Trzeci Oddech Kaczuchy – zespół piosenki kabaretowej utworzony w styczniu 1981 przy Wyższej Szkole Pedagogicznej (obecnie Uniwersytet Warmińsko-Mazurski) w Olsztynie. Utworzony przez Andrzeja Janeczkę(lidera i autora piosenek), Maję Piwońską i Zbigniewa Rojka.

Po zdobyciu Grand Prix, Nagrody Dziennikarzy "za publicystyczne wartości tekstów", Nagrody Gazety Krakowskiej na XVIII Festiwalu Piosenki Studenckiej w Krakowie w 1981 roku i I Nagrody w Konkursie Interpretacji Krajowego Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu do wybuchu stanu wojennego zagrali ogromną ilość koncertów. Później egzystowali i egzystują do dzisiaj w kręgach wykonawców kabaretowych. Otrzymali nagrodę w Kabaretonie na KFPP 1984 za piosenkę Republika Rudych, którą natychmiast zdjęła z afisza cenzura. Swoimi programami i piosenkami uderzali w ówczesny system komunistyczny. Piosenka Wódz była utożsamiana z krytyką I sekretarza PZPR Edwarda Gierka. Kombajnista i Pytania syna poety pokazywały absurdy i nonsensy życia w ówczesnej Polsce.

Po stanie wojennym bardzo ściśle współpracowali z Barbara Wrzesińską, Andrzejem Zaorskim, Karolem Strasburgerem, Maciejem Damięckim, Andrzejem Kopiczyńskim i Romanem Kłosowskim. Przez dziesięć lat związani byli z lubelskim Teatrem Maska. W latach 90. XX wieku nagrali sześć recitali dla II programu TVP. Współpracowali z satyryczną audycją ZSYP Marcina Wolskiego w I programie PR i Parafonią kabaretu Długi. Koncertują i grają do dziś.

http://www.3ok.pl/ Read more on Last.fm. User-contributed text is available under the Creative Commons By-SA License; additional terms may apply.
rozwiń opis

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość


lub tradycyjnie
login lub email
hasło