Queen

110 tekstów piosenekstrony: 1 2 »
Queen - teksty piosenek
Queen — brytyjski zespół rockowy utworzony w 1970 roku w Londynie. Jego frontmanem (bo nie liderem) był Freddie Mercury. On sam wielokrotnie zaprzeczał temu, że jest ikoną zespołu i podkreślał często, że wszyscy członkowie Queen są równi, wkładają tyle samo pracy i wysiłku w istnienie zespołu i mają takie same zasługi. Uważany za jeden z najwybitniejszych zespołów w historii rocka.

Zaliczenie grupy do jakiegokolwiek stylu jest trudne ze względu na wyjątkowość brzmienia. Najczęściej muzykę charakteryzuje się jako melodyjny rock, część kompozycji charakteryzuje hard rock, a także glamour rock. W wielu utworach grupy daje się zauważyć wpływy rocka progresywnego.

Grupa Queen wypracowała łatwo rozpoznawalne brzmienie, oparte na melodyjnej grze gitary elektrycznej, ostro grającej sekcji rytmicznej oraz bardzo charakterystycznym i technicznie poprawnym śpiewie. Nie stroniła również od muzycznej groteski. Muzyczne i pozamuzyczne ekstrawagancje (takie jak przyjęcia na kilkaset osób czy kobiece przebrania w teledyskach), muzyczna integralność, pełne profesjonalizmu koncerty, a przede wszystkim utwory, pod wszelkimi względami dopięte na ostatni guzik przyczyniły się do popularności zespołu.

Nie można mówić o całkowitym rozpadzie zespołu zaraz po śmierci lidera, choć de facto zespół jako Queen nie istniał bez osoby Freddiego. Po śmierci Mercurego (w 1991 roku) wydano jeszcze jedną płytę, zatytułowaną "Made in Heaven" z roku 1995, zawierającą partie wokalne nagrane jeszcze przed śmiercią wokalisty.

Na koncercie "Freddie Mercury Tribute" w roku 1992, na którym hołd zmarłemu artyście oddało wielle znamiennitych wokalistów i zespołów, po raz pierwszy wykorzystano forumułę Queen+, która w późniejszych latach doprowadziła do grania z wieloma muzykami spoza grupy.

Obecnie zespół występuje jako Queen + Paul Rodgers, w którego znajduje się May i Taylor, współpracujący z Paulem Rodgersem (byłym frontmanem Free i Bad Company) jako wokalistą. John Deacon przeszedł na muzyczną "emeryturę", ale pozostaje oficjalnie członkiem grupy.

Skład:

Brian May (ur. 19.07.1947 w Hampton na przedmieściach Londynu)- gitary, śpiew, fortepian, banjo, ukulele, koto, harfa, dzwony, instrumenty klawiszowe,
Roger Taylor (ur. 26.07.1949 w King's Lynn w hrabstwie Norfolk)-perkusja, śpiew, gitary, gitara basowa, instrumenty perkusyjne, instrumenty klawiszowe,
John Deacon (ur. 19.08.1951 w Leicester)-gitara basowa, gitara rytmiczna, gitara akustyczna, fortepian, instrumenty klawiszowe, kontrabas,
Freddie Mercury właść. Farokh Bulsara (ur. 5.09.1946, Zanzibar, Tanzania, zm. 24.11.1991 Londyn)-śpiew, fortepian, klawesyn, instrumenty klawiszowe, gitara akustyczna w 'Crazy Little Thing Called Love'

Strona oficjalna: www.queenonline.com

User-contributed text is available under the Creative Commons By-SA License and may also be available under the GNU FDL.
rozwiń opis

rss

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość


lub tradycyjnie
login lub email
hasło