Orędzie Paschalne - Orędzie wielkanocne - wersja krótsza

Paweł Piotrowski

tekst utworu
słowa: św. Augustyn lub św. Ambroży
muzyka: mel. gregoriańska

Rekomendowane przez Księży Jezuitów i oficjalny Serwer Episkopatu Polski opoka.pl

 

Poniżej link do wersji dłuższej EXSULTETu - Orędzia Wielkanocnego (forma dłuższa)
https://youtu.be/qgiP3c4XBJA

 

 

Weselcie się już, zastępy Aniołów, w niebie: weselcie się, słudzy Boga. Niechaj zabrzmią dzwony głoszące zbawienie, gdy Król tak wielki odnosi zwycięstwo.
Raduj się, ziemio, opromieniona tak niezmiernym blaskiem, a oświecona jasnością Króla wieków, poczuj, że wolna jesteś od mroku, co świat okrywa!
Zdobny blaskiem takiej światłości, raduj się, Kościele święty, Matko nasza! Ta zaś świątynia niechaj zabrzmi potężnym śpiewem całego ludu.

K. Pan z wami
W. I z duchem twoim
K. W górę serca
W. Wznosimy je do Pana
K. Dzięki składajmy Panu Bogu naszemu
W. Godne to i sprawiedliwe

Zaprawdę, godne to i sprawiedliwe, abyśmy z całego serca i z całej duszy śpiewem wysławiali niewidzialnego Boga, Ojca Wszechmogącego, oraz Jednorodzonego Syna Jego, Jezusa Chrystusa, naszego Pana, który Ojcu Przedwiecznemu spłacił za nas dług Adama i krwią serdeczną zmazał dłużny zapis starodawnej winy. Oto są bowiem święta paschalne, w czasie których zabija się prawdziwego Baranka, a Jego krew poświęca domy wierzących.
Jest to ta sama noc, w której niegdyś ojców naszych, synów Izraela, wywiodłeś z Egiptu i przeprowadziłeś suchą nogą przez Morze Czerwone.
Jest to zatem ta noc, która światłem ognistego słupa rozproszyła ciemności grzechu, a teraz ta sama noc uwalnia wszystkich wierzących w Chrystusa na całej ziemi od zepsucia pogańskiego życia i od mroku grzechów, do łaski przywraca i gromadzi w społeczności świętych.

Tej właśnie nocy Chrystus skruszywszy więzy śmierci, jako zwycięzca wyszedł z otchłani.
O, jak przedziwna łaskawość Twej dobroci dla nas! O, jak niepojęta jest Twoja miłość: aby wykupić niewolnika, wydałeś swego Syna.
O, zaiste konieczny był grzech Adama, który został zgładzony śmiercią Chrystusa!
O, szczęśliwa wina, skoro ją zgładził tak wielki Odkupiciel!

Uświęcająca siła tej nocy oddala zbrodnie, z przewin obmywa, przywraca niewinność upadłym, a radość smutnym.

O, zaiste błogosławiona noc, w której się łączy niebo z ziemią, sprawy boskie ze sprawami ludzkimi.

W tę noc pełna łaski, przyjmij Ojcze Święty, wieczorną ofiarę uwielbienia, którą Ci składa Kościół święty, uroczyście ofiarując przez ręce swoich sług tę świecę, owoc pracy pszczelego roju.

Prosimy Cię przeto, Panie, niech ta świeca poświęcona na chwałę Twojego imienia nieustannie płonie, aby rozproszyć mrok tej nocy.
Przyjęta przez Ciebie jako woń przyjemna, niechaj się złączy ze światłami nieba.
Niech ta świeca płonie, gdy wzejdzie słońce nie znające zachodu: Jezus Chrystus, Twój Syn Zmartwychwstały, który oświeca ludzkość swoim światłem i z Tobą żyje i króluje na wieki wieków.
W. Amen (3x)

EXSULTET (w wolnym przekładzie z jęz. łacińskiego od "radować się" tłumaczymy jako "Orędzie Wielkanocne" lub "Orędzie Paschalne"), jest starożytną pieśnią, której autorstwo przypisywane jest św. Augustynowi (rzadziej św. Ambrożemu). Prawie w niezmienionej formie treściowej pielęgnowana była w kościele rzymskokatolickim od drugiej połowy VII wieku do Soboru Watykańskiego II. Należy do jednego z najważniejszych elementów Liturgii Paschalnej, związana jest bowiem ściśle z zapaleniem Paschału - (światła - ognia), oraz odpaleniem świec od paschału przez wiernych. Zawiera między innymi pochwałę paschalnej ofiary Jezusa Chrystusa, sakramentu chrztu świętego oraz wdzięczność za Zmartwychwstanie, dzięki któremu może dokonać się odkupienie człowieka.

EXSULTET wykonuje kapłan lub diakon. Jest to jednak utwór muzyczny trwający ok. 13 minut, dlatego dopuszcza się wykonanie go przez kantora (dla dobra wiernych i ze względów estetycznomuzycznych), po opuszczeniu kilku fragmentów, przynależnych kapłanowi. Exsultet śpiewa się na początku liturgii Wigilii Paschalnej (rozpoczynającą się w Wielką Sobotę), po procesji wejścia, ustawienia zapalonego paschału najczęściej pośrodku prezbiterium kościoła i okadzeniu go. Podczas wykonywania Exsultetu wierni stoją.

Przedstawiony materiał jest zdaniem wielu materiałem wzorcowym, na podstawie którego można nauczyć się śpiewać EXSULTET poprawnie, materiał można odtwarzać wielokrotnie, startować od wybranego momentu i wracać do trudniejszych elementów.

 

śpiew: Paweł Piotrowski

dodaj akordy


twoja ocena

Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
338 wyświetleń
przysłano: 6 grudnia 2018 (historia)
nadesłał: Gekoon

Teledysk


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość


lub tradycyjnie
login lub email
hasło