Roger Waters (właśc. George Roger Waters, ur. 6 września 1943 w Great Bookham w hrabstwie Surrey; czasem podaje się rok 1944) - brytyjski progresywny muzyk i kompozytor rockowy. Gra na gitarze basowej, gitarze akustycznej, śpiewa, komponuje i pisze teksty.

Współzałożyciel oraz długoletni basista grupy Pink Floyd. Odszedł z zespołu w 1985 roku i nie wziął udziału w jego reaktywacji w 1986. Próbował nawet jej zapobiec i zastrzec sobie wyłączność do znaku towarowego "Pink Floyd", ale nie udało mu się to.

Po rozwiązaniu Pink Floyd, Waters poświecił się solowej karierze, nagrywając tematyczne albumy w klimacie podobne do kończącego jego karierę w grupie albumu The Final Cut (zobacz - Historia grupy Pink Floyd). Waters był pomysłodawcą i producentem przedstawienia muzycznego The Wall in Berlin wystawionego 21 lipca 1990 roku w zjednoczonym Berlinie. Do występów na żywo powrócił w 1999 roku trasą po USA. 7 czerwca 2002 odwiedził również Polskę, dając popis swoich umiejętności w Warszawie. Najbardziej znanym jego koncertem jest show w Portland (USA). 2 lipca 2005 Pink Floyd zjednoczył się ponownie na jeden koncert, Live 8, który odbył się w Londynie. Wokalista w 2004 roku zamieścił w Internecie dwa utwory - To Kill The Child i Leaving Beirut. W 2005 roku wydał zapowiadaną od lat operę Ça Ira, która swą premierę sceniczną miała w Poznaniu.

Obecnie Waters tworzy kolejną płytę solową, nieoficjalnie zapowiadaną na początek 2007 roku. Jej tytuł roboczy nosi nazwę Heartland.

User-contributed text is available under the Creative Commons By-SA License and may also be available under the GNU FDL.
rozwiń opis

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość


lub tradycyjnie
login lub email
hasło