Vasco Rossi (ur. 7 lutego 1952 w Zocca) – włoski piosenkarz rockowy, autor tekstów piosenek, również DJ.

Karierę zaczynał na studiach, współtworząc, wspólnie z grupą znajomych, jedną z pierwszych we Włoszech prywatnych rozgłośni radiowych – Punto Radio. Pracował tam jako DJ, zaczął również nagrywać pierwsze własne piosenki. Z tamtego okresu wywodzą się pierwsze płyty artysty: Ma cosa vuoi che sia una canzone (1977), Non siamo mica gli americani (1978) i kontrowersyjna, obfitująca w wulgaryzmy Colpa d'Alfredo (1980). W dużej mierze właśnie kontrowersje sprawiły, iż Rossi zaczął zdobywać popularność w całych Włoszech.

W 1982 roku Vasco Rossi po raz pierwszy wziął udział w Festiwalu Piosenki włoskiej w San Remo, jednak jego piosenka, Vado al massimo, zajęła ostatnie miejsce w konkursie. Niewiele lepiej poszło mu rok później – utwór Vita spericolata zajął przedostatnie miejsce, dodatkowo na artystę spadły gromy spowodowane faktem, iż w trakcie występu był on kompletnie pijany. Wbrew wszystkiemu, Vasco Rossi zdobywał ciągłą popularność, stając się wkrótce jednym z najpopularniejszych we Włoszech młodych wokalistów rockowych, przyczyniło się do tego zwycięstwo w kultowym w owym okresie Festivalbar.

W 1984 roku Vasco Rossi został aresztowany pod zarzutem handlu i posiadania narkotyków - skazano go za to na karę 2 lat i ośmiu miesięcy pozbawienia wolności w zawieszeniu. Mimo problemów z prawem kolejne płyty artysty sprzedawały się w rekordowych nakładach (Gli spari sopra z 1993 roku zdobyła status platynowej płyty) a jego teledyski reżyserowali najwybitniejsi twórcy (w 1996 teledysk do piosenki Sally and Gli angeli nakręcił Roman Polański). W swojej karierze Vasco Rossi nagrał (stan na lipiec 2006) 21 albumów (wliczając w to płyty live oraz oficjalne składanki największych przebojów), jego ostatnia płyta, nagrana live Buoni o cattivi live anthology 04.05 ukazała się w 2005 roku.

User-contributed text is available under the Creative Commons By-SA License and may also be available under the GNU FDL.
rozwiń opis

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość


lub tradycyjnie
login lub email
hasło