Wilki

109 tekstów piosenekstrony: 1 2 »
Wilki - teksty piosenek
Wilki - polski zespół rockowy założony w 1990 roku w Warszawie przez Roberta Gawlińskiego.

Skład zespołu wykrystalizował się dopiero na sesji, podczas której nagrywano album Wilki (1992). Płyta stała się bestsellerem, wg. nieoficjalnych danych rozeszła się w nakladzie 1 mln egzemplarzy. Utwór Son of the blue sky podbił wszystkie krajowe listy przebojów.
Na rozkładance od kasety czytamy: "Prace nad płytą zaczęliśmy w STODOLE w składzie: MikisCupas - gitara, Michał Rollinger - instr. klawiszowe, ŚP. Adam Żwirski - git. basowa, Darek Nowak - perkusja, Robert Gawliński - Wokal. Los jednak okazał się okrutny i odszedł Przyjaciel. (...) W trakcie sesji skrystalizował się nowy zespół, który nazwaliśmy WILKI." "Przyjaciel to Adam Żwirski, któremu dedykowany jest utwór Son of the Blue Sky.
Wszystkie utwory i teksty na pierwszej płycie (i na wszystkich do 1995 roku) są autorstwa Roberta Gawlińskiego, który jawił się jako charyzmatyczny lider grupy.
Pierwsza propozycja Wilków zachwycała swą niezwykłą dojrzałością muzyczną, oryginalnością tekstów, a zarazem niewymuszoną przebojowością. Takie piosenki jak Son of the blue sky, Aborygen czy Eli lama sabachtani podbiły wszystkie krajowe listy przebojów i na stałe weszły do kanonu polskiej muzyki popularnej. W roku 1993 ukazały się Przedmieścia, które w odróżnieniu od swojej poprzedniczki, przyniosły bardziej stricte rockowy materiał i nieco ostrzejsze, niekiedy funkowe brzmienia. Album został dobrze przyjęty przez fanów i dał Wilkom kolejne przeboje, takie jak Nie zabiję nocy, Moja Baby czy N'Avoie. W roku 1994 pojawiła się rejestracja koncertu akustycznego zatytułowana Acousticus Rockus. Na album trafiły kompozycje z dwóch pierwszych płyt, kilka nowych piosenek, a także cover słynnego Snu o Warszawie z repertuaru Czesława Niemena.
W roku 1995 Wilki zawiesiły działalność,olbrzymi sukces przytłoczył członków zespołu.Lider Robert Gawliński rozpoczął karierę solową. Przyniosła ona do tej pory cztery albumy: Solo (1995), Kwiaty jak relikwie (1997), X (1998) i Gra (1999). Robert bardzo długo zmagał się z nowotworem. Wygrał walkę.

W 2000 roku pojawił się album Największe przeboje, zawierający nagrania Wilków, jak i solowe hity Gawlińskiego. Niedługo po jego premierze doszło do reaktywacji Wilków. W 2001 roku zespół ruszył w trasę koncertową. W 2002 roku na rynku muzycznym pojawiło się pierwsze od ośmiu lat premierowe nagranie grupy - Baśka. Utwór zdobył główną nagrodę na festiwalu w Opolu i stał się przebojem lata 2002. 31 sierpnia 2002 ukazał się nowy album 4, który zdobył wielką popularność. Wyszła też walentynkowa wersja albumu z wywiadami z muzykami oraz piosenką "Here I am". Po 2 latach ciszy Bohema zaczęła szaleć niemal we wszystkich stacjach radiowych w Polsce, a nowy album Watra już po pierwszym miesiącu sprzedaży zdobył złoto. Na początku 2006 roku w zespole nastąpiły zmiany w składzie. Odszedł perkusista Marcin Szyszko (jak oficjalnie podano do wiadomości, od wielu lat jego problemem były narkotyki) i basista Marcin Ciempel, którzy zastąpieni zostali przez Huberta Gasiula i Leszka Biolika. Zespół Wilki został nagrodzony Bursztynowym Słowikiem w kategorii "Nadzieja Roku" oraz kilkoma Mikrofonami Popcornu. 10.11.2006 miała premierę nowa płyta Wilków pt. "Obrazki" promowana przez utwór "Na zawsze i na wieczność", która nie powtórzyła jednak sukcesu swoich poprzedniczek, na liście bestsellerów docierając zaledwie do 11 miejsca. W maju 2008 roku premierę miał najnowszy singiel zespołu "Idziemy na mecz". Piosenka została napisana z okazji Mistrzostw Europy w piłce nożnej. Utwór został także zaprezentowany podczas konkursu premier w Opolu, jednak, podobnie jak polska reprezentacja, nie odniósł sukcesu. W 2010 roku Robert Gawliński wydał kolejny solowy krążek (Kalejdoskop.

