Tenacious D - teksty piosenek
Tenacious D (w skrócie "The D") to zespół z gatunku comedy rock założony w USA przez dwóch aktorów/muzyków Jacka Blacka i Kyle'a Gassa. Ich celem było stworzenie "najlepszego zespołu na świecie". Grają rytmicznego klasycznego rocka z elementami metalu, zaś ich teksty są przepełnione wulgaryzmami. Mimo iż zespół gra od 1994 roku to dopiero w 1999 roku stali się znani i popularni za sprawą serialu "Tenacious D" emitowanego na HBO.

Kyle i Jack pierwszy raz spotkali się w 1985 roku w Los Angeles. Obaj byli członkami grupy teatralnej "The Actors' Gang". KG odpowiadał za muzykę i czuł, że Jabbles 'wchodzi na jego terytorium'. Był to powód, dla którego z początku za sobą nie przepadali. Z czasem jednak stali się przyjaciółmi. Kyle nauczył Jacka grać na gitarze i jak sam stwierdził: "Poznałem go jako młodego chłopca, a potem uniosłem go za rączkę" ("I met him as a young lad, and then I raised him from a pud"). Będąc w "The Actors' Gang" grali razem w kilku produkcjach takich jak Tim Robbins' Carnage. Niedługo potem zaczęli razem grać w apartamencie Kyle'a na 401 W. Cochran Ave w Los Angeles. W końcu organizowali własne teatralno-muzykalne skecze razem z Keith Farley.

Na początku nazywali siebie "The Axe Lords Featuring Gorgonzons Mischief" albo "Pets Are Meat", ale jednak zdecydowali się na zmianę nazwy, która fukcjonuje do dziś. Zaczerpnięta została ze słów komentatora sportowego Marva Alberta.

Jako Tenacious D po wielu próbach zagrali swój pierwszy koncert w Al's Bar w centrum Los Angeles w 94, byli wtedy uzbrojeni tylko jedną piosenkę - "Tribute" - hołd dla "najlepszej piosenki na świecie". Na szczęście dla nich wśród publiki był David Cross, jeden z producentów Mr. Show na HBO. Davidowi spodobał się występ i zaproponował The D by nagrali serial "Tenacious D: The Greatest Band on Earth". Fabuła serialu miała opowiadać o dwóch muzykach (JB oraz KG oczywiście), próbujących stworzyć najlepszy zespół na świecie, wspiąć się na rynku muzycznym. Pierwsze dwa odcinki pojawiły się w telewizji w 1997 roku. Kolejne 4 nie były publikowane aż do 1999 roku. Plotka głosi iż opóźnienie oraz fakt, że Tenacious D nie nagrało więcej odcinków były spowodowane tym, że HBO chciało posiadać wszystkie prawa autorskie - w tym prawa do piosenek.

W 2001 roku The D postanowiło wydać album zawierający dużą ilość utworów z serialu. Album nosi tytuł "Tenacious D". Do pomocy poprosili między innymi Dave'a Grohla (wokalista Foo Fighters) jako perkusisty, Page'a McConnella (Phish) do gry na klawiszach, gitarzystę Warrena Fitzgeralda z The Vandals oraz basistę Steve'a McDonalda. Utwory jakoże w większości pochodzą z ich serialu zawierają charakterystyczny i absurdalny humor, z którego The D zasłynęło. Album zawiera także tak zwane skity ukazujący proces kreatywności dwóch muzyków i będących zarazem wstępem do następującej piosenki.

Pierwszym singlem promującym album był "Tribute". Potem został wydany "Wonderboy", utwór bardzo popularny w rockowych stacjach radiowych. Innymi znanymi utworami z tego albumu są "Dio" (hołd dla Ronniego Jamesa Dio) oraz bardzo popularny utwór "Fuck Her Gently" (później pojawił się animowany teledysk stworzony przez Spümcø ze studia Ren and Stimpy. Utwór "Dio" spodobał się jego adresatowi, który poprosił by Jack i Kyle zagrali w jego teledysku do utworu "Push" z albumu Killing The Dragon (z 2002 roku). Duet pojawił się także w teledysku "Learn to Fly" zespołu Foo Fighters.

