Theatre Of Tragedy - teksty piosenek
Theatre of Tragedy to norweski zespół muzyczny ze Stavanger, założony w 1993 roku. W 2010 roku zespół zakończył działalność.

Do początkowego okresu ich twórczości zaliczyć możemy następujące wydawnictwa: "Theatre of Tragedy", "Velvet Darkness They Fear" oraz "A Rose for the Dead". W tym okresie zespół inspirował się twórczością takich grup jak My Dying Bride czy Paradise Lost. ToT obecnie zaliczany jest do prekursorów gatunku oraz . W swej twórczości wykorzystuje kontrastujący żeński śpiew (sopran) wobec śpiewu męskiego (bas), w tym partie growlingu. Na trzech pierwszych LP teksty utworów pisane były wczesną nowoangielszczyzną.

Później grupa zaczęła stopniowo zmieniać styl, coraz bardziej odchodząc od metalu, a idąc w stronę szeroko pojętej muzyki elektronicznej i elementów industrialu. Obecnie grupa powróciła do stylistyki gothic metal.

W roku 1994 roku zespół wydał pierwsze demo zatytułowane "Theatre of Tragedy" cieszące się uznaniem zarówno fanów jak i krytyki. W rok później nakładem firmy Massacre Records ukazał się debiutancki album również pt. "Theatre of Tragedy" inspirowany twórczością takich grup jak My Dying Bride czy Paradise Lost.

Rok później ukazał się drugi studyjny album pt. "Velvet Darkness They Fear". Obecnie powszechnie uznawany za wyznacznik gatunku death doom/gothic metal. W roku 1997 wydano EP-kę pt. "A Rose For The Dead".

Rok później ukazał się kolejny studyjny album pt. "Aégis". Muzycznie album przyniósł stonowanie zarówno partii instrumentalnych jak i wokalnych.

W 2000 roku ukazał się album pt. "Musique" odbiegający od wcześniejszych dokonań grupy. Album muzycznie oparty na rozbudowanych partiach instrumentów klawiszowych na podbudowie przesterowanych gitar, prezentował stylistycznie nowoczesną odmianę metalu z wpływami muzyki elektronicznej.

Kontynuacją wcześniej obranego stylu była wydana w 2002 roku płyta pt. "Assembly". Rok później z grupy odchodzi wokalistka Liv Kristine, która poświęciła się działalności solowej. Po roku poszukiwań, nową wokalistką została znana z występów w grupie The Crest, Nell Sigland.

W 2006 roku ukazał się pierwszy już z nową wokalistką album pt. "Storm", a trzy lata później, z tą samą wokalistką, została wydana ostatnia płyta zespołu.

Ostatni skład zespołu:

* Nell Sigland – śpiew (The Crest)
* Raymond István Rohonyi – śpiew
* Frank Claussen – gitara elektryczna
* Vegard K. Thorsten – gitara elektryczna
* Lorentz Aspen – instrumenty klawiszowe
* Hein Frode Hansen – perkusja

Byli członkowie zespołu:

* Liv Kristine Espenæs Krull – śpiew
* Tommy Olsson – gitara elektryczna
* Eirik T. Saltrø – gitara basowa
* Geir Flikkeid – gitara elektryczna
* Tommy Lindal – gitara elektryczna
* Pål Bjåstad – gitara elektryczna

Dyskografia:

1995 - Theatre of Tragedy
1996 - Velvet Darkness They Fear
1998 - Aégis
2000 - Musique
2001 - Closure: Live
2002 - Assembly
2003 - Two Originals (Compilation)
2006 - Storm
2009 - Forever Is The World

User-contributed text is available under the Creative Commons By-SA License and may also be available under the GNU FDL.
rozwiń opis

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość


lub tradycyjnie
login lub email
hasło