Slipknot - teksty piosenek
Slipknot
1) Amerykańska grupa wykonująca muzykę z pogranicza u, u, u i u. Zespół powstał w 1995 w Des Moines w stanie Iowa w wyniku współpracy perkusistów Shawna Crahana i Andersa Colsefniego. Cechą charakterystyczną grupy jest liczny dziewięcioosobowy skład. Ponadto muzycy występują w zasłaniających twarze maskach. Obecnie w skład wchodzi ośmiu członków z powodu śmierci basisty Paula Graya 24 maja 2010 roku.

W 2006 roku grupa otrzymała nagrodę Grammy w kategorii Best Metal Performance za utwór pt. "Before I Forget", a w 2008 roku Slipknot dostał nagrodę Kerrang! Icon. Trzy z czterech oficjalnie wydanych albumów uzyskały status płyty platynowej.

Członkowie zespołu występują także w innych zespołach. Wokalista Corey Taylor oraz gitarzysta James Root są członkami grupy Stone Sour, perkusista Joey Jordison występował wraz z grupą Korn, ponadto jest liderem zespołu Murderdolls, w którym gra na gitarze, Sid Wilson prowadzi karierę solową jako DJ Starscream, natomiast Shawn Crahan jest liderem zespołu Dirty Little Rabbits.

Muzycy

Obecny skład zespołu

 • Sid Wilson – gramofony (od 1998)
 • Donnie Steele - gitara basowa (od 2011)
 • Joey Jordison – perkusja (od 1996)
 • Chris Fehn – instrumenty perkusyjne, wokal wspierający (od 1998)
 • James Root – gitara rytmiczna (od 1999)
 • Craig "133" Jones – instrumenty klawiszowe, sampler, gitara rytmiczna (od 1996)
 • Shawn "Clown" Crahan – instrumenty perkusyjne, wokal wspierający (od 1995)
 • Mick Thomson – gitara prowadząca (od 1997)
 • Corey Taylor – wokal (od 1997)


Byli członkowie zespołu

 • Greg Welts – instrumenty perkusyjne (1997)
 • Anders Colsefni – wokal, instrumenty perkusyjne (1995-1997)
 • Donnie Steele – gitara (1995-1996)
 • Josh Brainard – gitara rytmiczna, chórki (1995-1999)
 • Paul Gray (zmarły) - gitara basowa (1995-2010)


Historia

1995 – 1998

Zespół powstał w 1995 roku w Des Moines z inicjatywy Shawna Crahana i Andersa Colsefniego.
Muzycy do współpracy zaprosili basistę Paula Graya i gitarzystę Donniego Steela. Wkrótce potem do zespołu dołączył drugi gitarzysta Josh Brainard, który był pomysłodawcą początkowej nazwy zespołu Meld. Pierwszy koncert zespołu odbył się po włączeniu do składu perkusisty Joeya Jordisona. Występ odbył się w listopadzie 1995 roku w klubie Crowbar w rodzinnym mieście zespołu. Rolę wokalisty objął wtedy Colsefni. W tym czasie powstały takie utwory jak "Slipknot", "Killers Are Quiet", "Do Nothing, Bitchslap", "Confessions", "Some Feel", "Part of Me" i "Tattered and Torn". Wkrótce potem muzycy zdecydowali o poszerzeniu instrumentarium zespołu. Jordison pozostał głównym perkusistą, natomiast Crahan i Colsefini rozpoczęli grę na instrumentach perkusyjnych. Niedługo potem nazwę grupy została zmieniona na Pyg System, a następnie na Slipknot. Pod koniec roku 1995 grupa przystąpiła do prac w SR Studios, gdzie z pomocą producenta Seana McMahona zarejestrowano utwory na debiutancki album Mate, Feed, Kill, Repeat.

