The Verve - teksty piosenek
The Verve to brytyjski zespół z nurtu rocka alternatywnego działający w latach 1989 - 1999, reaktywowany w roku 2007. Został założony w Wigan (Anglia) w 1989 r. przez wokalistę Richarda Ashcrofta, gitarzystę Nicka McCabe’a, basistę Simona Jonesa i perkusistę Petera Salisbury’ego. Okres największej popularności zespołu (połowa lat 90-tych) to lata panowania britpopu w muzyce brytyjskiej, jednak nie należy The Verve łączyć z tym nurtem. Charakterystycznym elementem stylu zespołu są dźwięki psychodeliczne, szczególnie w nagraniach z początkowego okresu.

Zadebiutowali w roku 1992 singlem "All In the Mind", wysoko plasując się na listach niezależnych. Debiutancki album "A Storm in Heaven" był wysoko ceniony przez krytykę, lecz nie zyskał szerokiej popularności – tę zyskali dopiero wydając kolejne dwa albumy ("A Northern Soul" w 1995 r. oraz "Urban Hymns" w 1997 r.). Pod koniec lat 90. uznawani przez krytykę za jeden z najbardziej innowacyjnych i wpływowych zespołów brytyjskich, szczególnie po wydaniu albumu "Urban Hymns" w 1997 r. Największym przebojem zespołu jest utwór "Bitter Sweet Symphony" z tego krążka, zawierający sampel z symfonicznej wersji "The Last Time" grupy The Rolling Stones. Największy hit, jak głosi plotka, nie przyniósł zespołowi jednak ani funta - właśnie z powodu oskarżenia o plagiat. Na początku roku 1999, będąc u szczytu popularności, zespół uległ niespodziewanemu rozpadowi, spowodowanemu serią ostrych kłótni między muzykami. Frontman zespołu – Richard Ashcroft rozpoczął karierę solową, która zaowocowała wydaniem trzech płyt ("Alone With Everybody" - 2000 r., "Human Conditions" - 2002 i "Keys To The World" - 2006). W 2007 roku muzycy podjęli decyzję o reaktywacji The Verve. 18 sierpnia 2008 roku ukażał się czwarty album w dorobku Brytyjczyków, zatytułowany "Forth". Krążek promuje singiel "Love Is Noise", a The Verve z powodzeniem koncertują na letnich festiwalach. Ashcroft zapowiada jednak, że w przyszłości zamierza jeszcze powrócić do solowej działalności.

User-contributed text is available under the Creative Commons By-SA License and may also be available under the GNU FDL.
rozwiń opis

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość


lub tradycyjnie
login lub email
hasło