White Zombie(nazwa grupy została zaczerpnięta z filmu pt. "White Zombie" z 1932 roku) – amerykańska grupa muzyczna wykonująca post thrash / heavy metal z wpływami industrialu (niektóre źródła określają zespół jak art noisowy,a także nazywają prekursorem electro metalu). Powstała 1985 roku w Haverhill w stanie Massachusetts w USA z inicjatywy Roba Zombie (wł. Roba Cummings'a-wokal) i Sean Yseult(wł.Shauna Reynolds-bas). Wkrótce dołączyli do nich Paul "Ena" Kostabi (gitara) i Peter Landau(perkusja). Pierszą płytką była Epka "Gods of Voodoo Moon".Pierwszy występ grupy odbył się 28 kwietnia 1986 roku w CBGB's. W 87 roku skład zespołu przeszedł zmianę. Dołaczyli nowi muzycy-Tim Jeffs (który został niedługo zastapiony) Tomem Guayem (vel. Tom Five) i nowy perkusista Ivan De Prume który zagrzał miejsce do 92 roku.Dwie pierwsze pełne płytki "Soul Crusher:Silent Explosion" i "Make Them Die Slowly" wydała mało znana wytwórnia Caroline.Podczas nagrywania "Make Them Die Slowly" Tom Five został zastąpiony Johnem Ricci,który podobnie jak jego poprzednicy, pożegnał się z zespołem po nagraniu płytki.Zastąpił go J (czyli Jay Noel Yuenger),który o dziwo został do końca istnienia zespołu(czyli do 1998 roku). J miał swój debiut w czasie nagrywania "La Sexorcisto" już dla znanej wytwórni Geffen. Nie tak dużo szczęścia miał Ivan De Prume ,który nie doczekał się nagrania drugiej płytki dla Geffen, bo został wyrzucony z zespołu. Trasa koncertowa promująca "La Sexorcisto" trwała 2 lata. W tym czasie zespoł zagrał 350 koncertów,podobnie było z trasą "Astro Creep:2000", która też trwała 2 lata. Od "Astro Creep:2000" na perkusji zasiadł John Tempesta (ex Exodus, Testament),który do niedawna towarzyszył Robowi w jego solowej karierze. Ważnym wydarzeniem jet to,że Rob występował przez pewien czas pod pseudonimem Rob Straker, dopiero później przyjął nazwisko Zombie. White Zombie koncertowali z takimi zespołami jak: Anthrax, Pantera, Testament, Filter, Monster Magnet i Deftones. Po sukcesie "Astro Creep:2000" zespół zaczał podążać nie w tym kierunku. Rob Zombie wspomniał w jednym z wywiadów,że doszło do tego na trasach koncertowych członkowie zespołu nie odzywali sie do siebie, a gdy przyszło nagrywać nową płytę mijali sie zupełnie w studiu nagraniowym. Byli zmęczeni trasą i sobą. Po wydaniu "Supersexy swingin sounds"(remiksy z "Astro Creep:2000"-które zaszły wysoko na liście bilboardu) zespół zawiesił działalność. White Zombie dostali nagrodę MTV Best Hard Rock Music Awards za piosenkę -"More Human Than Human", a także byli nominowani do 4 nagód Grammy za "Thunder Kiss 65"(93),"More Human Than Human"(95), "I'm Your Boogieman"(96),"Hands Of Death(Burn Baby burn)"(96). Zespół wystąpił gościnnie w filmie "Airheads"(w Polsce-"Odlotowcy").
Rob Zombie kontynuuje działalność muzyczną samodzielnie, Ivan DePrume jest natomiast właścicielem "Burning Sound Studios", w Los Angeles w stanie Kalifornia.Sean Yseult po White Zombie grała w takich kapelkach jak Rock City Morgue,The Cramps,Famous Monsters.W tym roku 12 stycznia wyszła za mąż za muzyka Supagroup Chrisa Lee i aktualnie zajmuje się graficznym designem. J miał niedawno otworzyć w Nowym Orleanie studio nagraniowe. John Tempesta obił sie jeszcze o takie zespoły i wykonawców jak Tony Iommi, Helmet, The Cult,Scum of the Earth(gdzie grał wraz z bratem Mike'em znanym jako M33(ex-Powerman 5000)i znanym z solowej kariery Roba gitarzystą Mike'em "Riggs" Riggs'em). Obecnie powrócił do The Cult.Pod koniec tego roku Rob przygotował niespodziankę związaną z White Zombie w postaci Box Seta.Część tej wypowiedzi umieszczam tutaj-"Właśnie trzymam w rękach gotowy box White Zombie .Nie znam jeszcze dokładnej daty premiery, ale sądzę, że będziecie mogli go znaleźć pod choinką. Macie tu wszystko. Cztery i pół godziny muzyki oraz tony niepublikowanych wcześniej nagrań wideo. W sumie pięć krążków.Dla fanów będzie to prawdziwa gratka. - Obecnie zgrywam wczesne materiały z taśm - tłumaczył w 2007 roku. - Nie będzie żadnych remiksów, wszystko pojawi się w oryginalnych wersjach".


User-contributed text is available under the Creative Commons By-SA License and may also be available under the GNU FDL.
rozwiń opis

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość


lub tradycyjnie
login lub email
hasło