System Of A Down

113 tekstów piosenekstrony: 1 2 »
System Of A Down - teksty piosenek
System of a Down to amerykański zespół grający własną wizję muzyki zwaną SOIL, założony w 1994 roku w Kalifornii w Stanach Zjednoczonych. Członkami zespołu są Serj Tankian (śpiew, instrumenty klawiszowe), Daron Malakian (śpiew, gitara), Shavo Odadjian (gitara basowa, śpiew) i John Dolmayan (perkusja).

Początki
Wszystko zaczęło się w Los Angeles, gdzie w studiu nagraniowym, Serj Tankian spotkał młodego gitarzystę nazwiskiem Daron Malakian. Panowie grali w różnych zespołach, lecz kiedy stwierdzili, że mają dużo ze sobą wspólnego, choćby ormiańskie pochodzenie – zaczęli grać razem. Razem z Ontronikiem „Andym” Khachaturianem, który grał na perkusji, stworzyli zespół o nazwie Soil. Był to na razie projekt, którego działalność trzeba liczyć w kilku miesiącach.

W 1995 roku zaszły zmiany, które spowodowały powstanie zespołu, jaki znamy dzisiaj. Przyjaciel zespołu, Shavarsh Shavo Odadjian, zastąpił w zespole basistę. Obecna nazwa grupy powstała od poematu Victims of a Down, napisanego przez Malakiana. Po kilku twórczych różnicach John Dolmayan zastąpił Khachaturiana na perkusji, gdyż ten doznał kontuzji dłoni.

Debiut
W 1997 roku podczas koncertu w Viper Room w Hollywood zobaczył ich producent i szef wytwórni American Records Rick Rubin, któremu spodobał się styl muzyki zespołu. We wrześniu podpisali kontrakt z wytwórnią Ricka, a w 1998 roku wybrali się na trasę koncertową ze Slayerem i odwiedzili m.in. Polskę, gdzie zespół został wygwizdany przez publiczność. Pomimo tego zespół ma aktualnie wielu fanów w Polsce. Wreszcie nadszedł czas na nagranie pierwszej płyty, czyli System of a Down. Produkcją i miksem zajął się sam Rick Rubin, a muzykę nagrano w Sound City Studio. Wokal zgrany został w domu Ricka. Teksty piosenek zespołu mówią o problemach świata, w tym kulturowych oraz rasowych, a także o narodzie ormiańskim, szczególnie o Rzezi Ormian z lat 1915-1917.

Twórczość i zakończenie działalności
System of a Down zyskali wielką popularność na całym świecie w stosunkowo krótkim czasie. W 2001 roku wydali swój drugi album Toxicity, a rok później kolejny Steal This Album!. Steal This Album! to odpowiedź zespołu na nielegalnie krążący w sieci album zawierający skradzione ze studia odrzuty z sesji nagraniowej do Toxicity i jeszcze niedokończone utwory. Okładka albumu imituje własnoręcznie zrobioną przez tzw. pirata.

Zwieńczeniem kariery zespołu okazało się dwuczęściowe wydawnictwo, którego obydwie części Mezmerize i Hypnotize ukazały się w 2005 roku w kilkumiesięcznych odstępach czasu. Obydwie płyty okazały się komercyjnym sukcesem. Zespół został nagrodzony 3 listopada 2005 roku, w Lizbonie, w Portugalii nagrodą MTV Europe Music Awards w kategorii Najlepszy alternatywny wykonawca, natomiast 8-go lutego 2006 roku System of a Down otrzymali nagrodę Grammy za najlepszy utwór rockowy - B.Y.O.B.. Ostatecznie zespół zawiesił swoją działalność na rzecz solowych produkcji w maju 2007 roku. Niewykluczone, że zespół zostanie reaktywowany.

Muzyka
Na typ muzyki System Of A Down miały wpływ zespoły Slayer, The Beatles, Dead Kennedys, Led Zeppelin, Morbid Angel, Black Sabbath oraz ormiańscy śpiewacy. Wynikiem tego jest bardzo zróżnicowana muzyka zawierająca elementy muzyki jazzowej, metalu i ormiańskich rytmów z charakterystycznym śpiewem, stąd muzyka zespołu jest ciężka do gatunkowego zakwalifikowania, jednak najtrafniejszym określeniem jest tu . Zespół często jest klasyfikowany, całkowicie błędnie, jako grający , lub . Wielu fanom nie odpowiada klasyfikowanie System Of A Down wyżej wymienionymi gatunkami. Uważają oni, że zespół wytworzył swój własny, odrębny styl, który nazwali soil - od poprzedniej nazwy zespołu.

User-contributed text is available under the Creative Commons By-SA License and may also be available under the GNU FDL.
rozwiń opis

rss

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość


lub tradycyjnie
login lub email
hasło