Róże Europy - teksty piosenek
Polski zespół rockowy, założony w Warszawie w 1983 roku. Zyskał popularność w drugiej połowie lat osiemdziesiątych i początku lat dziewięćdziesiątych.

Założycielem i liderem grupy jest Piotr Klatt - wokalista i autor tekstów, który jako jedyny był w zespole przez cały okres jego istnienia. Grupa często zmieniała skład, współtworzyli ją m.in. kolejni gitarzyści i zarazem kompozytorzy: Artur Orzech (obecnie znany dziennikarz i prezenter), Michał Grymuza (ceniony muzyk sesyjny) oraz Sławek Wysocki.

Za oficjalne rozpoczęcie działalności zespołu można przyjąć występ na Festiwalu w Jarocinie w 1985 roku. Trzy lata później ukazała się debiutancka płyta Stańcie przed lustrami. Ten i kolejne albumy przyniosły zespołowi sporą popularność za sprawą takich przebojów jak: Stańcie przed lustrami, Mamy dla was kamienie, Rock’n’rollowcy czy Radio Młodych Bandytów.

Szczyt popularności nastąpił w roku 1992 wraz z nagraniem megahitu Jedwab (do którego gościnnie głosu użyczyła rozpoczynająca wtedy karierę Edyta Bartosiewicz). Piosenka przez kilka miesięcy utrzymywała się na pierwszych miejscach list przebojów, a album Poganie! Kochaj i Obrażaj, z którego pochodziła, był najlepiej sprzedającą się płytą w historii grupy.

Kolejne albumy (z wyjątkiem koncertowego Marihuana) nie odniosły już większego sukcesu. Stopniowo o zespole zrobiło się cicho, sami muzycy w 1997 roku ograniczyli działalność do sporadycznych koncertów.

Zespół powrócił po kilku latach dwoma singlami: Teraz (2003) i Kosmetyki (2004), oba znalazły się na wydanej w 2005 roku składance podsumowującej działalność grupy.

8 marca 2007 roku ukazała się nowa studyjna płyta zespołu, zatytułowana 8.

User-contributed text is available under the Creative Commons By-SA License and may also be available under the GNU FDL.
rozwiń opis

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość


lub tradycyjnie
login lub email
hasło