Shakira - teksty piosenek
Shakira Isabel Mebarak Ripoll (ur. 2 lutego 1977 w Barranquilli) - kolumbijska piosenkarka muzyki pop, autorka tekstów, muzyk, producent muzyczny, tancerka i filantrop. Jej imię, a zarazem pseudonim artystyczny - Shakira (شاكِرة), to imię arabskie oznaczające "Kobieta pełna łaski". Shakira jest najmłodszą z dziewięciorga rodzeństwa. Mówiono na nią "Shaka". Alfabet poznała w wieku 2 lat, a pisać nauczyła się mając 4 lata, dzięki czemu mogła zacząć naukę w szkole. Uczęszczała do katolickiej szkoły w Barranquilli.

Jej ojciec, William Mebarak Chadid, urodził się w USA, a kiedy jeszcze był małym dzieckiem, jego rodzina przesiedliła się do Barranquilli. Jest pochodzenia libańskiego. Jej matka, Nidia del Carmen Ripoll Torrado, urodzona w Barranquilli, jest pochodzenia katalońsko-włoskiego. W 1979 roku jeden z braci Shakiry zginął w wypadku.

Shakira swoją pierwszą piosenkę napisała w wieku 8 lat "Tus Gafas Oscuras". W wieku 9 lat zaczęła pisać i komponować piosenki. Kiedy miała 10 lat, wstąpiła do kościelnego chóru, ale nie została dopuszczona do prób, ponieważ jej głos okazał się za mocny. Nie zrezygnowała jednak ze śpiewania, ale zaczęła występować w programach dla dzieci.

Pewnego dnia Shakira poleciała do Bogoty, gdzie dała mały koncert dla Cio Vargaza (pracownika Sony Colombia). Występ spodobał mu się tak bardzo, że postanowił załatwić jej kontrakt z przedstawicielami Sony Music. Jednak po przesłuchaniu kasety demo Shakiry, Sony Music nie było zainteresowane współpracą. Cio Vargaz załatwił występ Shakirze w jednym z barów w Bogocie. Mieli tam się pojawić przedstawiciele Sony Music. Po wysłuchaniu 3 piosenek, publiczność była zachwycona. Dwa dni później Shakira podpisała kontrakt z Sony Music Colombia na 3 lata.

W 1991 powstał pierwszy album Shakiry zatytułowany "Magia". Dwa lata później wydano album "Peligro" (Niebezpieczeństwo). Oba albumy sprzedały się w około 1000 egzemplarzy.

Shakira zakończyła naukę w wieku 15 lat i całkowicie poświęciła się rozwojowi swojej kariery. Wraz z matką przeprowadziła się do Bogoty, jedynego miejsca, które dawało jej szansę na rozwój kariery muzycznej. Gdy miała 16 lat dostała główną rolę w kolumbijskim serialu "El Oasis". Jednak Shakira nie była dobrą aktorką i postanowiła jeszcze raz spróbować swoich sił w branży muzycznej. Poprosiła Sony Music o ostatnią szansę. Nagrała na próbę piosenkę "¿Donde Estas Corazon?". Przez sześć miesięcy utwór nie schodził z pierwszego miejsca list przebojów w Kolumbii. Po tym sukcesie wytwórnia Sony Music zgodziła się na nagranie trzeciej płyty.

W 1996 ukazała się płyta Pies Descalzos (Bose stopy), którą w ciągu pierwszych 20 dni od wydania kupiło 50 tysięcy ludzi. Shakira stała się znana już nie tylko w Kolumbii ale także w całej Ameryce Południowej, a za sprawą pierwszego singla "Estoy Aqui", nawet w Hiszpanii i USA. Po sukcesie "Pies Descalzos", Shakira wyruszyła w trasę koncertową "Pies Descalzos Tour". Koncert otwierający odbył się w Barranquilli i zakończył się tragicznie. Na koncert przyszło ok. 3 tysięcy ludzi. Kiedy otworzono drzwi, wszyscy chcieli zająć jak najlepsze miejsce i zadeptali na śmierć 2 osoby. Po tym zdarzeniu Shakira była kompletnie rozbita, nie wiedziała co ma z sobą zrobić, załamała się i chciała rozstać się z karierą piosenkarki.

W 1998 Shakira przeprowadziła się do Miami, gdzie pisała piosenki i komponowała muzykę. Gdy zmuszona była pojechać do Kolumbii, zabrała ze sobą walizkę, gdzie były wszystkie materiały na nową płytę. Na lotnisku w Bogocie walizka została skradziona. Shakira napisała więc nowe piosenki na kolejną płytę "¿Dónde Están los Ladrones?" (Gdzie są złodzieje?). Pierwszym singlem z tej płyty była piosenka "Ciega, Sordomuda", która znalazła się na pierwszym miejscu we wszystkich krajach Ameryki Południowej. Kolejnym hitem stał się drugi singiel "Ojos Así", w którym można było usłyszeć brzmienia charakterystyczne dla Bliskiego Wschodu. Shakira stała się wówczas sławna w USA.

W 1999 nagrała koncert MTV Unplugged, za który dostała nagrodę Grammy. Shakira wyruszyła w trasę koncertową "Anfibio Tour" po całej Ameryce Południowej oraz po USA. Po zakończeniu trasy wydała anglojęzyczną płytę Laundry Service (w hiszpańskim wydaniu Servicio de Levanderia), z której pochodziła piosenka "Whenever, Wherever".

W rodzinnym mieście Shakiry postawiono jej pomnik. Jej IQ wynosi podobno 140. Shakira pracuje również w fundacji charytatywnej na rzecz biednych i potrzebujących dzieci przesiedleńców z powodu wojny domowej w Kolumbii, noszącej nazwę Fundación Pies Descalzos (Fundacja Bose Stopy). [Nazwa fundacji wywodzi się od tytułu jej płyty Pies Descalzos z 1995. Jej kolejnym darem są pieniądze z jej koncertu 15 listopada 2006 w Barranquilli, przeznaczone na budowę angielsko-hiszpańsko - języcznej szkoły o profilu artystycznym imienia tej fundacji w La Playa, biednym przedmieściu Barranquilli. Fundacja Shakiry pomaga już 3380 dzieciom w trzech miastach Kolumbii.

Shakira powraca z nową piosenką na razie w wersji hiszpańskojęzycznej 'Loba' (często mylącą nazwą La Loba). Piosenka była puszczana w wielu radiach, przykładowym może być Los40. Można zauważyć, że najnowsza piosenka artystki spodobała się. Po tygodniu, została wypuszczona na światło dzienne anglojęzyczna wersja piosenki ''Loba''. Oficjalną premierę utwór miał 13 lipca. Wideoklip do ''She Wolf'' miał swoją premierę na stronie stacji muzycznej MTV. Nowy album Shakiry o takim samym tytule co pierwszy singiel, ma zostać wydany 5 października. Shakira pracuje nad nowym albumem z Pharrellem i Wyclefem Shean.

User-contributed text is available under the Creative Commons By-SA License and may also be available under the GNU FDL.
rozwiń opis

rss

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość


lub tradycyjnie
login lub email
hasło