W lutym 1996 roku grupę opuścił Donnie Steele, którego zastąpił Craig Jones. Jako gitarzysta muzyk wystąpił tylko podczas jednego koncertu. Wkrótce potem Jones zaczął grać na keyboardzie. Jako drugi gitarzysta do zespołu dołączył natomiast Mick Thomson. Tego samego roku muzycy zdecydowali się na zastosowanie masek podczas występów. 31 października 1996 roku ukazał się album Mate, Feed, Kill, Repeat. Wydawnictwo ukazało się w nakładzie 1000 egzemplarzy. Muzycy zaprzyjaźnili się z dyrektorem programowym radia KKDM – Sophią John, która zgodziła się przez rok pełnić nieodpłatnie funkcję menedżera grupy. Zespół odniósł swój pierwszy sukces wygrywając w zorganizowanym przez KKDM konkursie Battle Of Bands, gdzie pokonali swoich głównych rywali z Des Moines, grającą alternatywnego rocka grupę Stone Sour, której wokalistą był Corey Taylor, który w 1997 roku dołącza do zespołu jako drugi wokalista. Pierwszym utworem, do którego Corey napisał tekst, był utwór "Me inside". Wkrótce potem muzyk objął stanowisko głównego wokalisty, natomiast Colsefni poprzestał na instrumentach perkusyjnych i chórkach.

1998 – 2001

W 1998 roku podczas koncertu Colsefni zakomunikował odejście z zespołu. Zastąpił go Chris Fehn. Do zespołu dołączył również DJ Sid Wilson. Sophia John zdołała dotrzeć do producenta muzycznego Rossa Robinsona, który pojawił się na próbie zespołu. Robinson pośredniczył w podpisaniu kontraktu Slipknot z wytwórnią muzyczną Roadrunner Records, który opiewał na sumę 500 tysięcy dolarów i siedem płyt. 23 września 1998 roku zespół poleciał do Los Angeles, gdzie w studiu nagraniowym zaczęto prace nad albumem Slipknot. Płyta ta ukazała się w Stanach Zjednoczonych 29 czerwca 1999 roku i w dwa tygodnie po premierze uzyskała status złotej płyty, a po trzech miesiącach status platynowej.

Wydawnictwo było promowane singlami do utworów Wait and Bleed i Spit It Out. Tego samego roku zespół opuścił gitarzysta Josh Brainard, który ze względów rodzinnych nie mógł poświęcać grupie dużo czasu. Brainarda zastąpił James Root.

2001 – 2003

W styczniu 2001 roku grupa ponownie weszła do studia, gdzie we współpracy z Rossem Robinsonem rozpoczęła prace nad kolejnym albumem, zatytułowanym Iowa. 1 lutego 2001 roku grupa wystąpiła w katowickim Spodku. Nowe wydawnictwo ukazało się 28 sierpnia. W ramach promocji ukazały się trzy single The Heretic Anthem, Left Behind i My Plague (New Abuse Mix) do których zrealizowano również teledyski. W 2002 roku perkusista Joey Jordison, jako gitarzysta wystąpił na debiutanckiej płycie zespołu Murderdolls zatytułowanej Beyond The Valley Of Murderdolls; perkusista Shawn Crahan zagrał na debiutanckim albumie To My Suprise – To My Surprise; natomiast Corey Taylor reaktywował grupę Stone Sour.

2003 – 2007

Pod koniec 2003 roku muzycy rozpoczęli prace nad Vol. 3: (The Subliminal Verses); tym razem grupa skorzystała z usług producenta Ricka Rubina. Płyta ukazała się 25 maja na całym świecie. Promowały ją single Duality, Vermilion, Before I Forget, The Nameless i The Blister Exists.

25 czerwca 2005 roku grupa wystąpiła warszawskim klubie Stodoła. 31 października tego samego roku ukazał się pierwszy dwupłytowy album koncertowy zespołu zatytułowany 9.0: Live.
Na wydawnictwie ukazał się zapis koncertów grupy w Tokio, Osace, Singapurze i Las Vegas.
4 grudnia 2006 roku ukazało się trzecie wydawnictwo DVD zespołu zatytułowane Voliminal: Inside the Nine. Na wydawnictwie ukazał się m.in. 90-minutowy film, w reżyserii Shawna Crahana, koncert, wywiady oraz teledyski. W 2007 roku gitarzysta grupy Mick Thomson wystąpił gościnnie na albumie Doomsday X - Malevolent Creation. Tego samego roku Slipknot odbył trasę koncertową Jägermeister Music Tour w Stanach Zjednoczonych wraz z grupami Lacuna Coil i Shadows Fall.

