Type O Negative (możliwe również TON lub zapis cyrylicą ТЧРЭ О ИЭGДТІVЭ) - amerykańska grupa muzyczna wykonująca muzykę z pogranicza doom i gothic metalu. Powstała w 1990 roku w Nowym Jorku. Znani głównie z niepoprawnego, czarnego i często ironicznego poczucia humoru, a także wolnego i ponurego brzmienia. Ich unikatowy styl stanowi połączenie hard rocka z powolnymi, doomowymi brzmieniami. Zespół powstał na gruzach formacji Carnivore i zyskał popularność dzięki singlom "Black No. 1" oraz "Christian Woman" z ich najbardziej hitowego albumu "Bloody Kisses".

19 marca 2007 roku Type O Negative wydało swój kolejny album studyjny o nazwie "Dead Again" (DЭДD ДGДІИ), a z okazji Walentynek 2008 zespół wydał dwupłytową wersję tego albumu (dodatkowy DVD z zapisem koncertu z Wacken Open Air 2007, klipami do utworów: September Sun i Profits Of Doom oraz 15 minutowym wywiadem) w czerwonej (a nie zielonej) wersji kolorystycznej, stąd nazwa Dead Again - Red Version (DЭДD ДGДІИ - ЯЭD VЭЯSIОИ).

Mówiąc o "Type O Negative" nie wolno zapomnieć o tym dudniącym basowym, wokalu...
Oto kilka dodatkowych informacji o Peterze Steele'u i Type O Negative. Czy wiecie, że Peter ma polskie korzenie?

Peter Steele, właściwie Peter Thomas Steele - prawdziwe nazwisko to Ratajczyk (znany także jako Jolly Green Giant, Herman, Gorilla, Green Man, Lurch) - urodzony 4 stycznia 1962 roku, lider i autor tekstów zespołu Type O Negative, grał także w zespołach Carnivore, Repulsion, Fallout, Aggression.

Ma korzenie polskie (ze strony ojca i babki, która mieszkała w Warszawie), islandzko-szkockie (ze strony matki) oraz rosyjskie (dalsza rodzina ojca). Tak mówi w wywiadzie na sugestię, że wywodzi się z Rosji: "Chciałbym sprostować, bo moje korzenie są bardziej polskie niż rosyjskie. Owszem, mam przodków pochodzących z Rosji, ale to dalsze pokrewieństwo. Moja mama miała pochodzenie szkocko-irlandzko-islandzkie, a ojciec polskie. Z Rosji pochodzili dalsi krewni taty". Według rodzinnych podań, które przywołuje Steele, miał on mieć krewnych w Gruzji, a do jego rodziny należał sam... Józef Stalin. Stąd pseudonim artystyczne Steele (ang. Stalin). Ojciec był wyznania prawosławnego, natomiast matka była gorliwą katoliczką. Jest najmłodszym z szóstki rodzeństwa (ma pięć starszych sióstr: Annette, Barbara, Patricia, Pamela i Cathy). Przez osiem lat uczęszczał do katolickiej szkoły.

W 1989 rok w Nowym Jorku założył zespół Type O Negative wraz z Joshem Silverem grającym na instrumentach klawiszowych, Kennym Hickey jako gitarzystą oraz Salem Abruscato grającym na perkusji.

Wydarzenia artystyczne
W 1991 wydał wraz z TON pierwszą płytę Slow Deep and Hard. W 1992 ukazał się drugi album The Origin of the Feces, zawierający utwory z debiutanckiej płyty, ale w nowym wydaniu. Album miał uspokoić wrogie nastroje (powtarzający się zarzuty o nazizm), z których wydawca - Roadrunner - nie był zadowolony. Na płycie znalazł się wcześniej niepublikowany utwór "Are You Afraid" oraz "Hey Pete" będący przeróbką utworu "Hey Joe" Jimiego Hendrixa. Spore kontrowersje budziła okładka płyty przedstawiająca odbyt Petera Steele’a w powiększeniu, wydawca zmienił ją przy drugim wydaniu.

Bloody Kisses (1993) to trzeci album Petera Steele'a oraz Type O Negative. W 1994 Type O Negative nagrali utwory Black Sabbath na płytę Nativity In Black. Steele wykonał też kilka kosmetycznych zmian i remiksów na digipakowe wydanie Bloody Kisses. Szybkie "Kill All The White People" i "We Hate Everyone" zamieniono na "Suspended In Dusk", utwór wcześniej zamieszczony na stronie B singla Christian Woman. Wydano także The Origin Of The Feces ze zmienioną okładką, ale od tej pory album zaczął się sprzedawać gorzej[potrzebne źródło].

W 1995 roku TON nagrali też wersję "Blood And Fire" z płyty Bloody Kisses na składankę do filmu Mortal Kombat. Peter Steele wziął też udział w sesji zdjęciowej dla magazynu erotycznego "Playgirl". Płyta October Rust została wydana latem 1996 roku. Brzmienie zespołu było jeszcze łagodniejsze. Na albumie znalazło się wciąż kilka utworów z kontrowersyjnymi podtekstami, jak "Love You To Death". Lata 1997-1999 to okres względnej bezczynności; Steele nagrał głos do jednego utworu nowej płyty Babes In Toyland. Type O Negative nagrali też kilka nowych wersji swoich utworów do horrorów takich jak "Blair Witch Project" i "Carrie 2".

Płyta World Coming Down została nagrana w okresie wielkiej tragedii Steele'a - śmierci jego ojca. Dlatego płyta jest bardzo depresyjna i pesymistyczna w nastroju, za to The Least Worst Of, wydana w 2000 roku, to płyta The Best Of..., zawiera 14 kompozycji ukazujących zespół na przestrzeni prawie 10 lat istnienia. Dużo w nich gotyckiego mroku, ale także energii i ciepła. Album Life Is Killing Me, był promowany w Polsce koncertem. "Warsaw Hospital" to tytuł bootlegu (2CD) zarejestrowanego przez grupkę ultra-fanów "Pirate Rulez" z koncertu w Warszawie w dniu 8 lipca 2003 roku.
3 sierpnia zespół zagrał w Polsce na XIII Przystanku Woodstock.Według niektórych był to jeden z lepszych koncertów tego zespołu.

Peter Steele zmarł na atak serca 14 kwietnia 2010, w wieku 48 lat.

User-contributed text is available under the Creative Commons By-SA License and may also be available under the GNU FDL.
rozwiń opis

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość


lub tradycyjnie
login lub email
hasło