Silverchair - teksty piosenek
Silverchair – australijski zespół muzyczny, którego muzykę można określić mianem 'post-grunge'u. Powstał on w Newcastle, w Nowej Południowej Walii we wczesnych latach 90.
Członkowie grupy Silverchair poznali się grając w kapeli Innocent Criminals (ang. Niewinni Kryminaliści). Początkowo w jego skład wchodziły cztery osoby, jednakże jedna z nich - Tobin Finnane, opuścił grupę. Pierwsze próby zespołu odbywały się w garażu Bena Gilliesa. Grupa grała covery takich grup jak Deep Purple, Led Zeppelin, Black Sabbath przeplatając je własnymi kompozycjami.
Kariera zespołu Silverchair rozpoczęła się od wygrania przez ich utwór Tomorrow konkursu radiowego, którego główną nagrodą było wydanie maksisingla oraz nagranie teledysku. W 1995 grupa wydała pierwszą płytę, zatytułowaną Frogstomp. Album ten już po kilku tygodniach zyskał status platyny w Stanach Zjednoczonych. Dało się odczuć, że młodzi artyści wzorowali się na amerykańskim grunge'u (niektórzy krytycy wytykali zespołowi zbytnie podobieństwo do Nirvany), jednakże w późniejszych latach wypracowali oni swój własny styl.
Kolejny album – Freak Show (1997) miał nieco mocniejsze brzmienia, ale nie odniósł tak wielkiego sukcesu, jak pierwsza płyta, pomimo wielkiej popularności singla Freak. W tym czasie Daniel Johns nie potrafił poradzić sobie ze sławą - jak przyznał po latach, cierpiał na anoreksję i myślał o popełnieniu samobójstwa.
Ich trzeci album, Neon Ballroom(1999) rozchodził się równie dobrze, jak dwa poprzednie. Większość piosenek została napisana, gdy Daniel Johns cierpiał na anoreksję, więc odzwierciedlające uczucia i myśli artysty teksty były dosyć specyficzne. Na albumie udziela się znakomity australijski pianista, David Helfgott.
Diorama to czwarty album, wydany w roku 2002. Został on wyprodukowany przez Kanadyjczyka Davida Bottrilla i Daniela Johnsa. W projekt zaangażowano orkiestrę smyczkową z Sydney nadając mu zupełnie inne brzmienie niż pozostałe albumy.
Od 2003 roku zespół nie koncertuje (z powodu choroby wokalisty), jednakże oficjalnie nie zakończył jeszcze działalności. Reaktywował się 29 stycznia 2005 roku na koncert WaveAid, z którego dochód został przeznaczony na ofiary tsunami.

25.05.2011 zespól zawiesił działalność, informując o tym fanów w oświadczeniu, które znalazło się na oficjalnej stronie grupy.

Dyskografia

* Frogstomp (1995)
* Freak Show (1997)
* Neon Ballroom (1999)
* The Best Of Vol.1 (2000)
* Diorama (2002)
* Live from Faraway Stables DVD+cd (2003)
* Young Modern (2007)
User-contributed text is available under the Creative Commons By-SA License and may also be available under the GNU FDL.
rozwiń opis

rss

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość


lub tradycyjnie
login lub email
hasło