Zespół Reprezentacyjny – grupa muzyczna, założona w 1983 roku w Warszawie przez iberystów: Jarosław Gugała (fortepian, śpiew) i Filip Łobodziński (gitara, śpiew) oraz studenta Politechniki Warszawskiej - Adam Jamiołkowski (gitara, śpiew). W pierwszych miesiącach występował z nimi również pracownik naukowy PW dr Michał Urbański (instr. perkusyjne). W 1984 Jamiołkowskiego zastąpił Wojciech Wiśniewski (gitara, śpiew), który odszedł w 1985 roku. W tym samym roku członkiem zespołu został Marek Wojtczak (gitara basowa, kontrabas). W składzie z Wojciechem Wiśniewskim grupa nagrała dwie kasety: Za nami noc... (Pieśni Lluisa Llacha) oraz Śmierć za idee - ballady Georgesa Brassensa, które zostały po kilkunastu latach wyznowione w postaci płyt CD przez niezależną firmę fonograficzną Jacek Music ze Szczecina.

Menedżerem grupy jest Marek Karlsbad, uważany za pełnoprawnego członka grupy, a stałym współpracownikiem – Hiszpan Carlos Marrodán, znany tłumacz.

W początkowym okresie zespół zajmował się publiczną prezentacją pieśni katalońskiego barda Lluisa Llacha, za które dostał II nagrodę i Nagrodę Dziennikarzy na XIX Studenckim Festiwalu Piosenki w Krakowie w 1983 roku. Potem rozszerzyli repertuar o piosenki francuskiego piosenkarza Georgesa Brassensa i sefardyjskie piosenki ludowe.

W 1990 roku zespół podjął decyzję o zawieszeniu działalności, choć potem dwukrotnie wszedł do studia, by zarejestrować programy z piosenkami sefardyjskimi ("Sefarad" 1991) i Brassensa ("Pornograf" 1993). Wielokrotnie brał udział w studenckim festiwalu FAMA w Świnoujściu.

W 2005 roku zespół wrócił do grania. W grudniu 2007, zespół wydał album, z piosenkami Brassensa, Kumple To Grunt.

Strona oficjalna: http://www.zr.art.pl/.

User-contributed text is available under the Creative Commons By-SA License and may also be available under the GNU FDL.
rozwiń opis

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość


lub tradycyjnie
login lub email
hasło