Od 2008

25 sierpnia 2008 roku ukazała się czwarta studyjna płyta grupy All Hope Is Gone. Płyta wydana przez wytwórnie Roadrunner Records w ciągu tygodnia od dnia premiery sprzedała się w nakładzie 239 516 sztuk. W ramach promocji ukazały się single do utworów All Hope Is Gone, Psychosocial, Dead Memories i Sulfur. Tego samego roku grupa uzyskała nominację do nagrody MTV Video Music Awards w kategorii "Best Rock Video" za teledysk do utworu "Psychosocial". Album do 2009 roku sprzedał się w nakładzie 500 000 egzemplarzy uzyskując status złotej płyty. Natomiast 13 marca 2009 roku w ramach MTV World Stage cyklu koncertów emitowanych jednocześnie na żywo na 62 kanałach telewizyjnych. 9 czerwca tego samego roku zespół wystąpił na warszawskim Torwarze. Koncert grupy poprzedziły występy Trivium i DevilDriver. 24 maja 2010 roku zmarł basista grupy Paul Gray.Slipknot wraca w roku 2011 na Festiwalu Sonisphere.

Muzyka i teksty

Zespół Slipknot jako główne inspiracje wymienia takie grupy muzyczna jak Led Zeppelin, Black Sabbath, Slayer, Judas Priest, Korn, AC/DC, Head of David, Godflesh, Skinny Puppy, Neurosis, Kiss oraz Beastie Boys. W twórczości grupy wyraźne są wpływy takich gatunków jak death metal, black metal, heavy metal oraz nu metal.

Grupa zaliczana jest do pionierów nurtu New Wave of American Heavy Metal łączącego wpływy thrash i death metalu oraz metalcore. Stylistycznie muzyka Slipknot porównywana jest do dokonań takich zespołów jak Pantera, Machine Head, Biohazard, Life of Agony czy Prong.

Wczesne utwory zespołu Slipknot charakteryzują się różnorodnymi partiami wokalnymi takimi jak: rapowanie, śpiew oraz growl. Natomiast nowsze dokonania zespołu charakteryzuje większa ilość melodyjnego śpiewu. W tekstach dominują takie motywy jak: nihilizm, gniew, miłość, mizantropia czy psychoza.

Dyskografia

Albumy

 • Slipknot (1999)
 • Iowa (2001)
 • Vol. 3: (The Subliminal Verses) (2004)
 • All Hope Is Gone (2008)


Wideografia

 • Welcome to Our Neighborhood
 • Disasterpieces
 • Voliminal: Inside the Nine
 • (sic)nesses


Nagrody i wyróżnienia

 • 2001 Nominacja do nagrody Grammy w kategorii Best Metal Performance za utwór "Wait and Bleed"
 • 2002 Nominacja do nagrody Grammy w kategorii Best Metal Performance za utwór "Left Behind"
 • 2003 Nominacja do nagrody Grammy w kategorii Best Metal Performance za utwór "My Plague"
 • 2004 Nominacja do nagrody Kerrang! Awards w kategorii najlepszy album (Vol 3 The Subliminal Verses)
 • 2004 Teledysk roku w plebiscycie Headbangers Ball ("Duality")
 • 2005 Wyróżnienie w plebiscycie magazynu Revolver w kategorii najlepszy zespół
 • 2005 Wyróżnienie w plebiscycie magazynu Revolver w kategorii najlepszy wykonawca koncertowy
 • 2005 Wyróżnienie w plebiscycie magazynu Revolver w kategorii najlepszy album (Vol 3: The Subliminal Verses)
 • 2005 Wyróżnienie w plebiscycie magazynu Revolver w kategorii najlepszy utwór ("Duality")
 • 2005 Nominacja do nagrody Grammy w kategorii Best Hard Rock Performance za utwór "Duality"
 • 2005 Nominacja do nagrody Grammy w kategorii Best Metal Performance za utwór "Vermilion"
 • 2006 Nagroda Grammy w kategorii Best Metal Performance za utwór "Before I Forget"
 • 2008 Tytuł Kerrang! Icon w plebiscycie magazynu Kerrang!
 • 2008 Nominacja do nagrody Metal Hammer Golden Gods Awards w kategorii inspiration award.
 • 2009 Nagroda w plebiscycie magazynu Kerrang! w kategorii Najlepszy wykonawca na żywo.2) Amerykański zespół wykonujący crossover thrash, założony w New Heaven, w stanie Connecticut

Skład zespołu:
 • Stiemy - wokal
 • F - gitara
 • Chang - perkusja

Dyskografia:
 • Slipknot (EP) 1989


User-contributed text is available under the Creative Commons By-SA License and may also be available under the GNU FDL.
rozwiń opis

rss

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość


lub tradycyjnie
login lub email
hasło