Roxette - teksty piosenek
Roxette to szwedzki zespół, będący jednym z najważniejszych reprezentantów nurtu muzyki pop-rock. Założony w 1986 roku, tworzą go Per Gessle (gitara, wokal), Marie Fredriksson (wokal) oraz muzycy towarzyszący. Odniósł gigantyczny sukces komercyjny w latach 80. i 90. XX w. oraz na początku XXI w.; nagrywając szereg wielkich przebojów stał się ikoną i sztandarowym przedstawicielem lekkiej, popowej odmiany rocka. W latach 2002-2010 z powodu ciężkiej choroby wokalistki (zaawansowany guz mózgu) działalność studyjna i koncertowa duetu była zawieszona.

Roxette ma na koncie ponad 50 milionów sprzedanych albumów i ok. 15 milionów singli; najpopularniejszy utwór - It Must Have Been Love według szacunków w stacjach radiowych całego świata w latach 1990-2005 został odtworzony ok. 4 milionów razy.

Historia
Fredriksson i Gessle znali się od 1979 roku – współpracowała ona bowiem z bardzo popularnym od lat siedemdziesiątych głównie w Szwecji zespołem Gyllene Tider, w którym Gessle był wokalistą (w 1983 Gyllene Tider pod nazwą Roxette wydało singel Teaser Japanese). Pod wpływem sugestii EMI Marie i Per pod tą nazwą wydali pierwszy singel (początkowo mający być nagranym przez GT) Neverending Love. Nieoczekiwanie odniósł on bardzo duży sukces w Szwecji.

Po wydaniu tego singla Roxette koncertowało w Szwecji, zdobywając coraz większą popularność w tym kraju. Jednakże poza Szwecją zespół wciąż pozostawał nieznany.

Punktem zwrotnym w karierze duetu był rok 1987, kiedy to ukazał się drugi album zespołu – Look Sharp! zawierający przebój The Look. O jego ogromnym, światowym sukcesie zadecydował w dużej mierze przypadek – amerykański student Dean Crashman, przebywający w ramach wymiany w Szwecji jadąc na święta do kraju zabrał ze sobą egzemplarz Look Sharp! i tam poprosił znajomego z miejscowej rozgłośni radiowej KDWB o jego odtworzenie na antenie. Dyrektor rozgłośni, przekonany, że oto w jego rękach znalazł się prawdziwy przebój, rozesłał kopie albumu (nagrane na kasetach magnetofonowych) do innych stacji radiowych. Dzięki temu w kwietniu 1989 roku The Look trafił na pierwsze miejsce listy Billboard Hot 100 i sprawił że Roxette stało się jednym z najbardziej znanych w USA zespołów, mimo że wcale nie był tam wydany oficjalnie.

W roku 1987 duet wydał singel It Must Have Been Love (Christmas for the Broken Hearted), a rok później Listen to Your Heart, które zdobyły ogromną popularność w Europie i na świecie.

Lata 1991-1995 były szczytowym okresem popularności Roxette. Był to wówczas jeden z najbardziej znanych i lubianych zespołów na świecie. W 1991 pojawił się album Joyride, który został sprzedany w liczbie ponad 10 mln egzemplarzy. Niemal wszystkie utwory z tego albumu szybko staly się wielkimi hitami - w szczególności Joyride, The Big L, Fading Like A Flower i Spending My Time. Na przełomie 1991 i 1992 zespół wybrał się w trasę koncertową Join The Joyride! World Tour 1991/92, podczas której odbyło się 108 koncertów obejrzanych przez ok. 1,7 mln osób.

W 1992 r. został wydany koncertowy album Tourism, na którym znalazł się utwór How Do You Do!. Piosenka ta bardzo szybko stała się kolejnym hitem zespołu.

W 1993 r. Roxette nagrało koncert MTV Unplugged.

W 1994 pojawił się album Crash! Boom! Bang! - najbardziej rockowa płyta duetu. Album ten, podobnie jak poprzednie szybko zdobył dużą popularność na świecie. Piosenki z tego albumu - w szczególności Sleeping in My Car, Crash! Boom! Bang!, Fireworks i Run to You do dziś należą do najbardziej znanych utworów zespołu.

