Tom Petty urodził i wychowywał się na Florydzie, od młodości zainteresowany był muzyką rockową. Szczególnie bliska była mu muzyka folk rockowa i southern rockowa. Największy wpływ na niego wywierali Bob Dylan oraz popularna w latach sześćdziesiątych grupa The Byrds. Gdy Petty zaczął uczyć się gry na gitarze i śpiewać, za wzór wziął sobie brzmienie Davida Crosby. Po pewnym czasie doszedł do takiej perfekcji, iż niemal wiernie naśladował brzmienie jego głosu i gitary. Choć później wypracował bardziej osobisty charakter muzyczny, wpływy tamtej muzyki były łatwo zauważalne. W połowie lat sześćdziesiątych Tom Petty porzucił naukę, nie ukończywszy szkoły średniej, by poświęcić się karierze muzyka rockowego. Jej początki nie były zbyt zachęcające, lecz z czasem artysta wyrobił sobie markę i podpisał kontrakt płytowy z firmą fonograficzną. W tym samym czasie związał się z muzykami tworzącymi grupę The Heartbreakers. Grupa pod nazwa Tom Petty and the Heartbreakers przejęła kontrakt solisty i w 1976 wydała swój pierwszy album. Choć muzyka przez nią grana powstawała wysiłkiem zespołowym, przez wielu uważana jest za niemal solowe przedsięwzięcia jej lidera, a sam Tom Petty, mimo że wydał jedynie dwa własne albumy, za solowego artystę. W 1986 i 1987 grupa Toma Petty koncertowała wspólnie z Bobem Dylanem. Obaj artyści nawiązali przyjaźń, która zaowocowała przedsięwzięciem muzycznym, którym była supergrupa folk rockowa The Traveling Wilburys. Muzyka Toma Petty straciła na popularności w latach dziewięćdziesiątych XX wieku, a sam artysta pozostawał mało aktywny. Powrotem na estrady był interesujący ze względu na przesłanie, nagrany z grupa The Heartbreakers, album The Last DJ, który spotkał się z mieszanym przyjęciem.

W 2002 Tom Petty wraz ze swą grupą the Hearthbreakers został wprowadzony do Rock and Roll Hall of Fame.

W 2006 roku na rynku ukazał się kolejny, już trzeci solowy album Petty'ego zatytułowany Highway Companion. Album nagrany został przy współpracy z Jeffem Lynne z Electric Light Orchestra (Petty wspólpracował z nim w The Traveling Wilburys, a także na albumach Full Moon Fever oraz Into The Great Wide Open) oraz gitarzysty Heartbreakers, Mike'a Cambella. Jeden z utworów, pochodzący z Highway Companion zatytułowany Suare One znalazł się wcześniej na ścieżce dźwiękowej do filmu Elisabethtown.

User-contributed text is available under the Creative Commons By-SA License and may also be available under the GNU FDL.
rozwiń opis

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość


lub tradycyjnie
login lub email
hasło