Historia:
Latem 1994 roku, podczas nagrywania płyty „Punk orkiestry stanu wojennego”, Melon i Skuter spotkali się w studiu. Do głów przyszedł im wówczas pomysł reaktywacji legendarnej na Dolnym Śląsku formacji Zwłoki, działającej w latach 1980-1983. Ponieważ skompletowanie oryginalnego składu okazało się niemożliwe, nowopowstały zespół przyjął nazwę Prawda i włączył do swojego repertuaru jedynie kilka piosenek Zwłok, napisanych przez Skutera.

Swój debiutancki materiał, „Biologia z drugiej strony” Prawda zarejestrowała w grudniu 1994 roku. Utrzymany w stylu ulicznego punk rocka z naleciałościami reggae, nawiązywał on do wcześniejszych dokonań muzyków. W roku 1996 skład grupy uległ przetasowaniu, co pociągnęło za sobą pewne zmiany stylistyczne i zwrot w stronę brzmień bardziej rockowych. Prawdę opuścił wprawdzie Skuter, ale nie zrzekł się funkcji głównego tekściarza i do dziś pozostaje podporą formacji. Nagrany w 1998 roku, drugi album „Zmierzch” do pewnego stopnia określił kierunek, w jakim Prawda podąża nieprzerwanie.

Przełomowy w historii zespołu okazał się rok 1999. Do grupy dołączył wówczas gitarzysta, autor tekstów i muzyki, Ace, który onegdaj terminował w Powerocks (1977-1981), pierwszym punk rockowym zespole w południowej Polsce. Od tego momentu, Prawda prezentuje ekspresyjne połączenie ciężkiej muzyki rockowej z elementami ska, reggae i folku. Totalny punkowy czad oparty na korzeniach gatunku, ale wymykający się schematom i kliszom, stał się dla wrocławskiej formacji bazą do poszukiwań własnego, niepowtarzalnego stylu.

W roku 2000 Prawda przedstawiła EP „Fatale” - zapowiedź kolejnego albumu. Ten zaś, zatytułowany „Piosenki poprawne politycznie” ukazał się jeszcze tego samego roku i umocnił pozycję grupy na scenie punk. Pochodzące z tego materiału utwory, takie jak „Fatale...”, „Mussolini” czy „Piosenka poprawna politycznie” to niezaprzeczalnie punk rockowe „hity”, wiercące dziurę w mózgu każdemu, kto gotów jest zastanowić się nad tematami tolerancji, narkotyków czy obawy przed nacjonalizmem. Niemal pięć lat przyszło czekać na kolejną odsłonę możliwości Prawdy, jaką okazała się EP „Radio Swoboda”. Płytka zawierała pięć premierowych piosenek oraz nową wersję „Mesjasza”, utworu napisanego przez Skutera w 1981 roku, gdy ten udzielał się jeszcze w Zwłokach. Motywem przewodnim „Radia Swoboda” była kwestia szeroko rozumianej wolności.

Z myślą o Czechach, gdzie Prawda cieszy się dużą popularnością, przygotowany został zbiór dwudziestu piosenek, będących swoistym przekrojem dorobku trzynastoletniej historii grupy. Zestaw ten znajdzie się na płycie „77”, której premiera planowana jest na lato 2007 roku. Album ukaże się w digipacku, z czeskimi i angielskimi tłumaczeniami tekstów.

Tymczasem jesienią Prawda atakuje nowym materiałem, zatytułowanym „Dobrzy, brzydcy, źli”. Przez wszystkie lata swojego istnienia, wrocławski zespół mocno punktował niesprawiedliwość społeczną i nietolerancję, co nie ulegnie zmianie również i na premierowej płycie. „Dobrzy, brzydcy, źli” to kolejna intrygująca dawka czadu, energii oraz niedopowiedzianych historii.

Dyskografia:
„Biologia z drugiej strony” 1995
„Zmierzch” 1998
„Fatale” EP 2000
“Piosenki poprawne politycznie” 2001
“Radio Swoboda” EP 2005
“77” 1994-2007 2007
„Dobrzy, brzydcy, źli” 2007


Styl:
Wesołe połączenie punk i ska

Skład:
Waldek „Ace” Mleczko – Gitara, voc.
Slavo „Melon” Świderski – Voc.
Mariusz „Mario” Ciechowski – Bas, voc.
Adam „Zwierzak” Moszyński – Drum.
Cezary „Skuter” Kamienkow – texty, opieka duchowa

User-contributed text is available under the Creative Commons By-SA License and may also be available under the GNU FDL.
rozwiń opis

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość


lub tradycyjnie
login lub email
hasło