Staind - teksty piosenek
Staind – amerykański zespół rockowy.

Staind powstali w Nowej Anglii w 1994 roku. Grupę założyli Aaron Lewis (wokal), Mike Mushok (gitara) i Jon Wysocki (perkusja). Zespół zaraz po powstaniu nagrał płytę 'Tormented', która została wydana własnym sumptem w '94. Album ten rozszedł się w ciągu trzech lat intensywnego koncertowania w ilości 2 tys. egzemplarzy. Wydawać by się mogło, że Staind już na zawsze pozostaną w undergroundzie, kiedy niespodziewanie pojawił się w ich życiu człowiek, który odmienił ich losy, Fred Durst. Do spotkania panów doszło w Hartford w stanie Connecticut, gdzie Staind mieli otwierać koncert Limp Bizkit. Przed występem płyta 'Tormented' wpadła w ręce Freda, który, zrażony rzekomo satanistyczną okładką albumu, zwrócił się podobno do organizatorów imprezy z prośbą o wycofanie Stainda z programu koncertu. Tak się jednak nie stało. Grupa wystąpiła na scenie i 'o dziwo' wprawiła w osłupienie wokalistę Limp Bizkit. Fred przyznał, że od dwóch lat nie widział tak świetnego bandu i obiecał skontaktować zespół z zakładaną przez siebie wytwórnią fonograficzną. Mijały jednak miesiące, a Staind nadal pozostawali bez kontraktu. W tym czasie zespół zarejestrował kilka utworów demo, które postanowił dostarczyć Fredowi. W październiku '97 Mike Mushok pojechał w tym celu na koncert Limp Bizkit i Deftones. Niestety Mike'owi nie udało się skontaktować z Fredem, zaczaił się więc do Bizkitowego busu i przekazał nowe demo DJ Lethalowi. Następnego dnia, ranem odezwała się komóra Mushok'a. Dzwonił Fred, który z miejsca zaprosił Stainda do swojego rodzinnego Jacksonville, gdzie mieliby otworzyć koncert Limpów i popracować nad nowymi utworami. Chłopaki oczywiście z uśmiechami na twarzy przyjęli taką propozycję. Fred w niedługim czasie przedstawił zespół z szefem wytwórni Flip Records, i w lutym 1998 roku Staind podpisali swój pierwszy kontrakt płytowy.
Grupa rozpoczęła wtedy trasy z takimi gwiazdami jak Limp Bikzit, Sevendust i Clutch. Zaczęli również pracować nad swoją debiutancką płytą. Producentem płyty został Terry Date. Album 'Dysfunction' pojawił się w sklepach 13 kwietnia'99. Był to początek drogi do wielkiego sukcesu grupy. Już wtedy amerykańskie rozgłośnie radiowe i stacje telewizyjne wylansowały takie hity jak: 'Just Go, 'Mudshovel' i 'Home'. Czytelnicy pisma Hit Parader uznali Staind za najlepszy nowy zespół, a Mike Mushok, według czytelników Guitar World był - najlepszym nowym talentem. 'Dysfunction' pokrył się platyną, a Staind ruszyli w gigantyczne trasę z Kid Rock, Monster Magnet, Sevendust i Family Values Tour, grając dla setek tysięcy ludzi. Właśnie na trasie Family Values Aaron Lewis wykonał słynną akustyczną wersję utworu 'Outside', który przez kilkanaście tygodni okupował pierwsze miejsca list przebojów. Grupa pod wielką presją zaczęła pisać materiał na swoją nową płytę. "To wszystko wisiało nade mną" - mówi gitarzysta Mike Mushok - "Miałem mnóstwo pomysłów, ale jako zespół nie pisaliśmy nic od półtora roku, cały czas przebywaliśmy na trasie. Nawet pomimo tego, że żyliśmy cały czas razem, na trasie po prostu graliśmy. Teraz musieliśmy tworzyć." Odczuwał to każdy z członków Staind. Grupa zrobiła sobie przerwę od trasy na trzy tygodnie i następnie weszła do studia wraz z producentem Joshem Abrahamem. Aaron Lewis tak porównywał pracę nad 'Dysfunction', a 'Break The Cycle' - "Największa różnica była taka, że gdy weszliśmy do studia z Terrym mieliśmy w zasadzie już wszystkie piosenki, a gdy zaczęliśmy pracować z Joshem, to dopiero wtedy zaczęły one powstawać." Płyta w pierwszym tygodniu sprzedaży w Stanach rozeszła się w ilości 716.000 kopii i z miejsca wylądowała na szczycie listy Billoboardu. Pierwszy singiel z płyty zatytułowany 'It's Been a While' spędził 16 tygodni na pierwszym miejscu Billboard's Modern Rock chart.
