Brytyjski trip-hopowy zespół muzyczny utworzony w 1991r. w Bristolu w Wielkiej Brytanii.

Portishead są uważani za jednych z pionierów trip-hopu oraz za jeden z najbardziej wpływowych brytyjskich zespołów ostatnich lat. Brzmienie Portishead dość znacznie różni się od tego co prezentuje Tricky lub Massive Attack, jest znacznie bardziej instrumentalne i przygnębiające.

Nazwa zespołu pochodzi od nazwy małego miasteczka oddalonego 12 mil od Bristolu, w którym urodził się założyciel zespołu Geoff Barrow.

Grupa powstała w 1991 roku z inicjatywy multiinstrumentalisty Geoffa Barrowa i wokalistki Beth Gibbons. Barrow juz wcześniej współpracował z innymi wykonawcami trip-hopowymi z Bristolu, zespołem Massive Attack i Trickym.
W 1994 roku podpisali kontrakt z wytwórnią Go! Beat Records i wydali pierwszy album "Dummy", przy współpracy z gitarzystą Adrian Utleyem. Album był wielkim sukcesem zarówno w Europie, jak i w Stanach Zjednoczonych.
Drugi album, zatytułowany "Portishead", ujrzał światło dzienne w 1997 roku. Pierwszym singlem został utwór "All Mine". Nastepnie, w roku 1998, zarejestrowano koncert w Roseland w Nowym Jorku z nowymi, orkiestrowymi aranżacjami utworów zespołu, który wydano również na DVD.

23 stycznia 2008 na oficjalnej stronie zespołu pojawiła się informacja o wydaniu nowej płyty zatytułowanej "Third". Jej premiera nastąpiła 28 kwietnia 2008. Płyta zawiera 11 nowych utworów.

User-contributed text is available under the Creative Commons By-SA License and may also be available under the GNU FDL.
rozwiń opis

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość


lub tradycyjnie
login lub email
hasło