Tori Amos

105 tekstów piosenekstrony: 1 2 »
Tori Amos - teksty piosenek
Tori Amos. Artystka, która nie ma fanów, lecz fanatyków - jak mawia Piotr Kaczkowski z "Trójki". Myra Ellen Amos (ur. 22 sierpnia 1963) jest amerykańską piosenkarką i pianistką. Od dzieciństwa uczyła się gry na pianinie, ale została wyrzucona ze szkoły muzycznej. Tori Amos śpiewa czystym głosem, grając jednocześnie na fortepianie przy łagodnym akompaniamencie sekcji rytmicznej, elektrycznych gitar i niekiedy sekcji smyczkowej. Muzyka Tori klasyfikowana jest jako bardzo trudna, a jej utwory, często zbudowane w oparciu o skomplikowane środki stylistyczne, cechują się metaforycznym przesłaniem i osobistym wydźwiękiem. Daje się zauważyć pewne stylistyczne podobieństwa pomiędzy jej twórczością a muzyką Kate Bush, choć sama artystka zaprzecza, jakoby czerpała z niej inspiracje.

Artystka ucieka w różne rejony twórczości. We wczesnym etapie swej działalności z zespołem Y Kant Tori Read grała mało ambitne piosenki rockowe, z powierzchownym gotyckim image. Z kolei "Mr Zebra", czy nagrane na przedostatniej płycie "Programmable Soda" budzi skojarzenia ze sceną kabaretową. Jednak najbardziej znane utwory piosenkarki to fortepianowe piękne ballady w stylu "Winter" albo "Northern Lad", żywsze utwory typu "Crucify" albo "Tear in your hand", czy "Silent all these years". Ten i tak niespójny i złożony obraz artystki burzy dodatkowo dyskotekowa piosenka "Profesional Widow". Bez wątpienia Tori potrafi pisać piękne melodie, ale bez przejmujących tekstów muzyka artystki nie błyszczałaby tym samym blaskiem.

W piosence "Me and a gun", która znalazła się na jej pierwszej solowej płycie "Little Earthquakes", Tori śpiewa o tym, jak została zgwałcona po jednym z jej koncertów przez swojego fana. W piosenkach na albumie "From the choirgirl hotel" napomyka o tragicznej historii związanej z poronieniem przez nią dziecka. "Taxi ride" z kolei jest opowieścią o śmierci przyjaciela artystki.

W zupełnie inny wymiar twórczości przenoszą słuchacza koncerty artystki. Gra na nich zarówno solo, jak i w towarzystwie gitarzysty, basisty i perkusisty (Matt Chambarlain, współtwórca sukcesów m. in. Pearl Jam).

Tori ma córkę Tash (właść. Natashya Lórien Hawley), urodzoną w 2000 roku.


User-contributed text is available under the Creative Commons By-SA License and may also be available under the GNU FDL.
rozwiń opis

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość


lub tradycyjnie
login lub email
hasło