Tede - teksty piosenek
Tede (Jacek Graniecki, ur. 24.07.1976 w Warszawie) obecny jest na polskiej scenie hiphopowej od ponad 15 lat. Początki jego kariery związane są z zespołem 1kHz (Ein Killa Hertz), który występował w składzie: TDF (Tas De Fleia), Janmario (DJ JMI) oraz V.O.L.T. (600V). Artyści zaistnieli w świadomości szerszych kręgów odbiorców kawałkiem wydanym na pierwszej polskiej hiphopowej składance „SP. Records" pod tytułem „Wyłącz Mikrofon".
W 1996 roku Janmario i TDF stworzyli własną formację o nazwie "Trzyha" (HHH=Hardcore Hip-Hop). W styczniu 1999 r. zespół zmienił skład i nazwę na Warszafski Deszcz. Pojawił się długo oczekiwany krążek "Nastukafszy...". Bez żadnej promocji, sprzedano ponad 50 tysięcy egzemplarzy. Debiut formacji „Trzyha/Warszafski deszcz” był najbardziej spektakularnym sukcesem w historii polskiej muzyki hip-hop. Po wydaniu pierwszej płyty „Warszafskiego Deszczu” zatytułowanej „Nastukafszy” na wiele lat zespół zawiesił swoją działalność, a muzycy kontynuowali kariery solowe.

Rok 2000 upłynął pod znakiem koncertów, a Tede rozpoczął prace nad solową płytą. Jako Warszafski Deszcz raperzy nagrali kawałki na "Hip-Hopowy Raport z Osiedla 2000" i na składankę RRX p.t. "Styl Reprezentacji Pierwszej Ligi".

W połowie kwietnia 2001 w sklepach pojawił się solowy singiel Tede p.t. „Wyścig szczurów", promujący jego solowy LP „S.P.O.R.T.", który z kolei ukazał się w sklepach pod koniec maja 2001 r. Solowa płyta Tedego cieszy się ogromną popularnością (około 30 tys. egzemplarzy).

Kolejna, wydana już przez Wielkie Joł, podwójna płyta Tedego pt. „3H:HAJS HAJS HAJS” okazała się hitem 2003 roku. Album promowany był teledyskami: „Pili Gin”, „Zeszyt Rymów” oraz przebojem lata 2003 zatytułowanym „Wielkie Joł”.

W 2004 roku Tede zaprezentował trzecią solową płytę zatytułowaną "Notes". To właśnie na tej płycie znalazł się kawałek "Jak Żyć", w którym wykorzystany został utwór Zdzisławy Sośnickiej, co spotkało się z bardzo przychylnym odbiorem ze strony wokalistki. Do współpracy przy tej produkcji "Notesu" Tede zaprosił młodych producentów wyłonionych z konkursu ogłoszonego przez Wielkie Joł. To właśnie dzięki temu konkursowi rozpoczęła się współpraca z jednym z najlepszych beatmakerów w naszym kraju - Matheo. Muzyka tworzona przez niego, tak wyśmienita, że Tede zaprosił go do wspólnego tworzenia czwartej solowej płyty.

W 2006 roku nakładem Wielkie Joł ukazał się czwarty solowy album Tede zatytułowany „Esende Mylffon”. Muzyka Matheo to kwintesencja hip-hopu w iście amerykańskim stylu. Wykształcenie muzyczne i zamiłowanie do czarnych brzmień zaowocowały niesamowitymi dźwiękami, które nadały płycie mocne i porywające brzmienie. Płyta została wydana w wersji brudnej oraz limitowanej wersji czystej pozbawionej wulgaryzmów.

Po ośmiu latach, w dniu premiery pierwszej płyty, zespół Warszafski Deszcz, już bez Dj Jan Mariana zdecydował się wydać drugą, archiwalną płytę. Album WFD zatytułowany „Reminiscencje” został opublikowany w Internecie, za darmo w lutym 2007 roku. W ciągu pierwszego tygodnia pobrano ponad 200 tysięcy pełnych płyt. Legenda Warszafskiego Deszczu ożyła na nowo, a koncerty zagrane przez reaktywowany Warszafski Deszcz okazały się najciekawszymi wydarzeniami muzycznymi ostatnich kilku lat. Na warszawskiej imprezie Warsaw Challenge, zorganizowanej przez Biuro Promocji Miasta ST. Warszawy koncert Warszafskiego Deszczu zgromadził 6 tysięcy fanów i był głównym wydarzeniem finału międzynarodowych zawodów breakdance. W sierpniu 2007 roku Warszafski Deszcz wystąpił na międzynarodowym festiwalu Hip Hop Kemp w czeskim mieście Hradec Kralove. Ich występ został bardzo pozytywnie przyjęty przez publiczność i wielu korespondentów z różnych krajów.

Kolejny, już piąty solowy album Tede został wydany przez Wielkie Joł w 2008 roku. Płyta pod tytułem „Ścieżka Dźwiękowa” została laureatem PAM Music Academy w kategorii "Best Album Urban/Roots" oraz była nominowana w kategorii płyta roku w Plebiscycie Muzycznym Telewizji Polskiej Opole 2009.

W 2009 roku Tede i Numer Raz postanowili reaktywować legendarną formację Warszafski Deszcz wydając rewelacyjnie przyjęty album „Powrócifszy…”. W drugim notowaniu na Oficjalnej Liście Sprzedaży (OLIS) płyta "Powrócifszy..." awansowała z 9 na 5 miejsce i jednocześnie stała się najwyżej notowaną pozycją hiphopową na oficjalnej liście sprzedaży ZPAV. Produkcja Warszafskiego Deszczu trafiła również na 1 miejsce sprzedaży w sklepie internetowym Merlin.pl oraz w wielu salonach Empik.

Ponadto nagrania Tede’go znalazły się kilkukrotnie na międzynarodowych kompilacjach europejskiego hip-hopu - „East Side Unia” - wydawanych przez czeską wytwórnię Terrorist? Records. Znacznie podniosło to wizerunek polskiego rapu w oczach naszych sąsiadów i zapewniło stałe miejsce w ich płytotekach.

Niezależnie od działalności muzycznej, Tede wielokrotnie pojawił się zarówno na małym, jak i dużym ekranie. Wielkie Joł zrealizowało serię programów telewizyjnych pt. "Bezele", emitowanych w telewizji muzycznej Viva Polska. Program „Bezele” był pierwszą pozycją wyprodukowaną przez zewnętrzną firmę dla telewizji Viva Polska i momentalnie zdobył największą oglądalność. Sukces programu "Bezele" wpłynął na dalsze propozycje filmowe. Tede wystąpił w filmie "Francuski Numer", serialach "Kryminalni" i "Niania" emitowanych w telewizji TVN oraz użyczył głosu do filmów „Zebra z Klasą” oraz „Wojownicze żółwie Ninja”. Obecnie jest prowadzącym program motoryzacyjny Operacja Tuning, emitowany w telewizji TVN TURBO.

Dyskografia:

S.P.O.R.T (2001)
3H: Hajs Hajs Hajs (2003) ,
Notes (2004)
Esende Mylffon (2006)
Ścieżka dźwiękowa (2008)
NOTE2 (2009)
AH24N2(2009)

User-contributed text is available under the Creative Commons By-SA License and may also be available under the GNU FDL.
rozwiń opis

rss

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość


lub tradycyjnie
login lub email
hasło