The Mars Volta - teksty piosenek
The Mars Volta - zespół muzyczny założony w 2002 przez dwóch muzyków zespołu At the Drive-In, Cedrica Bixlera-Zavalę i Omara Rodrigueza-Lopeza , do których dołączyli: Jeremy Ward i Isaiah "Ikey" Owens. Wkrótce At the Drive-In się rozpadło i muzycy skupili się już tylko na pracy nad pierwszym albumem The Mars Volta. Wcześniej jednak wydali EP Tremulant, zawierającą trzy utwory. Nazwa zespołu według jego członków wywodzi się z ich fascynacji science fiction (Mars) i filmami Federico Felliniego, który używa terminu volta na zmieniające się sceny w filmie.

Teksty The Mars Volta są śpiewane/recytowane po angielsku i hiszpańsku.

Album zatytułowany De-Loused in the Comatorium ukazał się 24 czerwca 2003 roku. Zawierał trudną do określenia muzykę stworzoną pod wpływem bardzo wielu stylów muzycznych; od punka przez hardcore, jazz, dub do rocka latynoskiego. Najczęściej zespół określa się jako przedstawicieli rocka alternatywnego lub rocka progresywnego. Pierwszy Album Mars Volty był po części kontynuacją działalności At the Drive-in (ostre brzmienie gitar, ten sam wokal Bixlera), a instrumentarium zostało poszerzone przez Owensa (organy) i Warda (sampler, komputery). Teksty wszystkich utworów łączy w całość motyw przewodni albumu - opowieść w pierwszej osobie człowieka, który zapada w śpiączkę i podróżuje przez nierzeczywiste światy. Według zespołu, ten pomysł jest oparty na prawdziwych wydarzeniach - śpiączki pod wpływem narkotyków i samobójczej śmierci ich znajomego, Julio Venegasa.

Album okazał się dużym sukcesem (szczególnie, jeśli brać pod uwagę niszowość zespołu). Sprzedało się ponad 500 tysięcy egzemplarzy, a zespół koncertował między innymi z Red Hot Chili Peppers. Podczas tego tournée Jeremy Ward zmarł po przedawkowaniu narkotyków, pozostałe koncerty odwołano.

1 marca 2005 ukazał się długo oczekiwany drugi album zespołu zatytułowany Frances the Mute. Wcześniej do Internetu wyciekły robocze wersje wszystkich utworów, co oczywiście nie zachwyciło muzyków. Tym razem motywem przewodnim tekstów są fragmenty dzienników znalezionych i opowiadanych reszcie zespołu przez Jeremy'ego Warda - historia człowieka poszukującego swoich korzeni, biologicznych rodziców. Wpływy muzyczne są jeszcze bardziej zróżnicowane, do instrumentarium dołączono instrumenty dęte, a tylko jeden utwór trwa krócej niż 10 minut. Prawie wszystkie są podzielone na podutwory.

Następny album miał swoją premierę 8 września 2006. Jego tytuł Amputechture, ma "dużo wspólnego z amputacją", jak twierdzą Omar i Cedric w wywiadach. Trzecie wydawnictwo studyjne Mars Volty nie jest concept albumem, ale i tak zwolennicy długaśnych utworów nie mają na co narzekać. Wśród prawie dwunastu artystów tworzących płytę, możemy usłyszeć min. Johna Frusicante z Red Hot Chilli Peppers. Na okładce znalazł się fragment obrazu "Big Mutant" Jeffa Jordana.

The Bedlam In Goliath, czwarty album The Mars Volta, został wydany 29 stycznia 2008. Po raz kolejny mamy do czynienia ze spójną opowieścią. Tym razem motywem przewodnim jest przeciwdziałanie klątwie, rzuconej na zespół, za pośrednictwem tajemniczej tabliczki do wróżenia.

23 czerwca 2009 miała miejsce premiera następnego albumu Octahedron, poprzedzona emisją singla "Since We've Been Wrong". Piąty długograj jest prawdziwym przeciwieństwem Bedlam In Goliath - dominują na niej głównie wolne utwory. Podczas sesji nagraniowej zespół był ponownie wspomagany przez Johna Frusciante - gitarzystę Red Hot Chili Peppers. Jest to także pierwszy album wydany pod szyldem wytwórni Warner.

Dyskografię The Mars Volta uzupełnia album koncertowy pt. Scrabdates, który dokumentuje występy grupy podczas trasy promującej drugi album.

User-contributed text is available under the Creative Commons By-SA License and may also be available under the GNU FDL.
rozwiń opis

rss

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość


lub tradycyjnie
login lub email
hasło