Robert Janowski (ur. 22 marca 1961 w Inowrocławiu) - polski piosenkarz, kompozytor, poeta, aktor, dziennikarz radiowy i prezenter telewizyjny. Ponadto nieaktywny lekarz weterynarii.

Absolwent szkoły muzycznej I stopnia w klasie fortepianu. Ukończył weterynarię na SGGW. Wielokrotnie nagradzany i wyróżniany za opracowania muzyczne i muzykę.
Debiutował na deskach amatorskich teatrów. Występował w kilkunastu formacjach rockowych w latach 80. m.in.: ZOO, Oddział Zamknięty, Sekcja Z. W 1983 przyczynił się do powstania muzyki do Rock-musicalu Kompot Jonasza Kofty i Bene Rychtera, gdzie wcielił się w postać głównego bohatera Love. Brał udział w Ogólnopolskim Przeglądzie Teatrów Poezji w 1988 i 1989. Grał w musicalu Metro Janusza Józefowicza i Janusza Stokłosy, co przyniosło mu rozgłos. Wystąpił w nim na Broadway'u.
Współpracował przy tworzeniu musicali, m.in. Do grającej szafy grosik wrzuć i Grosik-2 oraz brał udział w przedstawieniach piosenek Brela w Teatrze Buffo w Warszawie.

Zagrał m.in. w:

* Hamlecie, jako Rosenkrant - reż. Andrzej Domalik
* Upadłe Anioły, jako Lucyfer - reż. Michael Hackett
* Szósty Stopień Oddalenia, jako Ricky - reż. Piotr Cieślak
* Sztukmistrz z Lublina, jako Kantor - reż. Jan Szurmiej
* West Side Story, jako Tony w Teatrze Muzycznym w Gdyni
* Cyrano wg Ernesta Bryla w Teatrze Komedia

Jego stałe miejsce pracy to Teatr Dramatyczny w Warszawie. Występował też w Teatrze Rampa, Teatrze Ateneum (Opętany w reż. Małgorzaty Boratyńskiej), Teatrze Rozmaitości
Wydał płytę Co mogę dać (1994). Utwór Mury Jerycha w programie Muzyczna Jedynka utrzymywał się przez osiem miesięcy na pierwszym miejscu. W 1995 wydał kolejny album Powietrze. W 2001 został wydany album Nieważkość. Nagrał płytę Kolędy i Grosik-3 z piosenkami z lat 60. i 70.

Wiosną 2008 roku brał udział w 7. edycji ''Tańca z gwiazdami'' Z Anną Bosak zajęli 4. miejsce na 14 możliwych odpadając w 11 odcinku.

User-contributed text is available under the Creative Commons By-SA License and may also be available under the GNU FDL.
rozwiń opis

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość


lub tradycyjnie
login lub email
hasło