Robert Gawliński (ur. 31 sierpnia 1963 w Warszawie), polski muzyk rockowy i wokalista, lider zespołu Wilki. Był wychowywany przez matkę. Ojciec opuścił ich gdy Robert miał 7 lat. Pierwszy zespół, Gniew założył w wieku 19 lat. Zespół istniał w latach 1979 - 1982 i tworzył wesołego punk-rocka. Następnie Robert należał do Nieustraszonych Łowców Wampirów.

W Sylwestra 1982 roku Robert założył zespół Madame. Razem z nim wystąpił na Festiwalu w Jarocinie. W tym okresie poznał też swoją obecną żonę - Monikę, która była jego fanką. Gawliński pomagał także Igorowi Czerniawskiemu z zespołu Aya RL przy piosence "Wariant C". Madame oficjalnie przestało istnieć wiosną 1986 roku, tuż po zarejestrowaniu w warszawskiej Rivierze materiału na koncertową płytę. Płyta ta ukzazała się dopiero w roku 1999 .

Po rozpadzie Madame Robert Gawliński udzielał się w zespołach Made in Poland oraz Złotousty i Anioły. W Made in Poland zastępował swojego przyjaciela. Wtedy też przeprowadził się do Krakowa. Zespół nie nagrał żadnej płyty. Drugi zespół Robert założył wraz z Markiem Jackowskim, u którego mieszkał jakiś czas razem ze swoją dziewczyną Moniką. Zespół rozpadł się, kiedy Olga Jackowska postanowiła reaktywować Maanam.

W 1986 roku powstał zespół Opera, który tworzyli dawni muzycy Republiki. Zespół rozpadł się, gdy Grzegorz Ciechowski reaktywował zespół Republika. Jednopłytowy materiał zarejestrowany wraz z Operą ukazał się dopiero w pierwszych latach następnej dekady.

Po rozwiązaniu Opery Gawliński nawiązał współpracę ze Zbyszkiem Hołdysem, u którego zamieszkał wraz z Moniką. Wtedy powstał zespół The Didet Bidet. Grupa wykonywała muzykę, którą Robert określił jako psychodeliczny punk-rock.

Na trzy dni przed datą ślubu Gawliński dowiedział się, że jest poważnie chory. 24 września 1987 roku poślubił swoją dziewczynę Monikę. Po udanej operacji i wyjściu ze szpitala Robert postanowił dalej tworzyć muzykę.

Na początku lat 90. XX wieku Gawliński wraz z formacją Wilki zdobył szeroką popularność. Od maja 1992 do października 1993 zespół sprzedał 200000 kaset, 18000 kompaktów i 2000 płyt winylowych debiutanckiej płyty zatytułowanej Wilki. Razem z pirackimi wydaniami płyta rozeszła się w nakładzie miliona egzemplarzy. 4 grudnia 1992 roku przyszły na świat bliźnięta Roberta i Moniki - Emanuel i Beniamin.

W kwietniu 1993 roku zespół wszedł do studio, aby zarejestrować swój drugi album zatytułowany Przedmieścia. Premiera płyty odbyła się 8 października w Hotelu Victoria. 3 października 1994 roku powstała trzecia płyta zespołu - Acousticus Rockus. Jest to zarejestrowany 8 września 1994 roku, w klubie Akwarium, koncert akustyczny zespołu. Po tej płycie zespół podjął decyzję o zawieszeniu działalności, natomiast reaktywowali się kilka lat później.

Gawliński nagrał kilka solowych projektów (płyty "Solo", "Kwiaty jak relikwie", "X", "Gra"). W filmie fabularnym Wojaczek zagrał Edwarda Stachurę. Napisał muzykę i zagrał w dramacie Williama Szekspira Hamlet wystawianym na deskach teatru Ochota. Po kilku latach reaktywował zespół Wilki, z którym nagrał dwie bardzo popularne płyty - 4 i Watra, a ostatnio Obrazki.

User-contributed text is available under the Creative Commons By-SA License and may also be available under the GNU FDL.
rozwiń opis

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość


lub tradycyjnie
login lub email
hasło