"Przez ostatnie kilka lat nauczyłem się wiele o sobie i życiu," - mówi wokalista Aaron Lewis - "Jest zdecydowana różnica między 'Tormented', 'Dysfunction' i 'Break The Cycle'. Zajęło mi 28 lat, by dojrzeć do tego o czym teraz piszę. To tak jakbym widział wreszcie małe światełko na końcu 28-letniego tunelu. Mam nadzieję, że to co napisałem pomoże dzieciakom słuchającym Stainda odnieść to we właściwy sposób do ich życia." Utwór 'Waste' z 'Break The Cycle' opowiada o fanie Stainda, który popełnił samobójstwo. "Matka tego chłopaka przyszła na nasz koncert w Detroit, stanęła obok naszego busu i zaczęła płakać, chciała porozmawiać ze mną, jakbym mógł jej ulżyć w bólu" - wspomina Aaron - "w utworze stawiam pytanie, jak wszystko mogło potoczyć się tak źle, jestem wściekły z powodu nieszczęścia tego dzieciaka i zraniony i wściekły na to, że nie miał sił, by przejść przez swoją tragedię."
Proces twórczy Staind w większości zaczyna się od gitary akustycznej Aarona. Za jej pomocą powstają zaczątki utworów, które później opracowywane i interpretowane są przez cały zespół. W ten sposób powstały takie kawałki jak np. 'It's Been Awhile' i 'Outside'. W 2002 roku zespół wystąpił dla MTV, na specjalnym akustycznym koncercie MTV Unplugged. Cały koncert został zarejestrowany i wydany na płycie DVD, szybko uzyskując status złotej płyty.
Pod koniec lipca 2002 roku, po wyczerpującej trasie koncertowej promującej 'Break The Cycle', zespół rozpoczął prace nad swoim kolejnym albumem. Zespół wybrał ponownie producenta Josh'a Abrahama. "Josh jest jakby piątym członkiem zespołu," - mówi Aaron - "ma tysiące pomysłów na minutę i udziela nam bardzo cennych rad. Poza tym, poświęca dużo czasu także każdemu z nas osobno, a czasami nawet sam chwyta za gitarę. Wszystko to tworzy cudowną, rodzinną atmosferę, która ma bardzo pozytywny wpływ na naszą pracę twórczą, a więc i cały album." Pod koniec roku 2002 grupa miała już 11 skończonych kawałków na album. W styczniu powstały kolejne trzy. 20. maja'2003 ukazała się na całym świecie płyta '14 Shades Of Grey'. Tuż przed wydaniem albumu Staind zagrali cztery darmowe koncerty, które miały miejsce w Bostonie (Avalon Theatre), New York (Manhattan Center), Los Angeles (Wiltern Theatre) i Chicago (House of Blues). '14 Shades Of Grey' w pierwszym tygodniu sprzedaży w Stanach nabyło 716,000 wiernych fanów. Album zadebiutował na pierwszym miejscu listy Billboard.
"Wszystkie utwory na '14 Shades of Grey' mają osobiste zabarwienie, ale gdybym miał wybrać jeden utwór, byłby to 'Zoe Jane'. Jest to bardzo osobista piosenka, ponieważ mówi o mojej córce Zoe i Layne Staley'u - wokaliście Alice in Chains. Layne był moim jednym z moich absolutnych idoli i umarł w dniu, w którym urodziła się moja córka. To nie był dla mnie łatwy dzień, radość mieszała się ze smutkiem" - wyznał Aaron. Pierwszy singiel 'Price to Play' zburzył medialny wizerunek balladowego zespołu, kreowanego w mediach. Ten mroczny, ciężki utwór został wybrany ponieważ "ogromna popularność ballad z naszej poprzedniej płyty, 'Outside' i 'It's Been a While' spowodowała, że staliśmy się pupilkami publiczności. Chcieliśmy po prostu pokazać skąd pochodzi Staind, i że nie zapomnieliśmy jak dawać czadu." - tłumaczy Aaron.
Aaron nie ogranicza się jedynie w swej działalności do śpiewania w Staind. Muzyka znaczy dla niego tak wiele, że postanowił założyć swoją własną wytwórnię 'A.A.D.'. Pierwszym zespołem, który podpisał kontrakt z labelem Lewisa jest formacja Lo-Pro.


User-contributed text is available under the Creative Commons By-SA License and may also be available under the GNU FDL.
rozwiń opis

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość


lub tradycyjnie
login lub email
hasło