Rage Against The Machine

50 tekstów piosenek
Rage Against The Machine - teksty piosenek
Rage Against The Machine (w skrócie: RATM) - zespół rapcore' owy, założony w Los Angeles w 1990 przez wokalistę Zacka de la Rocha i gitarzystę Toma Morello. Dołączyli do nich basista Tim Commerford oraz perkusista Brad Wilk.

Zespół uważany za jedną z pierwszych i najważniejszych kapel rapcore' owych lat 90.. Członkowie grupy znani są ze swoich lewicowych poglądów politycznych, którym dają wyraz w tekstach piosenek, w wywiadach itd. Wspierają różne inicjatywy, m.in. uwolnienia skazanego na śmierć Mumia Abu- Jamala, wyrażają poparcie dla meksykańskich zapatystów.

Muzykę RATM możemy określić jaką mieszaninę rapu, punka, hard rocka z elementami funku. Wizytówką zespołu jest charakterystyczny wokal Zacka de la Rocha. Charakteryzuje się rapowymi naleciałościami, jak również stylizacjami wokalnymi opartymi o eksperymenty Morello z brzmieniem gitary. Zespół znany z widowiskowych koncertów, również u boku takich zespołów jak U2 oraz Wu-Tang Clan. 21 czerwca 1994 wystąpili w Warszawie.

Zack De La Rocha opuścił zespół pomiędzy wydaniem płyty The Battle Of Los Angeles i publikacją Renegades. W oficjalnym oświadczeniu napisał: "Czuje teraz za niezbędne opuszczenie w tej chwili szeregów Rage Against the Machine ponieważ proces podejmowania decyzji w zespole źle funkcjonuje. Nie mogę więcej łączyć w jedną całość naszych aspiracji zarówno z punktu widzenia artystycznego jak i politycznego. Jestem dumny z naszej pracy, zarówno jako aktywistów i jako muzyków, i jestem wdzięczny każdemu kto solidaryzował się z nami przez wszystkie te lata". Zespół oficjalnie rozpadł się niedługo po tym wydarzeniu (18 października). Zack de la Rocha rozpoczął współpracę z wykonawcami ze sceny hip-hopowej, m.in. DJ Shadow, z którym nagrał w 2003 piosenkę "March of Death", stanowiącą protest wobec wojny w Iraku. Pozostali członkowie zaprosili do współpracy wokalistę zespołu Soundgarden Chrisa Cornella, tworząc nową grupę Audioslave. Pierwszy singel zespołu Cochise, został wydany w listopadzie 2002.

Reaktywacja grupy, po 7 latach, nastąpiła na festivalu Coachella pod koniec kwietnia 2007. Mimo zapewnień gitarzysty RATM (Tom Morello) o nieplanowaniu nagrania albumu przez kapelę, w planach są już kolejne występy Rage w USA.

Prawdopodobnie kolejny album studyjny jest w trakcie nagrywania, choć praca trwa w ślimaczym tempie.

User-contributed text is available under the Creative Commons By-SA License and may also be available under the GNU FDL.
rozwiń opis

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość


lub tradycyjnie
login lub email
hasło