Santana - grupa rockowa założona w 1966 roku w Los Angeles. Kojarzona przede wszystkim z frontmanem, wirtuozem gitary elektrycznej, Carlosem Santaną, który według wielu krytyków uznawany jest za jednego z najlepszych gitarzystów wszechczasów oraz najwybitniejszego przedstawiciela tzw. rocka latynoskiego.

Pierwsza i niebawem skrócona nazwa zespołu brzmiała: Santana Blues Band. Był to sekstet w składzie: Carlos Santana, Gregg Rolie, David Brown, Mike Carabello, Jose Chepito Areas i Micheal Shrive. Muzyka grana przez grupę, początkowo w lokalnych klubach, była mieszanką hard rocka i blues rocka z silnym dodatkiem latynoskich rytmów. Pierwszym wielkim momentem dla zespołu, który stworzył jego legendę był występ na festiwalu w Woodstock. W czasie tego występu grupa zagrała Soul Sacrifice. Pierwszy album Santana i trzy kolejne utwierdziły legendę grupy, potwierdzając jej dominację na scenie coraz popularniejszego latynoskiego rocka. Z tego okresu pochodzą takie przeboje jak Black Magic Woman/Gypsy Queen, Oye Como Va, No One to Depend On, Evil Ways, Everybody's Everything i jeden z największych rockowych przebojów wszech czasów Samba Pa Ti ("Samba dla ciebie").

W 1972 po rozpadzie pierwszego składu Santana zmienia styl, zmierzając w kierunku bardziej ambitnego i eksperymentalnego jazz rocka i jazzu, ciągle jednak zachowując swój latynoski charakter. Najważniejszymi postaciami w "nowej" grupie są Tom Coster, Doug Rauch i Armando Peraza.
Lata osiemdziesiąte i dziewięćdziesiąte są okresem spadku zainteresowania muzyka Santany. Mimo tego faktu grupa sporadycznie nagrywa i koncertuje.
Wielkim powrotem Santany (trwają tu spory czy grupy, czy jej lidera jako muzyka solowego) był eklektyczny album Supernatural. Carlos Santana zaprosił do współpracy przy jego tworzeniu wielu popularnych artystów młodego pokolenia. W wyniku tego powstała płyta zawierająca szereg wielkich przebojów, miedzy innymi Smooth i Maria, Maria.

W 1998 grupa Santana została wprowadzona do Rock and Roll Hall of Fame.

Linki:
Polska strona Carlosa Santany.

User-contributed text is available under the Creative Commons By-SA License and may also be available under the GNU FDL.
rozwiń opis

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość


lub tradycyjnie
login lub email
hasło