Varius Manx

61 tekstów piosenek
Varius Manx - teksty piosenek
Varius Manx - polski zespół muzyczny założony w 1990 przez lidera Roberta Jansona oraz braci Michała i Pawła Marciniaków. Nazwę zespołu tłumaczy się jako "dziwny kot rasy Manx".

Debiutancka płyta Varius Manx "The Beginning" ukazała się w 1990, nie zyskując większego rozgłosu. Jest to płyta instrumentalna, w przeciwieństwie do następnej "The New Shape", na której słyszymy głosy Roberta Jansona i Roberta Amiriana, a w chórkach do utworu "Memphis" również Edytę Bartosiewicz. Wraz z dołączeniem do zespołu Anity Lipnickiej w 1994 grupa znalazła się na szczytach list przebojów, m.in. dzięki takim utworom jak "Zanim zrozumiesz" czy "Piosenka księżycowa" z albumu "Emu" (płyta ta uzyskała status 4-krotnej platyny). Varius Manx pod kierunkiem Roberta Jansona nagrał ścieżkę dźwiękową do filmu Młode wilki, a następnie wydał ostatni album z Anitą Lipnicką zatytułowany "Elf". Zarówno "Emu", jak i "Elf" sprzedały się w ok. 500 000 egzemplarzy. Po odejściu Anity, w 1996 do zespołu dołączyła zwyciężczyni Szansy na sukces - Kasia Stankiewicz. Promowany przebojem "Orła cień" album "Ego" również przekroczył granicę 500 000 sprzedanych płyt. W 1997 Robert Janson przygotował ścieżkę dźwiękową do filmu Nocne graffiti, a następnie wraz z Varius Manxem wydał płytę "End", która sprzedała się w zaledwie 130 000 egzemplarzy. Kolejne 2 lata przyniosły tylko solową płytę Kasi, a w 2000 roku zespół decyduje się na podsumowanie działalności wydając składankę "Najlepsze z dobrych". Po odejściu Kasi Stankiewicz w 2001 do zespołu dołączyła Monika Kuszyńska - to ona zaśpiewała na siódmej już płycie zespołu zatytułowanej "Eta". Varius Manx został wyróżniony brylantową płytą za największą liczbę złotych i platynowych płyt, a w lipcu 2002 zdobyło Grand Prix w Karlshamn na Festiwalu Krajów Nadbałtyckich za utwór "Moje Eldorado" promujący płytę "Eno". By uczcić 15-lecie istnienia zespołu Varius Manx zdecydował się na specjalny recital w Opolu i wydanie dziewiątej płyty "Emi".

28 maja 2006 grupa miała wypadek drogowy pod Miliczem (woj. dolnośląskie). Auto, którym jechali, na zakręcie wypadło z drogi i uderzyło w drzewo. Poszkodowani odnieśli poważne obrażenia wewnętrzne i zewnętrzne. Ludzi z wraku wyciągnięto dopiero po rozcięciu karoserii.

Najbardziej poszkodowana została wokalistka zespołu Monika Kuszyńska, która z urazem kręgosłupa trafiła na oddział neurochirurgii szpitala wojskowego we Wrocławiu. Lider grupy Robert Janson miał złamany prawy bark, złamane żebra i stłuczone płuco. Kolejny z poszkodowanych, Michał Marciniak miał złamany obojczyk. Leszek Kupiec wyszedł z wypadku bez większych obrażeń.

Od lutego 2010 roku nową wokalistką zespołu Varius Manx jest kielczanka, Anna Józefina Lubieniecka.
Pierwszy raz w tej roli wystąpiła podczas koncertu z okazji 20. rocznicy rozgłośni RMF FM w Teatrze Polskim w Warszawie.

User-contributed text is available under the Creative Commons By-SA License and may also be available under the GNU FDL.
rozwiń opis

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość


lub tradycyjnie
login lub email
hasło