach ukazał się owoc ich współpracy zatytułowany "Zawieszeni w czasie i przestrzeni". Panowie zaprezentowali nowoczesny, wręcz kosmiczny, bardzo oryginalny materiał. Sam Fokus powtarzał w wywiadach, iż muzyka na płycie często oparta jest na samplach z techno czy 2stepu. Mamy zatem sporo elektroniki, niektóre bity to czysty drum'n'bass, a inne utrzymane w tempie breakbeat'u. Za podkłady odpowiedzialni są Rahim, Fokus, Haem i Młody, które swymi skreczami ubarwili DJ Bambus i DJ Haem. W tekstach panowie także zaprezentowali wysoki poziom oraz tematykę odbiegającą od standardów. "Zawieszeni..." to płyta refleksyjna, świetnie nadająca się do słuchania w samotności, dająca przyjemny klimat do przemyśleń.

Eksperymentalna kompania
W listopadzie 2002 r. Rahim zaprezentował nam kolejne oblicze swojej twórczości. Jako Straho, działając pod znakiem PFK Kompany, wydał swój producencki album "Eksperyment: Psyho". Samo PFK Kompany to skład skupiający ludzi związanych z kulturą Hip-Hop. Jej szeregi, oprócz Rahima aka Rahuene, zasilają Be-De-Jot, Fokusmok, Haem, Kiper, Mea, Siv-Kakaroto, Sot, Śliwka Tuitam oraz ś.p. Magik, który już tylko duchowo wspiera grupę. Nazwa składu jest także szyldem wytwórni, która firmuje dokonania jej członków. I właśnie nakładem Peefki wydane zostało solo Rahima. Jak wskazuje tytuł miał to być eksperyment z nowymi dźwiękami i nowym podejściem do muzyki, ale do tego przyzwyczaili nas już członkowie Paktofoniki, którzy nie ustają w poszukiwaniach nieszablonowych kompozycji. Straho zaproponował nam więc niekonwencjonalne i intrygujące zestawienie rytmów i dźwięków. Na swoim krążku zgromadził także wielu gości. Zaproszenie na płytę przyjęli Fokus, Śliwka Tuitam (EGO/Pijani Powietrzem), Siv-Kakaroto (EGO), O.S.T.R., Mea (jedyna póki co członkini PFK Kompany), Kams i Le-Lo (Ósemka), Bit-Bak (bit-box), Evah, Bu (P.U.P. Koalicja), D.I.K.E. oraz Mini (brat Rahima). Raha można usłyszeć także w projekcie PFK Kombatanty, który tworzy razem z Siv-Kakaroto. Z założenia miała to być szersza ekipa koncertowa, jednak po nagraniu kilku kawałków panowie pozostali przy dwuosobowym składzie.


Wstrząs dla mas
Podczas koncertu Paktofoniki w katowickim Spodku w marcu 2003 r. zakończył się pewien rozdział polskiego Hip-Hop'u. Tego dnia zespół zagrał swój ostatni koncert. Gdy panowie skończyli grać ostatni kawałek, ze sceny padły słowa "od tej pory zespół Paktofonika przestaje istnieć". Tymi słowami Rahim, Fokus i DJ Bambus, zamknęli działalność starego składu i oficjalnie powołali do życia Pokahontaz. Choć na płytę kazali słuchaczom jeszcze poczekać, to przez cały czas pełni nowych pomysłów nagrywali, prócz własnych projektów, pojedyncze kawałki na płyty zaprzyjaźnionych artystów. Rahim i Fokus, już jako Pokahontaz, ale jeszcze przed oficjalnym zaistnieniem składu, w 2001 r. gościnnie wystąpili w utworach "Cuda nie widy" i "Marzenia senne" na albumie Ego "Nibylandia". W 2002 r. Fokus wsparł Pezeta w kawałku "Zimnafuzja" na "Muzyce klasycznej" oraz pojawił się na "Kodeksie" w "Są dni". Rok później nagrał z Meą kawałek "Ideałów potęga" na krążek DJ 600V - "600C". W tym samym roku Pokahontaz nagrywali z Saimona z Chicago kawałek "Uam ten chuam" oraz koncertowali dla poloni w Nowym Jorku. W 2004 r. skład skorzystał z zaproszenia IGS'a i nagrywał "Rap (Biznes) Zone", na jego czwarty album producencki "Na Klucz" oraz na płytę Dużego Pe. Utwory członków Pokahontaz znalazły się także na wielu składankach, m.in. "Ekspedycje" i soundtracku "To my rugbyści". Rok 2004 przyniósł także pierwszy oficjalny singiel Pokahontaz, wyprodukowany przez DJ 600V, będący zapowiedzią pierwszego album zespołu "Receptura". Płyta ukazała się w kwietniu 2005 r., a promującym ją singlem jest "Za szybcy się wściekli". Materiał, który nagrali Rah i Fokus jest świeży i ciekawy, nieprzeciętny i nowoczesny. Zawiera to co zawsze posiadają nagrania firmowane ich imieniem, czyli nieprzewidywalny charakter, przyciągający klimat, wnikliwe rymy, odwagę w sklejaniu dźwięków, a wszystko to podane na najwyższym poziomie rapu, prodkucji i dj'ingu.