W 2002 roku, 29 kwietnia wydali EP pod nazwą "D Fun Pak". Posiadał on dema utworów "Kyle Quit the Band" oraz "Jesus Ranch" (Jack Black zagrał ten utwór także w filmie "Bongwater" z 1997 roku), skit "Cave Intro" oraz mix utworu "Explosivo" (wszystkie te utwory pojawiły się w australijskiej i nowozelandzkiej wersji singla "Tribute").

W 2003 roku wydali na DVD "The Complete Masterworks" zawierające cały serial telewizyjny, krótkie komediowe filmiki oraz koncert na żywo z londyńskiego Brixton Academy (nagrany 3 listopada 2002 roku).

W czerwcu 2004 roku zaczęli pracować na własnym filmem "Tenacious D in The Pick of Destiny". Zdjęcia do filmu skończyły się w kwietniu 2005 roku. Reżyserem jest Liam Lynch odpowiadający wcześniej za teledysk "Tribute". W maju 2005 roku zespół zaczął nagrywać ścieżkę dźwiękową do filmu, która w końcu stała się drugim albumem zespołu, który został wydany 14 listopada 2006 roku. Film ukazuje fikcyjne początki grupy i (tak jak w przypadku serialu) ich próby wspięcia się na szczyt. Premiera filmu odbyła się 22 listopada 2006 roku. W filmie (a zarazem w dwóch utworach na albumie) gościnnie wystąpili Ronnie James Dio (grający samego siebie), Meat Loaf (grający ojca JB, obaj w utworze "Kickapoo") oraz Dave Grohl (w utworze Beelzeboss (The Final Showdown) wcielając się w szatana). Singlem promującym był utwór POD wydany 30 października 2006 roku. Wersja płytowa zawierała "Training Medley" z filmu, nie nagrany na album. Winyl 7" tego singla oraz japońska edycja albumu posiada utwór "Kong".

W 2008 roku wydali na DVD "The Complete Masterworks 2" będące kontynuacją "The Complete Masterworks" z 2003 roku. Zawiera ona między innymi koncert z Seattle z 16 i 17 lutego 2007 roku, "D Tour: A Tenacious Documentary", krótki komediowy filmik "Tenacious D: Time Fixers" i kilka innych ciekawych nagrań.

W 2009 roku działania Tenacious D oraz wywiady z Jackiem Blackiem wskazują na to iż pracują nad trzecim albumem. Na koncertach można usłyszeć nowe utwory "The Roadie", "Quantum Leap" oraz "Rise Of The Phoenix" (którego i nazwa i tekst mogą wskazywać właśnie na to, że nowy album jest w drodze). Magazyn Billboard cytował Jacka Blacka, który mówił "We just laid down a hot (...) we're calling it the bomb track. It's a very powerful recording called "Deph Starr" (...) so it has nothing to do with the Star Wars (Death Star)". Jack Black w programie 'Attack Of The Show!' przyznał, że nowy album będzie nosił tytuł "Rise of the Phoenix" i taki sam tytuł mają nosić aż trzy piosenki z tego albumu! Nie wiadomo jeszcze jak te utwory będą podzielone, w jaki sposób będą ponumerowane. Ponadto zdradził, że jeden z utworów będzie nosił tytuł "Señorita"... i dał małą próbkę tego utworu, śpiewając fragment w studiu ;)


Dyskografia

Albumy:
Tenacious D (2001)
Tenacious D in The Pick of Destiny (2006)

EP:
D Fun Pak (2002)

Single:
"Wonderboy" (2002)
"Tribute" (2002)
"POD" (2006)

DVD:
The Complete Masterworks (2003)
Pick Of Destiny (2006)
The Complete Masterworks 2 (2008)

Koncertowe:
Live in Chicago I (1999)
Austin TX 4-4 (2002)
Masterworks (2003)

User-contributed text is available under the Creative Commons By-SA License and may also be available under the GNU FDL.
rozwiń opis

rss

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość


lub tradycyjnie
login lub email
hasło