TGD - teksty piosenek
TGD, czyli Trzecia Godzina Dnia - to polski pop-gospelowy chór chrześcijański powstały w 1982 roku.
Chór powstał w 1982 roku. Pomysłodawcą i założycielem przedsięwzięcia, a zarazem pierwszym kierownikiem zespołu został Janusz Sierla. Corocznie w wakacje zespół złożony z kilku mniejszych chórów kościelnych ze zborów baptystycznych spotykał się, by uczyć się nowych pieśni i udoskonalać swój warsztat muzyczny. W 1988 roku chór przyjął nazwę "Trzecia Godzina Dnia", która jest nawiązaniem do momentu zesłania Ducha Świętego. W latach 1990-1991 funkcję kierownika zespołu pełnił Sławomir Szymański Później na krótko do dyrygowania wrócił Janusz Sierla, by ostatecznie w 1993 roku przekazać pałeczkę Piotrowi Nazarukowi.
TGD jest obecnie zespołem ekumenicznym – zarówno soliści, jak i chórzyści reprezentują różne denominacje chrześcijańskie (głównie ewangeliczne) i pochodzą z różnych zakątków Polski. Dla członków zespołu co roku w innym miejscu w Polsce są organizowane obozy, na których chór ćwiczy repertuar i integruje się ze sobą. Dla chętnych do wspólnego spędzenia czasu z zespołem w formie wspólnego śpiewania, społeczności i modlitwy zostały stworzone kilka lat temu warsztato-rekolekcje "Trzy Głośne Dni z TGD".
Największą popularność przyniosły zespołowi dwa koncerty: wielkanocny "Wierzyć, to znaczy chodzić po wodzie" (2001) oraz bożonarodzeniowy "Raduj się świecie" (2003), które były później wielokrotne emitowane na antenie Telewizji Polskiej. Koncerty zostały zrealizowane wraz z laureatami Szansy na sukces. Obydwa wyreżyserowała Elżbieta Skrętkowska. W 2006 roku chór wystąpił na zaproszenie Mezo oraz Mieczysława Szcześniaka na Sopot Festival 2006, wykonując wspólnie z nimi utwór "Wstawaj" w konkursie o Bursztynowego Słowika w trakcie pierwszego dnia festiwalu.
Najnowszym projektem chóru jest płyta koncertowa "PS", która jest efektem ponad dwuletnich przygotowań. Główną inspiracją przy tworzeniu nowych utworów były psalmy. Koncert zarejestrowany na DVD jest zapisem nagrania, które miało miejsce 6 września w Białołęckim Ośrodku Kultury. Wydawnictwo ukazało się w grudniu 2008 roku w formie dwupłytowej CD oraz DVD.

Skład zespołu

Dyrygentem kilkudziesięcioosobowego chóru jest Piotr Nazaruk, szefem zespołu instrumentalnego - Paweł Zarecki, managerem zaś - Filip Wojnar. Kapelanem zespołu jest obecnie pastor Bogdan Olechnowicz.
Aktualnie w skład zespołu wchodzą:
Zespół muzyczny [edytuj]
Paweł Zarecki (instrumenty klawiszowe),
Sebastian Urban (perkusja),
Tomasz Busławski (saksofon),
Łukasz Kupczyński (skrzypce, mandolina)
Tomasz Lipert (gitara elektryczna),
Piotr Płecha (gitara basowa).
Soliści [edytuj]
Grzegorz Głuch,
Emilia Nazaruk,
Michał Mielczarek,
Mate.O,
Kinga Rogóż,
Agnieszka Stajkowska - Gorączkowska,
Olga Szomańska-Radwan,
Barbara Włodarska,

Chórzyści

Mariusz Arendarski,
Aleksander Biernacki,
Katarzyna Burzymowska,
Kamila Daszuta,
Agnieszka Furmańska,
Krzysztof Godlewski,
Grzegorz Głuch,
Joanna Janiak,
Mateusz Łukianiuk
Barbara Matysiak,
Michał Mielczarek
Katarzyna Muranty,
Emilia Nazaruk,
Marcin Obst,
Małgorzata Orzechowska,
Małgorzata Paduch,
Kinga Rogóż,
Natalia Rycharska,
Magda Sawicka,
Agnieszka Stajkowska-Gorączkowska,
Olga Szomańska-Radwan,
Agnieszka Urbaniak
Violetta Wiazowska,
Barbara Włodarska,
Natalia Ziemba.

Gościnnie

Natalia Niemen,
Mieczysław Szcześniak,
Mirek "Kola" Kolczyk
Realizator Zespołu [edytuj]
Wojciech Białoskórski.

User-contributed text is available under the Creative Commons By-SA License and may also be available under the GNU FDL.
rozwiń opis

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość


lub tradycyjnie
login lub email
hasło