W 2008 roku Wilki dwukrotnie koncertują w Londynie. Jako pierwsi polscy artyści dają koncert w kultowym klubie O2 Arena w Millenium Dome, w którym przedtem występowali min. Led Zeppelin i Rolling Stones, później grają w prestiżowej Wembley Arena podczas London Live PKO BP Festival.

Na początku 2009 roku Wilki dołączają do grona Artystów zaproszonych do kultowej serii MTV Unplugged. 27 lutego w warszawskim teatrze Buffo zostaje zarejestrowany koncert, a 5 czerwca na rynek trafia album WILKI MTV Unplugged. Na liście piosenek znalazły się takie przeboje zespołu, jak „Elli Lama Sabachtani”, „Son of the Blue Sky”, „Bohema” czy „Baśka”. Nie zabrakło coveru – Wilki wykonały własną wersję „Heart of Gold” autorstwa Neila Younga. Zespół wykonał również premierowy utwór "Obudź mnie", który powstał z myślą o tym właśnie koncercie.
Zgodnie z tradycją, artyści biorący udział w MTV Unplugged zapraszają gości specjalnych, którzy wykonują z nimi wybrane utwory. Wilki zaprosiły do współpracy Kasię Kowalską, która zaśpiewała w duecie z liderem zespołu – Robertem Gawlińskim

30. grudnia 2009 roku lider, Robert Gawliński zapowiedział przerwę zespołu, która ma potrwać minimum przez rok. Artyści zajmą się solowymi projektami.

Skład:

Obecny

* Robert Gawliński - wokal, gitara
* Mikis Cupas - gitara
* Maciej Gładysz - gitara
* Hubert Gasiul - perkusja
* Stanisław Wróbel – gitara basowa
* Andrzej Smolik - instrumenty klawiszowe (w stałym składzie od 2011)

Byli członkowie zespołu

* Marcin Szyszko - perkusja, do 2005 r.
* Marek "Bruno" Chrzanowski - gitara basowa, do 2002 r.
* Marcin Ciempiel - gitara basowa, 2002-2004
* Marek Surzyn - perkusja na płycie Wilki
* Leszek Biolik - gitara basowa


Muzycy dodatkowi

* Krzysztof Ścierański - gitara basowa (udział w sesji do płyty Wilki)
* Maciej Gładysz - gitara (udział w sesji do płyty Wilki)
* Michał Rollinger - instrumenty klawiszowe, chórki na płycie Wilki
* Anja Orthodox - chórki na płycie Wilki
* Mariusz Mielczarek - saksofon (udział w sesji do płytyWilki)
* Wojciech Bruślik - gitara basowa
* Fiolka Najdenowicz - chórki na płycie Acousticus Rockus

Dyskografia

* Wilki (MJM Music 1992)
* Przedmieścia (MJM Music 1993)
* Live (Sony Music PL 1993) - wydane bez zgody zespołu
* Acousticus Rockus (MJM Music 1994)
* Największe przeboje Wilki i R. Gawliński (Sony Music PL 2000)
* 4 (Pomaton EMI 2002)
* 4 Exclusive
* Watra (Pomaton EMI 2004)
* Watra Exclusive
* Obrazki (Wilki Records Music for EMI 2006)
* Wilki MTV Unplugged (EMI Music Poland 2009)

User-contributed text is available under the Creative Commons By-SA License and may also be available under the GNU FDL.
rozwiń opis

rss

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość


lub tradycyjnie
login lub email
hasło