Fokus

Wojciech Alszer (Fokus, Fokusmok, Fo, FKS, Smok, Fikus, Mistrz Fo) urodził się w 1980 roku w Katowicach. Na początku słuchał muzyki techno, jednak nie trwało to zbyt długo. Chodził do tego samego technikum w Bogucicach co Piotr "Magik" Łuszcz. To właśnie od niego zaraził się hip-hop'em. Po tym jak usłyszał pierwszą płytę Kalibra 44 "Księga Tajemnicza. Prolog", również zapragnął rymować o "Marii". Jednak Magik po przesłuchaniu pierwszych kawałków Fokusa poradził mu, aby przestał rymować. Według Magika Fokus sam nie wiedział o czym rymuje.

Po pewnym czasie Fokus założył zespół razem ze swoimi kolegami z osiedla o nazwie Kwadrat Skład. Wojtek należał też do grupy FT2BEATZ, która zajmowała się produkowaniem podkładów. Należeli do niej również Beny i Młody, a teraz jest tam jeszcze Prosper.

W 1996 roku Fokus napisał "Powierzchnie Tnące". W 1997 roku na koncercie w Mikołowie Fokus dołączył się do Magika i Rahima. Utworzyli oni wspólnie zespół o nazwie Paktofonika. Na początku 1998 roku Magik, Fokus i Rahim zaczęli wspólne nagrywki jako Paktofonika. Po nagraniu trzech pierwszych utworów ("Priorytety", "Gdyby" i "ja to ja") Fokus odszedł z Kwadrat Składu dzięki czemu mógł się całkowicie poświęcić PFK.

Tuż przed wydaniem pierwszej płyty Paktofoniki, Fokus wydał składankę "Usta Miasta Kast", na którą zaprosił swoich kumpli ze Śląska. Fokus głównie zajął się organizacją i dobieraniem gości na tę płytę. Nagrał on też kilka kawałków tak jak np. "Stem Tutaj", "Śmietan(k)a" czy "100 Wersów".

18 grudnia 2000 roku Paktofonika wydała album pt. "Kinematografia". Fokus miał jeden solowy kawałek na tej płycie, "Powierzchnie Tnące". Zrobił on także podkłady do utworów: "Powierzchnie Tnące", "Chwile Ulotne", "Nie Ma Mnie Dla Nikogo", "Lepiej Być Nie Może" i wspólny z Magiem do kawałka "Priorytety".

Po śmierci Magika, Fokus i Rahim zdecydowali się rozwiązać Paktofonikę i nie grać żadnych koncertów. Po pewnym czasie postanowili oni jednak grać koncerty ku chwale Magika. W 2001 roku Fokus i Rahim (pod nową nazwą Pokahontaz) wystąpili na płycie Ego (Śliwka, Siwus, DJ Haem) "Nibylandia". Można ich usłyszeć w utworach "Cuda Nie Widy" i "Marzenia Senne". Następnie Fokus, Śliwka i DJ Haem założyli wspólnie projekt o nazwie Pijani Powietrzem. Byli oni również wspomagani przez Siwusa i Rahima. W 2002 roku Pijani Powietrzem wydali płytę "Zawieszeni w Czasie i Przestrzeni".

