Roman Roczeń - (właściwe imię Romuald) - (ur. 13 lipca 1963 roku w Szczytnie) niewidomy pieśniarz i gitarzysta. W repertuarze ma głównie utwory szantowe, zarówno własnego autorstwa, jak i covery. Występuje od 1997. Zaczynał w warszawskich pubach, od razu zdobywając dużą popularność.

Jest jednym z bardziej znanych artystów szantowych. Dla żeglarzy jest tym, czym Czerwony Tulipan dla studentów i fanów piosenki turystycznej. Członek Stowarzyszenia "Bractwo Zawiszaków", od 20 grudnia 2003 roku członek zarządu tej organizacji.

Rejs "Zobaczyć Morze" i wypadek

Jednym z marzeń Romana Roczenia było zorganizowanie rejsu dla niewidomych który umożliwiłby im "zobaczenie" morza. W 2006 roku udało mu się zrealizować to marzenie i pod koniec maja tego roku miał miejsce pierwszy rejs Zobaczyć morze. Po tym rejsie, w czasie postoju w porcie w Oslo Roman Roczeń uległ wypadkowi - spadł z zejściówki i uszkodził kręgosłup (pęknięty drugi krąg szyjny). Po tym wypadku w całej Polsce odbyła się seria koncertów charytatywnych w celu zebrania pieniędzy na rehabilitację po wypadku, oraz na leczenie innego szantymena - Ireneusza Wójcickiego, u którego w tym samym czasie zdiagnozowano chorobę nowotworową. Powstał też specjalny trójpłytowy album Zobaczyć morze mający na celu pomoc w zebraniu niezbędnych środków na pomoc potrzebującym szantymenom.

Osiągnięcia

Otrzymał wyróżnienie w programie Szansa na sukces. Występował też na:

* Centralnych Spotkaniach Turnieju Poezji,
* Śpiewanej Giełdzie Piosenki Turystycznej,
* V Spotkaniach z Piosenką Żeglarską "Szanty nad Drawą" Złocieniec'2000 (II miejsce),
* Festiwalu Piosenki Morskiej "Szanty w Giżycku" w 2000 (na tej ostatniej otrzymał nagrodę Grand Prix)
* IV Festiwal Pieśni Morza "Słona Woda" w Mrzeżynie 2001 (I nagroda)
* "Wiatrak" w Świnoujściu 2002

Dyskografia

* Mogę kopać tu dalej
* Chłodnia

oficjalna strona -> http://romanro.art.pl
Read more on Last.fm. User-contributed text is available under the Creative Commons By-SA License; additional terms may apply.
rozwiń opis

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość


lub tradycyjnie
login lub email
hasło