Wzgórze Ya-Pa-3 – polska grupa muzyczna znana również jako WYP-3, wykonująca hip hop, zaliczana do prekursorów gatunku w kraju. Powstała 1993 roku w Kielcach z inicjatywy raperów Radosława Kobuza pseudonim "Radoskór", Wojciecha Schmidta pseudonim "Wojtas" oraz Michała Łakomca pseudonim "Zajka". Nazwa grupy wzięła się od miejsca w którym się spotkali, a miejsce to nazywane było potocznie przez mieszkańców Kielc Wzgórzem Apaczy. Podkłady do pierwszej płyty zostały skradzione z utworów Cypress Hill.

W 1995 roku nakładem SP Records grupa wydała debiutancki album pt. Wzgórze Ya-Pa 3 (nieoficjalna nazwa płyty brzmi "Co Cie Wku*wia? Je*ane Wąchacze" lub w skrócie "CCWJW"). Niedługo potem zespół zyskał popularność, a to dzięki współpracy z Liroyem w jego utworze pt. Scyzoryk, w którym wystąpili członkowie WYP-3. Wkrótce potem z grupy odszedł "Radoskór" na rzecz zespołu Puzzle, którego był założycielem. Później Radoskór założył wraz z Marcinem Pękalskim "Pęku/PSF" zespół V.E.T.O, i nagrali 3 płyty. W miejsce "Radoskóra" pojawił się znany wtedy jako "Borygo" - Tomasz Borycki, a także DJ Feel-X, ale na krótko ponieważ później odszedł na rzecz zespołu Kaliber 44, a na jego miejsce wszedł Marcin Tofil pseudonim "DJ Hans" i został oficjalnym DJ zespołu.

W 1997 roku już w nowym składzie ukazał się kolejny album grupy pt. Centrum, zaliczany obecnie do klasyki gatunku m.in. dzięki udziałowi grupy Kaliber 44 w utworze pt. Język polski. W rok później nakładem RRX ukazał się trzeci album grupy pt. 3 z gościnnym udziałem grup Molesta Ewenement i Warszafski Deszcz. Później nagrali płytę pt. Ja mam to co ty. W tytułowej piosence nagranej z warszawską grupą TrzyHa "wysamplowali" utwór Czesława Niemena.

W 2000 roku ukazał się natomiast album pt. Precedens. Tuż po premierze pod pseudonimem "Borixon" działalność solową rozpoczął "Borygo". Grupa z przerwami funkcjonowała do 2002 roku kiedy to nakładem RRX i Blend Records wydany został ostatni album pt. Stara szkoła rapu, po czym grupa została rozwiązana.

Członkowie grupy Wzgórze Ya-Pa-3 na przestrzeni lat wystąpili ponadto gościnnie na wydawnictwach takich wykonawców jak: PIH, 600 V, Molesta, Tede, V.E.T.O., Pęku, MCF, IGS, Onar i, Żurom, O$ka czy YezYezYo.DYSKOGRAFIA:

* (1995) - Wzgorze Ya-Pa 3
* (1997) - Centrum
* (1998) - Trzy
* (1998) - Ja mam to co ty
* (2000) - Precedens
* (2002) - Stara szkoła rapu
Read more on Last.fm. User-contributed text is available under the Creative Commons By-SA License; additional terms may apply.
rozwiń opis

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość


lub tradycyjnie
login lub email
hasło