W między czasie Fokus wystąpił gościnnie na singlu Fisza "30 cm" gdzie zmiksował tytułowy kawałek jak również dograł wraz z Rahem po zwrotce tak że powstał nowy kawałek nazwany "30 centuf". Fokus udzielił się również na płycie Pezet-Noon "Muzyka Klasyczna", gdzie napisał zwrotkę do utworu "Zimnafuzja". Wystąpił on także wraz z Gutkiem na płycie producenckiej Magiery i L.A. pt. "Kodex".

W listopadzie 2002 roku wydał wraz z Paktofoniką album pt. "Archiwum Kinematografii". 21 marca 2003 roku wziął udział w pożegnalnym koncercie Paktofoniki, który odbył się w katowickim Spodku. Następnie razem z Rahimem i BDJ'em (DJ Bambus) oficjalnie założył skład Pokahontaz.

24 maja 2004 roku Pokahontaz wydało swój pierwszy singiel zatytułowany "Wstrząs Dla Mas", a następnie 17 marca 2005 roku ich singiel zatytułowany był "Za Szybcy Się Wściekli". Na początku kwietnia tego samego roku Pokahontaz wydało album pt. "Receptura". Fokus miał jeden solowy utwór pt. "Nie Ma Czym Oddychać" i zrobił podkład do "HC - Adrenalina"

Fokus wciąż pracuje nad projektem Brak2Sensu, a w swoich planach ma też kontynuacje Pokahontaz i Pijanych Powietrzem oraz wydanie solowej płyty.

Gościnne występy Fokusa:
"Klan CD 7" - "Zamotasupłany" jako Kwadrat Skład
"IKE Produkcja" - "30.09.2000" z Rahimem, "Masz Wiadomość"
19 Południk - "Katowice" - "CHTHC", "Chwile Ulotne" jako Paktofonika , "Po Co?" z Mcfalograf i Literat
2000 - IGS - "Ekspedycje" - "Ja Nadal", "Za Mikrofonami" z Hastu i Dene
2001 - Igor - "Alchemia" - "Czas"
2001 - Ego - "Nibylandia" - "Cuda Niewidy", "Marzenia Senne", oba jako Pokahontaz
2001 - 19 Południk - "Własnym Torem" - "W Peunej Gotowości" jako Paktofonika, "Dziewiętnasty"
2002 - DJ Haem - "Atomistyka" - "Fiesta"
2002 - Pezet-Noon - "Muzyka Klasyczna" - "Zimnafuzja"
2002 - Magiera & L.A. - "Kodex" - "Są Dni" z Gutkiem
2002 - Fisz - "30 cm - "30 Centuf" jako Pokahontaz
2002 - HST - "Masy Ludu. Na Językach" - "Alkoholizm"
2002 - MCF - "Made In Poland" - "Wielkie Boom"
2002 - Straho - "Eksperyment Psycho" - "Magnes"
2003 - Żustoprocent - "Hiphopbitz Vol. 1" - "Powtarzam Się"
2003 - Ciągdalszy - "Za-Gadka?" - "Dnoceanu" jako Pijani Powietrzem
2004 - DJ 600V - "Style (Operacja Zrób To Głośniej)" - "Chorągievvki" jako Pokahontaz
2006 - Składanka "Silesia Na Kradzionych Bitach" - "Kto Ty jesteś?" z Matą i Siwydym'em , "Do amnezji (maj2005 RMX)" jako Pokahontaz
2009- Trzeci Wymiar- "Złodzieje Czasu"- "Ilu Z Was"User-contributed text is available under the Creative Commons By-SA License and may also be available under the GNU FDL.
rozwiń opis

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość


lub tradycyjnie
login lub email
hasło