brytyjski zespół tworzący elektroniczną muzykę taneczną, działający - z przerwami - od połowy lat 80.

Najistotniejszy okres w działalności grupy rozpoczął się w 1990, kiedy do składu dołączył Darren Emerson (ur. 1971). Wcześniej trzon projektu stanowili Karl Hyde (ur. 1957) i Rick Smith (ur. 1959), współpracujący ze sobą od początku lat 80. (The Screen Gemz, Freur). Dwa pierwsze, rockowo-popowe, albumy Underworld wydane jeszcze w latach 80. przeszły niemal bez echa. Jako trio zespół zaczął tworzyć muzykę wpisującą się w nurt techno, zachował jednak niektóre cechy charakteryzujące pop i rock (wokal, gitara).

Pierwszy pełny album (o dziwnym tytule Dubnobasswithmyheadman) nowego Underworld ukazał się w 1993. Album ten stanowi znakomite połączenie różnego rodzaju stylów muzyki elektronicznej, od lekkiego techno i house, poprzez synth-pop, aż do electro. Był dobrą zapowiedzią następnych albumów, utrzymanych w podobnie eklektycznej stylistyce. Zespół zdobył solidną pozycję na scenie muzyki elektronicznej, umocnił ją kolejną płytą (Second Toughest in the Infants 1996) i singlem Born Slippy, który znalazł się na soundtracku do filmu Trainspotting.

Następna studyjna płyta, Beaucoup Fish z 1999 cieszyła się mniejszym uznaniem. Album jest połączeniem stylistyki techno, house, hard house, trance, ambient. Znalazł się na nim brawurowy Moaner, utwór wcześniej goszczący na ścieżce dźwiękowej do filmu Batman i Robin. Znacznie cieplej przez słuchaczy przyjęty został koncertowy album Everything, Everything z roku następnego.

Wkrótce po wydaniu tego albumu Underworld opuścił Emerson - A Hundred Days Off (2002) nagrał duet Hyde-Smith. W 2003 ukazała się kompilacja 1992-2002, a w 2004 w składzie zespołu znalazł się Darren Price. W 2007 roku światło dzienne ujrzał kolejny album: "Oblivion With Bells" utrzymany w stylistyce podobnej do "A Hunderd Days Off", stanowiący kolaż różnych gatunków muzyki elektronicznej.

Poza pełnymi albumami ma na swoim koncie szereg singli i EPek, niektóre z nich nie ukazały się na nośnikach - są dostępne jedynie w internecie.User-contributed text is available under the Creative Commons By-SA License and may also be available under the GNU FDL.
rozwiń opis

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość


lub tradycyjnie
login lub email
hasło