Na przełomie 1994 i 1995 duet wybrał się w trasę koncertową Crash! Boom! Bang! World Tour 1994/95, podczas której koncertowano m.in. w RPA (koncerty tam obejrzało ok. 130 tys. osób), Japonii czy Chinach (był to pierwszy koncert zachodniego zespołu, jaki za pozwoleniem władz odbył się tam od 9 lat).

W 1996 działalność Roxette została zawieszona. Wcześniej wydany został album podsumowujący działalność - Don't Bore Us, Get to the Chorus!. Marie i Per zajęli się sprawami rodzinnymi; do tego został reaktywowany zespół Gyllene Tider, co wzbudziło euforię w Szwecji. Działalność duetu została wznowiona w 1999. Wydano wówczas album Have A Nice Day, jednakże nie odniósł on dużego sukcesu. Dosyć dużą popularność zyskała wówczas jedynie piosenka Wish I Could Fly. Nieco zmienił się charakter muzyki Roxette - poprzednie płyty zawierały utwory rockowe i popowe, a na Have A Nice Day znalazły się piosenki utrzymane w gatunku pop i dance.

W 2001 wydano album Room Service, który był promowany trasą koncertową Room Service Tour 2001 (ku zaskoczeniu opinii publicznej odbyły się wówczas koncerty m.in. w Rosji). W przeciwieństwie do poprzednika odniósł on dosyć duży sukces. Największą popularność zdobył utwór Milk And Toast And Honey. Muzyka z tego albumu częściowo była powrotem do pop rocka, ale znalazły się tutaj także utwory utrzymane w charakterze podobnym do piosenek z Have A Nice Day.

W 2002 Marie trafiła do szpitala z powodu konieczności leczenia guza w tylnej części mózgu. Wokalistka doznała paraliżu prawej części ciała, straciła zdolność czytania, pisania i liczenia. Po przejściu miesięcy chemioterapii oraz operacji musiała poddać się rehabilitacji, co było powodem zaprzestania działalności Roxette. Jeszcze przed chorobą zostałą wydana składanka The Ballad Hits, z największymi balladami (promowana utworem A Thing About You), a już później składanka The Pop Hits zwierająca najpopularniejsze, ostre utwory rockowe i popowe z poprzednich lat (promowana utworem Opportunity Nox, do którego nakręcono animowany teledysk, co było spowodowane chorobą).

W 2003 Roxette od króla Szwecji Karola Gustawa XVI otrzymało Królewski Medal z Niebieską Wstęgą. Była to pierwsza oficjalna uroczystość, na której pojawiła się Marie od czasu wykrycia choroby.

W 2006 Roxette obchodziło 20 lecie swojego istnienia. Dla uczczenia tego jubileuszu wydane zostały dwa albumy podsumowujące działalność duetu przez ten czas - A Collection of Roxette Hits - Their 20 Greatest Songs! i The Rox Box / Roxette 86-06, na których znalazły się dwie nowe piosenki One Wish i Reveal. Wówczas została również wznowiona działalność. W roku 2007 jednak się nie pojawiły żadne nowe nagrania oraz nie była prowadzona działalność koncertowa, gdyż Marie wciąż miała problemy ze zdrowiem, m.in. z orientacją przestrzenną. Charakter dalszej działalności Roxette jest uzależniony od stanu zdrowia wokalistki.

Dyskografia - albumy
1986- Pearls of Passion
1987 - Dance Passion
1988 - Look Sharp!
1991 - Joyride
1992 - Tourism
1994 - Crash!Boom!Bang!
1995 - Don't Bore Us - Get to The Chorus!
1996 - Balladas en Esanol
1999 - Have a Nice Day
2001 - Room Service
2002 - The Ballad Hits
2003 - The Pop Hits
2006 - A Collection of Roxette Hits - Their 20 Greatest Songs!
2006 - RoxBox/Roxette 86-06

User-contributed text is available under the Creative Commons By-SA License and may also be available under the GNU FDL.
rozwiń opis

rss

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość


lub tradycyjnie
login lub email
hasło